בבאר שבע תמכו בפעולה, ביבנה וברחובות חוששים

בבירת הנגב שהיתה אתמול במוקד ירי הרקטות לדרום מבוהלים אך מברכים על ההחלטה לצאת למבצע צבאי. ביישובים מרוחקים יותר מבקשים לפתוח מקלטים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

באר שבע היתה אתמול (רביעי) במוקד ירי הרקטות לדרום, עם נפילות שגרמו לנזק במרכזי העיר. תושביה, הרגילים כבר לחיים בצל האזעקות, לא הופתעו מהתגובה העזתית לחיסולו של מפקד הזרוע הצבאית של חמאס, אחמד ג'עברי. "נפלו מספיק טילים בבאר שבע, אי אפשר כבר לדעת מתי יפלו פה שוב", אמרה אתי, תושבת העיר. "חיבקנו את הבנות שלי, שמענו את הבום - אי אפשר היה לפספס את זה".

מבצע "עמוד ענן"- דיווחים חיים באתר "הארץ"

בכביש המחבר בין שתי שורות של רבי-קומות התאספו לקראת ערב דיירי השכונה כדי לבדוק את הנזקים שגרמו שתי רקטות הגראד. אחת מהן פגעה כמעט באופן ישיר ברכב השברולט של אנדו זרביב. זמן מה לאחר מכן, הוא עמד בסמוך למכונית, בוחן את הנזקים והסימנים שהותירה בה. "נסעתי באוטו ופתאום שמעתי את האזעקה. העמדנו את הרכב ופשוט ברחנו, ניסינו למצוא מקום מוגן להיות בו. אחרי חצי דקה היה פיצוץ - והלך האוטו", הוא מתאר כמעט בקור רוח. "קצת נבהלתי, אבל לא פחדתי. ניצלתי, אפשר לומר בנס".

מסביב למצלמות שהתקבצו בשכונה השקטה כדי לצלם את נזקי הירי, התאספו גם התושבים. באופן כמעט מפתיע, המסר העיקרי שרצו להעביר לכלי התקשורת היה התמיכה במבצע הצבאי בעזה. "אנחנו בעד הצבא, אנחנו בעד הפעולה", דאג אחד מהם לצעוק באוויר מדי פעם.

תושבי ניצן שבדרום בעת אזעקת צבע אדום

בקצה אחר של הרחוב, פיצוץ הרקטה גרם לנזק לחנות קטנה. גדי ברנס, תושב העיר בן 36, שהה גם הוא בסמוך למקום הנפילה. "ראיתי את כל הפיצוצים של כיפת ברזל. מהלחץ, חשבתי שהטיל נופל כמעט עלי", אמר ברנס, "בסוף הבנתי שזה כמה מטרים ממני, בחיים לא פחדתי ככה". ברנס כבר החליט שאינו מעוניין להישאר בעיר, כל עוד היא מופגזת. "אני לוקח את הילדים לאילת", הוא הודיע כמעט באין ברירה.

החשש מפני הסלמה בדרום, שתכלול ירי טילים ליעדים חדשים ורחוקים יותר, הכניסה אתמול לחרדה גם תושבים ביישובים שעד כה לא היו נתונים לאיום ממשי. דף הפייסבוק של עיריית רחובות, הפך כתובת ללא מעט תושבים מבוהלים. "כרגיל כמו שאוהבים במדינת ישראל, המקלטים ייפתחו רק לאחר שייפול הטיל הראשון בעיר, במקום לחשוב מראש ולפתוח את המקלטים בצעד מציל חיים", כתבה דנה סאור בניסיון לשכנע את בכירי העירייה לפתוח את המקלטים ולהגביר את המיגון לתושבי העיר. צביקה ג'קאל חיזק את דבריה. "האם כשתפתחו את המקלטים הציבוריים תודיעו לתושבים שהמקלטים פתוחים, או שתשאירו אותנו תוהים אם לסכן את החיים בלנסות לרוץ למקלט או להישאר בבית?". אריאל בן בכור שמע שבשורת יישובים סמוכים הועלתה הכוננות, אך לא ברחובות. "יבנה כן, קדרון כן ורחובות לא? מוזר מאוד!", כתב.

ילדים במקלט בנתיבות, אמשצילום: אי-אף-פי

ביבנה הסמוכה, בה נאסרה התקהלות של יותר ממאה אנשים ובוטלו הלימודים, התושבים נסערים הרבה יותר. קולות האזעקה ופיצוץ מסתורי, שמקורם ככל הנראה באחד היישובים הסמוכים, החרידו את התושבים. אורלי בר שאלה את נציגי העירייה, "אתם חושבים שכדאי לפתוח את המקלט ללילה?"; שיר בן שימול דיווחה, מנגד, כי, "היה פיצוץ ושמעו אותו בלב יבנה, מה שאומר שזה לא מאשדוד"; שרית כהן הוסיפה, "הם לא יכולים להגיד כלום על יבנה תבינו... מצדם שנמות, העיקר שלא ידעו שהיה שיגור או נפילה ביבנה. העיקר להגן על מה שיש".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ