הלחץ בחמאס להציג הישג תודעתי עלול להכריע המערכה

בחמאס מודעים להשלכות של ירי לגוש דן, אך לא בטוח שיצליחו להתאפק. בצמרת הצבא קשה לזהות כעת התלהבות יתר ממבצע קרקעי. פרשנות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

האם מה שמתרחש כעת בין הנגב לעזה הוא עוד סבב של אלימות, קשה ככל שיהיה, או תחילתו של מבצע צבאי רחב היקף, שעלול לגלוש גם לפעולה קרקעית נרחבת של צה"ל ברצועה? התשובה לשאלה הזו עדיין לא ניתנה – אבל היא תתבהר בימים הקרובים. נראה כעת שהיא תלויה במידה רבה בהתנהלות חמאס ובמידת השליטה שלו ביתר הפלגים הפלסטיניים בעזה.

הפלסטינים יכולים לנקוט עתה שתי שיטות פעולה כנקמה על ההתנקשות בחייו של בכיר החמאס אחמד ג'עברי. המשך ירי מסיבי על היישובים הישראליים הנמצאים במרחק של עד 45 קילומטרים מן הרצועה או - בנוסף - גם ירי רקטות לטווח בינוני (של 70 עד 75 קילומטרים) לגוש דן.

ירי לתל אביב יהיה "פריצת המשוואה". סביר שנחיתת רקטות שתגרום לנפגעים בגוש דן תוביל להתארכות ולהחרפת המבצע. איש בהנהגה הישראלית אינו מזלזל בגודל האסון שאירע הבוקר בקרית מלאכי, שם נהרגו שלושה אזרחים – ובכל זאת, התגובה על ירי למרכז צפויה להיות קשה עוד יותר.

מבצע "עמוד ענן"

מהלך הפתיחה הישראלי של מבצע "עמוד ענן" עיקר כנראה את מרבית יכולת השיגור הפלסטינית למרכז, באמצעות תקיפת בורות השיגור של רקטות הפאג'ר. בצבא אומרים שהותקף כל אתר שהמודיעין ידע עליו, אבל צריך להניח שלארגונים ברצועה נותרה עוד יכולת שיגורית – אם של פאג'רים ואם של רקטות מתוצרת עצמית בקוטר של 200 מילימטרים, שיכולות להתקרב לטווח דומה.

גם חמאס מבין את המשמעות שתהיה לשיגור כלפי המרכז, אך כשהדם עולה לראש אחרי הריגת ג'עברי, אין להתעלם מהאפשרות שיחליט בכל זאת לבחור בדרך זו. עד כה לא פעל כך, אבל במסגרת הלחץ שבו נתון הארגון להציג "הישג תודעתי", פורסם היום אפילו סרטון המתעד לכאורה ירי לתל אביב – כשבפועל טוענים בישראל כי לא זוהה ירי כזה, אלא רק ירי לאזור גדרה, עדיין בתחום ה-40 קילומטרים שמצפון לעזה.

צפו בסרטון:

הבעיה, מבחינתה של ישראל, היא ששלב האש במבצע מתחיל להתקרב לסיומו. על סמך ניסיון העבר, אפשר להניח שמבצע אווירי כזה חדל להיות אפקטיבי בתוך שלושה או ארבעה ימים. ביום הראשון מושגת הפתעה, ביום השני מנצלים הזדמנויות הנוצרות כתוצאה משגיאה של היריב, ביום השלישי או הרביעי מתחילים לעשות טעויות ולהחטיא. ההנהגה בישראל תצטרך להחליט – האם הולכים למבצע קרקעי רחב יותר, או מסתפקים במה שהושג ומסייעים למאמץ הבינלאומי להגיע להפסקת אש מהירה.

בינתיים, ישראל רושמת בסיפוק תמיכה אמריקאית מובהקת בזכותה להגנה עצמית, שהובעה בשיחת הנשיאים אובמה ומורסי אתמול. אם לא נסתבך בהרג רחב של אזרחים ברצועה, לא מן הנמנע שארצות הברית תסכים גם להשתמש בזכות הווטו שלה במועצת הביטחון כדי להדוף הצעות עוינות לישראל.

ההתנקשות בג'עברי יצרה משבר חריף מכפי שנדמה היה תחילה בין ישראל למצרים. לא מדובר רק בנשיא מורסי ובמפלגת האחים המוסלמים, המשחררים הצהרות אנטי-ישראליות. גם הדרג הביטחוני ואנשי המודיעין בקהיר, שהיו אמונים על התיווך בין ישראל לחמאס, סבורים הפעם שישראל חצתה קו אדום. בקהיר ראו בהפסקת הירי ביום שלישי בבוקר מצד החמאס ויתר הפלגים בעזה הישג משמעותי. אנשי המודיעין שם העריכו כי הרגיעה בגבול בפתח – וזעמו על הפעולה הישראלית. זו הכתה אותם בתדהמה, לא פחות משהפתיעה את החמאס.

לעת עתה, קהיר אינה מנהלת מאמץ ממוקד להביא להפסקת אש מהירה. אנשי המודיעין המצרים עדיין ממתינים להנחיות הדרג המדיני שלהם, בטרם יפעלו. בשלב זה נראה שהמצרים דווקא מבקשים להפעיל לחץ בינלאומי מתואם על ישראל להפסקת הלחימה. יאסר עותמן, שגריר מצרים ברשות הפלסטינית, היושב ברמאללה, אמר היום כי ארצו פועלת בכיוון זה בעולם. לדבריו, "מצרים החדשה לא תרשה תוקפנות ישראלית בעזה". מתברר כי איש הקשר של המודיעין המצרי בחמאס, במקומו של ג'עברי, יהיה בינתיים מוסא אבו-מרזוק, המתמודד לראשות הלשכה המדינית של הארגון ויושב בקהיר.

המטרות שסימנו אתמול נתניהו וברק למבצע היו מאופקות וצנועות במתכוון, כדי שיהיו בנות השגה. אבל הדרג המדיני עשוי להתפתות ולהאמין שביכולתו להשיג הרבה יותר מזה, אם רק ישגר את הכוחות לרצועה. לפי שעה, והדברים נאמרים בזהירות, קשה לזהות התלהבות רבה בצמרת הצבא ממהלך קרקעי גדול. צריך לקוות שבמקביל לתוכניות המבצעיות ההתקפיות, כבר חושבים בירושלים על אסטרטגיית יציאה.

פיצוץ בעזה, הבוקר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ