עדכונים שוטפים |

מאות חיילי מילואים קיבלו הבוקר צו 8; רה"מ המצרי הגיע לרצועה

סוללת כיפת ברזל חמישית תועבר לצה"ל כבר מחר, מוקדם מהצפוי. מטחי רקטות כבדים לעבר יישובי הדרום. נזק נגרם למבנים

כתבי "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כתבי "הארץ"

מבצע עמוד ענן מתרחב: צה"ל החל הבוקר (שישי) בגיוס 16 אלף חיילי מילואים כחלק מההיערכות להכנסת כוחות קרקעיים לעזה. ראש ממשלת מצרים מבקר ברצועה בניסיון לגבש הפסקת אש. אחרי לילה שקט יחסית בישראל, חודשו הבוקר מטחי הרקטות לעבר יישובי הדרום. רקטות פגעו בשטח עירוני באשדוד ובבתים במועצות האזוריות שער הנגב ואשכול. אשה נפגעה באורח קל וכמה תושבים לקו בחרדה. צה"ל תקף הלילה כ-150 יעדים ברצועה.

10:33: מטח רקטות נורה לעבר אזור אשדוד וקרית מלאכי. כיפת ברזל יירטה 4 רקטות. לא דווח על נפגעים או נזק.

10:27: כלי רכב של סוכנות הידיעות רויטרס נפגע מירי שבוצע מרצועת עזה ועלה בלהבות. פרטי האירוע נבדקים.

10:25: רקטת גראד פגעה במגרש חנייה באשקלון. נזק נגרם לכמה מכוניות. לא היו נפגעים.

מכונית שנפגעה בתקיפת צה"ל ליד ביתו של איסמעיל הנייה בעזה, הערב

10:18: פיקוד העורף: גם לאורך השבת אין לקיים אירועים של מעל 100 איש בטווח 40 ק"מ מהרצועה.

9:55: משרד הביטחון יעביר לידי צה"ל את הסוללה החמישית של כיפת ברזל כבר מחר בערב. מדובר בסוללה עם יכולות יירוט משופרות, הכוללת בין היתר מכ"ם מתקדם. משמעות הדבר היא שהסוללה תוכל להגן על אזורים נרחבים יותר מאשר כיפות ברזל הקודמות. אנשי מנהלת חומה במשרד הביטחון ילוו את לוחמי הסוללה החמישית בזמן הפעלתה בשטח.

9:40: נשיא מצרים, מוחמד מורסי, הורה לשר המודיעין, רפעג' שחאדה, לשוב מביקור עבודה בטורקיה, וייתכן כי הוא מבקר בעזה יחד עם ראש הממשלה המצרי.

9:35: סוללת כיפת ברזל יירטה שתי רקטות שנורו לעבר אזור אשדוד.

9:30: באחד היישובים במועצה האזורית אשכול התגלה הבוקר כי 5,000 עופות מתו במהלך הלילה לאחר שרקטה פגעה בקו חשמל ביישוב.

9:27: בחצי השעה האחרונה נורו כ-25 רקטות לעבר יישובי המועצה האזורית אשכול, לא היו נפגעים, אך נזק נגרם למבנה.

9:27: כיפת ברזל יירטה שתי רקטות שנורו לעבר אשדוד והמועצה האזורית חוף אשקלון.

9:19: הרמטכ"ל הורה לגייס 16 אלף חיילי מילואים, במסגרת ההיערכות להרחבת המבצע

9:05: 13 רקטות נורו בשני מטחים נורו לעבר המועצה האזורית אשכול. נזק נגרם לבית, לא דווח על נפגעים

8:50: ראש ממשלת מצרים, היאשם קנדיל, הגיע לביקור ברצועה בניסיון להוביל להפסקת אש בין הצדדים

סרטון של שיגור רקטות מעזה לכיוון ישראל שפירסמו הפלסטינים ביו-טיוב

8:31: כיפת ברזל יירטה מטח רקטות שנורה לעבר מועצה אזורית חוף אשקלון

8:23: כיפת ברזל יירטה מטח רקטות שנורה לעבר אשקלון

8:07: סוכנות הידיעות אי-פי מדווחת כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע למצרים כי צה"ל יחדול מתקיפות ברצועה בזמן ביקור ראש הממשלה המצרי, המתוכנן להבוקר.

8:05: מטח של 6 רקטות נורה לעבר יישובי המועצה האזורית אשכול. כולן התפוצצו בשטחים פתוחים. לא היו נפגעים או נזק.

8:01: במטכ"ל החליטו לגייס כמות ראשונית של כ-16 אלף חיילי מילואים, שבין היתר יחליפו כוחות סדירים שהועברו לרצועה. בנוסף, נקבע כי תזורז הצבתה של סוללת כיפת ברזל החמישית.

7:57: בתקיפות צה"ל הלילה ברצועת עזה הופצץ גם ביתו של מוחמד סינוואר, מפקד הגזרה הדרומית של חמאס. לפי דיווח של הצבא, לא היה איש בבית בעת ההפצצה. מוקדם יותר במהלך הלילה הופצץ גם גנרטור הסמוך לביתו ומשרדו של איסמעיל הנייה. מתחילת המבצע, הותקפו שמונה מנהרות באזור גדר המערכת שמוגדרות כמנהרות תקיפה – כלומר, כאלה שיש בהן פתח יציאה בתוך שטח ישראל.

7:55: כ-30 רקטות נורו לעבר יישובי הדרום בעשר הדקות האחרונות. לא דווח על נפגעים או על נזק.

7:45: מטחי רקטות כבדים נורו לעבר באר שבע, אופקים, שדרות, יישובי עוטף עזה, המועצה האזורית בני שמעון ובפעם הראשונה מתחילת המבצע גם לאזור חורה ולקייה.

7:23: צה"ל תקף הלילה כ-150 מערכי שיגור לטווחים בינוניים ברחבי רצועת עזה. מתחילת המבצע הופצצו למעלה מ-450 מטרות ברצועה.

7:13: רקטה פגעה בבית במועצה האזורית שער הנגב. לא היו נפגעים או נזק.

07:09: שתי רקטות גראד פגעו בשטח עירוני באשדוד, צוותי מד"א מטפלים באשה שנפלה ונפגעה באורח קל ובכמה נפגעי חרדה.

06:54: הפלסטינים דיווחו כי חיל האוויר תקף במהלך הלילה את משרד הפנים של חמאס.

06:49: אזעקות נשמעו הבוקר באשדוד, אופקים, המועצה אזורית מרחבים, מועצה אזורית חוף אשקלון ובמועצה אזורית שדות נגב. לא דווח על נפגעים או נזק.

03:27 הפלסטינים מדווחים על מספר תקיפות של חיל האוויר, מזרחית לעיר עזה, בחאן יונס וברפיח, לא דווח על נפגעים.

02:15: משלחת הרשות הפלסטינית לאו"ם מבקרת את ארה"ב על תמיכתה במבצע הישראלי בעזה. בהודעה מטעמה נכתב כי "לארה"ב חובה מוסרית לבקש מישראל לא להשתמש בנשק מתוצרתה כדי להרוג ולפגוע באזרחים".

00:57: רקטות נורו לעבר העיר אשקלון וכן לעבר ישובים במועצות האזוריות שדות נגב וחוף אשקלון. לא דווח על נפגעים או נזק.

23:52: עד כה במבצע "עמוד ענן" נפלו בשטחי ישראל 306 רקטות ופצצות מרגמה. 4 סוללות "כיפת ברזל" יירטו כ-130 רקטות.

23:18: ארה"ב קוראת לטורקיה, למצרים ולמדינות אחרות בעלות השפעה על חמאס לעודד את הארגון למתן את תגובותיו

23:11: התקשורת הפלסטינית מדווחת על 3 הרוגים, בהם ילד ואביו, בתקיפת חיל האוויר בבית חאנון.

22:58: לפי דיווח בתקשורת הפלסטינית, מאז תחילת מבצע "עמוד ענן" נהרגו 16 פלסטינים ברצועה ו-151 נפצעו.

22:54: בשעות הקרובות יגביר חיל האוויר בצורה ניכרת את עוצמת התקיפות ברצועת עזה, זו המגמה המסתמנת בעקבות סדרת התייעצויות שהתקיימו בצמרת המדינית ובצה"ל בשעות האחרונות

22:43: מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, יגיע ביום שלישי לירושלים, רמאללה וקהיר, על רקע הלחימה ברצועת עזה. מקור במשרד החוץ ציין כי באן הודיע לישראל על רצונו להגיע לביקור הערב, זאת אחרי שאתמול (רביעי) שוחח בטלפון עם נתניהו ועם נשיא מצרים מורסי. במשרד החוץ ציינו כי מזכ"ל האו"ם לא צפוי בשלב זה להגיע לרצועת עזה. בנוסף, לא ברור עדיין אם באן יגיע עם תוכנית מגובשת להפסקת אש שאותה יציע לצדדים.

22:16: במהלך השעתיים האחרונות צה"ל תקף כ-70 יעדים ברצועה בפעילות אווירית נרחבת. בסך הכל, מאז אתמול היו יותר מ-320 תקיפות של צה"ל בעזה.

22:04: משרד החינוך מודיע כי מחר יתקיימו הלימודים כסדרם בכל רחבי הארץ, למעט ביישובים הנמצאים בין 0 ל-40 קילומטר מרצועת עזה.

22:02: ‫נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, פתח בשיחות עם נתניהו ומנהיגים אחרים בעולם בניסיון למתן את העימות עם הפלסטינים בעזה.

21:56: מאות בני אדם השתתפו הערב בירושלים בהלוויה של מירה שארף, שמתה היום מפגיעת הגראד בקרית מלאכי. בעלה וילדיה הפצועים מאושפזים בבית החולים ולא השתתפו בהלוויה.

מבצע "עמוד ענן"

21:45: כ-200 פעילי חד"ש ומרצ מפגינים מול מצודת זאב בתל אביב. המפגינים קוראים בין היתר "העם דורש הפסיקו את האש", "ערבים ויהודים מסרבים להיות אויבים", "בעזה ובשדרות ילדות רוצות לחיות", "ביבי וברק מלחמה זה לא משחק", "מלחמה היא ספין של הימין". ממולם התאספו כמה פעילי ימין, בהם ח"כ מיכאל בן ארי, שקוראים קריאות נגד: "כולם יודעים שהשמאל בוגדים", תנו לצה"ל לנצח, תנו לצה"ל לכסח", "הכיבוש הערבי משחית", "אני ישראלי גזען". בירושלים נעצרו 5 משתתפים בהפגנה בלתי חוקית בכיכר פאריס בירושלים.

21:41: על פי הנחיית פיקוד העורף, אין שינוי בהנחיות להתנהגות תושבי גוש דן. בהודעה לאזרחים נאמר: "אנו קוראים לתושבים לשמור על קור רוח, להישמע להנחיות הרשות, פיקוד העורף ושאר גופי הביטחון, החירום וההצלה".

21:21: ארגון ההאקרים "אנונימוס" תקף היום אתרים אינטרנט של צה"ל ושל בנקים וחברות אבטחה ישראליות בתגובה לתקיפה בעזה, אך לא הצליח להפיל אותם.

21:11: רשות השידור תפעיל עם כניסת השבת מחר גל שקט, שישדר התראות במקרה הצורך. גם הטלוויזיה החינוכית הישראלית עוברת לשידורי חירום - תשדר תוכניות מרגיעות לילדים 24 שעות ביממה

21:00: צה"ל פתח במתקפה נרחבת בצפון הרצועה. לפי דיווחים מהרצועה, ספינות חיל הים מפציצות סמוך לביתו של ראש ממשלת חמאס, איסמעיל הנייה.

20:51: מזכ"ל חיזבאללה, שייח חסן נסראללה, נאם הערב מביירות ותקף את מנהיגי המדינות הערביות על שאינם תומכים בתושבי עזה. בנאום, שהועבר בשידור ישיר, טען נסראללה כי ישראל מנצלת את העימות בסוריה כדי לתקוף את עזה. לדבריו, בשנת 2008 חיזבאללה יכול היה לתמוך בעזה בעזרת סוריה, אך הדברים השתנו מאז וכיום הדבר אינו אפשרי. לדבריו, "מה שמתרחש בעזה הוא סבב נוסף במאבק שיכריע את עתיד האזור. אנו מאמינים ביכולתה של ההתנגדות, שהיום היא הרבה יותר משוכללת מבעבר ויש לה עיותר אמצעים וכוח אדם".

20:39: ראש הממשלה נתניהו קיים הערב התייעצות עם שר הביטחון ושר החוץ, ובסיומה הונחה צה"ל להגביר את התקיפות ברצועה. לדברי פקיד בכיר שעודכן בפרטי הפגישה, "נמשיך את הלחץ ואת התקיפות בעזה עד שהחמאס יתחנן להפסקת אש".

20:38: ראש ממשלת חמאס ברצועה, איסמאעיל הנייה, בנאום שמשודר בטלוויזיה הפלסטינית: "אנחנו מעריכים מאוד את ההחלטות שקיבלה מצרים ומצפים לעוד פעולות למען ריסון התוקפנות הישראלית. מצרים של היום היא לא מצרים של אתמול. אנחנו עדיין בתחילת הדרך ומצפים לנו ימים קשים, אבל נצליח להדוף את התוקפנות ואפילו להגיב בצורה כואבת".

20:33: השר להגנת העורף, אבי דיכטר: "אנחנו בדרך ללילה לא שקט וערוכים להרחבת הפעילות בעזה. אזרחי ישראל מתבקשים להיות ערניים הלילה, צה"ל פועל ומכה בארגוני הטרור".

20:22: מצה"ל נמסר הערב כי כוחות סדירים, בהם חטיבת הצנחנים וגבעתי, נערכים בשעות האחרונות בשטחי כינוס באזור רצועת עזה. מדובר בשלבי הכנה לקראת אפשרות שייקחו חלק במבצע "עמוד ענן". ביממה האחרונה מורגשת תנועה ערה של מובילי ציוד צבאי כבד, דחפורים, טנקים ונגמ"שים באזור הדרום. מאות רבות של אנשי מילואים גויסו, בעיקר לתפקידים באוגדת עזה, חיל הרפואה ופקע"ר וכן לתפקידים מבצעיים באוגדה.

20:18: דובר צה"ל הודיע שצפוי גיוס של כ-30 אלף חיילי מילואים.

20:15: פגיעה ישירה בבית פרטי בבאר שבע, נפגעת חרדה אחת ונזק רב נגרם למקום. אזעקה נשמעה בלהבים.

19:51: 8 רקטות יורטו מעל באר שבע.

19:27: 30 נפגעים הגיעו בשעות האחרונות לבית החולים ברזילי באשקלון. 20 מהם פצועים קל, רובם עם פגיעות בגפיים. 10 נפגעי חרדה.

19:23: 5 רקטות יורטו מעל באר שבע. בסך הכל, מאז אתמול נרשמו 105 יירוטים של כיפת ברזל ו-274 נפילות. צה"ל תקף יותר מ-250 ידעים ברצועה.

הטוויטר של דובר צה"ל על חיסול אחמד ג'עברי

19:19: הותרו לפרסום שמותיהם של שניים מהרוגי פגיעת הרקטה בקרית מלאכי: מירה שארף, בת 29 ואהרון סמדג'ה, בן 46

19:08: הג'יהאד האיסלאמי אישר שהטילים שנורו לאזור תל אביב היו מסוג פאג'ר 5: "הרחבנו את טווח הירי כדי להגיע לתל אביב ומה שעתיד לבוא יהיה אף גדול יותר"

19:00: דובר צה"ל מוסר: "לא ידוע בשלב זה על נפילות על הקרקע בגוש דן. כיוון הירי היה כנראה לדרום גוש דן. אין כרגע שינוי בהוראות פיקוד העורף לתושבי גוש דן, צפוי לנו לילה לא שקט". מהמשטרה נמסר שמאז שנשמעו קולות הנפץ הם מחפשים את מקום הנפילה.

18:54: הג'יהאד האיסלאמי לקח אחריות על ירי טלי הפאג'ר לתל אביב.

18:38: אזעקה נשמעה בגוש דן, לראשונה מאז מלחמת המפרץ בשנת 1991. דיווחים על קולות נפץ בדרום תל אביב ובבת ים. דווח על שתי נפילות בשטחים פתוחים באזור תל אביב. שיבושים קשים ברשת הסלולר בתל אביב והסביבה.

18:37: הבית הלבן גינה היום בחריפות את ירי הרקטות מעזה לעבר שטחי ישראל. דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, מסר לכתבים: "אין הצדקה לאלימות שמפגינים חמאס ושאר ארגוני הטרור. ארה"ב קוראת לאחראים לירי להפסיקו מיידית".

18:16: 7 רקטות נחתו בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול. אין נפגעים ולא נגרם נזק.

18:10: ‫כ-20 פלסטינים ואזרחים ישראלים ניסו לפרוץ לפני זמן קצר לבסיס אוגדת איו"ש בבית אל. מצה"ל נמסר כי הם נעצרו על ידי כוח אבטחה של הבסיס ועוכבו לחקירה במקום.‬

18:07: מערכת כיפת ברזל יירטה שתי רקטות מעל באר שבע.

17:59: ראש ממשלת מצרים, הישאם קנדיל, עדכן את הממשלה בעזה על כוונתו לבקר מחר ברצועה בליווי כמה משריו. גורמים מצריים אמרו היום ל"הארץ" כי במצרים קיבלו בתדהמה את חיסול ג'עברי, לאחר שבקהיר הובן שבצד הישראלי מסכימים להפסקת האש שהחלה ביום שלישי בבוקר. לפי גורמים ישראלים בכירים, לעת עתה אין שום ניסיונות לתווך בין חמאס וישראל. השגריר המצרי ברשות הפלסטינית, יאסר עותמאן, אמר לסוכנות הידיעות "מען" כי "מצרים החדשה לא תתיר תוקפנות ישראלית על עזה".

17:33: שלושת החיילים שנפצעו בצהריים פונו לבית החולים סורוקה בבאר שבע. מצבו של אחד מהם בינוני, של אחד בינוני-קל ושל השלישי קל. בסך הכל, מאז אתמול נפלו בשטחי ישראל כ-250 רקטות ופצצות מרגמה וכ-90 רקטות יורטו על ידי כיפת ברזל.

17:20: מפקד מערך ההגנה האווירית בצה"ל, תא"ל שחר שוחט, סייר היום באתר בו ניצבת סוללת כיפת ברזל בבאר שבע ואמר שבעקבות מותם של שלושת האזרחים בקרית מלאכי, פתחו בחיל בתחקיר כדי לבדוק מדוע לא הצליחה כיפת ברזל ליירט את הרקטה. "אנחנו חוזרים ואומרים שאין הגנה הרמטית ולכן יש להמשיך להישמע להוראות פיקוד העורף, זאת למרות ההצלחה הרבה של 'כיפת ברזל'. אנחנו מרוצים מאחוזי היירוט".

17:11: שמונה רקטות שנורו מרצועת עזה נחתו בשטחי המועצה האזורית אשכול. אחת הרקטות נחתה ביישוב.

17:00: מערכת כיפת ברזל יירטה רקטה שנורתה לעבר אשדוד. אזעקה נשמעה בשדרות.

16:48: שתי רקטות נחתו באזור ראשון לציון. לא דווח על נפגעים. שתי רקטות נוספות נורו לעבר המועצה האזורית שער הנגב ורקטה נוסף לעבר המועצה האזורית אשכול. לא דווח על נפגעים.

16:40: הפלסטינים מדווחים כי מספר ההרוגים מתחילת מבצע "עמוד ענן" עלה ל-15.

16:42: אזעקה נשמעה לראשונה בראשון לציון. עדי ראייה דיווחו על שני פיצוצים. אותרה נפילה אחת בשטח פתוח. העירייה קראה לתושבים להישמע להוראות פיקוד העורף, אך הבהירה כי ניתן להמשיך בשגרת החיים.

16:37: מערכת כיפת ברזל יירטה חמש רקטות מעל שדרות.

16:30: עשרות סטודנטים ערבים באוניברסיטת חיפה קיימו בצהריים עצרת מחאה נגד התקיפה הישראלית בעזה, אותה הגדירו כ"תוקפנות ישראלית". הסטודנטים הכחישו את הפרסומים לפיהם עמדו דקת דומייה לזכרו של אחמד ג'עברי שחוסל. ראש העיר חיפה, יונה יהב, גינה את העצרת ופנה לנשיא האוניברסיטה, עמוס שפירא, במכתב חריף בו תבע שההנהלה "תפעל בכל האמצעים, על מנת שלא לאפשר לגורמים קיצוניים ושליליים לנהל את תעמולה זדונית בין קירות המוסד האקדמי".

16:28: חמש רקטות שנורו מרצועת עזה נחתו בשטח המועצה האזורית שער הנגב. כמה מהן פגעו במבנים. לא דווח על נפגעים.

15:50: מאז תחילת מבצע "עמוד ענן" אתמול, יירטו סוללות כיפת ברזל 87 רקטות ובמקביל נרשמו 138 נפילות בשטח ישראל. צה"ל תקף 227 יעדים ברצועת עזה.

15:46: פגיעה ישירה במפעל במועצה האזורית שער הנגב. נזק רב נגרם למבנה, לא היו נפגעים. במקביל יירטה סוללת כיפת ברזל 4 רקטות שנורו לעבר המועצה האזורית.

15:26: מטח רקטות נורה לעבר שדרות והמועצה האזורית שער הנגב. אחת הרקטות פגעה במבנה במועצה האזורית, לא היו נפגעים. כיפת ברזל יירטה שתי רקטות שנורו לעבר שדרות.

15:25: משרד החוץ גייס את יו"ר הכנסת, רובי ריבלין, למאמצי ההסברה בזירה הבינלאומית. ריבלין צפוי לשוחח עם שורה של יושבי ראש פרלמנט באירופה ובמזרח הרחוק ולהסביר להם את המניע לפעולה הישראלית לקראת הדיון באו"ם.

15:09: מטח של חמש רקטות נורה לעבר שטחי המועצה האזורית אשכול. הרקטות התפוצצו בשטחים פתוחים, לא היו נפגעים או נזק.

14:50: שלושה חיילי צה"ל נפצעו באורח קל-בינוני מהתפוצצות פצמ"ר במועצה האזורית אשכול. הפצועים פונו לבית החולים סורוקה בבאר שבע לקבלת טיפול רפואי.

14:49: רקטה פגעה בחצר בית ביישוב במועצה האזורית שער הנגב. לא היו נפגעים אך נזק נגרם לבית.

14:30: הפלסטינים מדווחים על רקטה שהתפוצצה בתוך שטח סיני, כחצי קילומטר ממעבר רפיח. לא דווח על נפגעים.

14:05: ההתאחדות לכדורגל הודיעה על ביטול משחקי ליגת העל של מ.ס אשדוד והפועל באר שבע.

13:58: חמש רקטות נורו לעבר המועצה האזורית שער הנגב. לא היו נפגעים או נזק. רקטה נוספת התפוצצה בשטח פתוח באשקלון.

13:49: מטח של שש רקטות נורה לעבר המועצה האזורית אשכול. כולן התפוצצו בשטחים פתוחים בתחומי המועצה.

13:40: מטח של שש רקטות נורה לעבר המועצה האזורית אשכול. כולן התפוצצו בשטחים פתוחים בתחומי המועצה.

13:24: ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, התייחס הבוקר לחיסול ג'עברי בכנס אסלאמי בסודאן. "ג'עברי ומי שהיו אתו ואלה שהקדישו את חייהם למען המולדת הם גיבורים... הם חיו כגיבורים ונפלו כגיבורים. הם אלה שעשו את המלחמה", אמר משעל שהבטיח "נמשיך בדרך הג'יהאד וההתנגדות".

משעל סיפר שהוא התקשר לבכירי הארגון בעזה והעיד כי "הם במוראל גבוה". משעל התייחס לתפקידה של מצרים במערכה הנוכחית. "ישראל מנסה לבחון את מצרים ומדינות ערב אחרי האביב הערבי. אני מצפה שמצרים תנקוט במדיניות חדשה. מצרים היום היא לא מצרים של פעם. מדינות ערב צריכות לשנות כיוון, מספיק עם יוזמות תבוסניות... צריכים יוזמות חדשות במאבק למען פלסטין".

13:02: שר הביטחון, אהוד ברק, ביקר היום בבאר שבע ובסוללת כיפת ברזל המוצבת באזור העיר. לדבריו, סוללות כיפת ברזל רשמו הישגים יוצאי דופן, אך עם זאת לא מדובר בהגנה במאת האחוזים. "אנחנו בעיצומו של מאבק, לא בטוח שהוא קצר, אבל אנחנו נחושים להחזיר את ההרתעה. נעשה כל מה שיידרש". ברק הוסיף לגבי שיגור הרקטות ארוכות הטווח והפגיעה הקשה בטילי הפאג'ר של החמאס ושל ארגונים נוספים כי הוא "שותק כמעט כולו".

13:00: אזעקה נשמעה באזור עין גדי. לא אותרה נפילה. ככל הנראה מדובר בתקלה במערכת האזעקה.

12:56: שתי רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים באזור המועצת האזורית שער הנגב.

12:44: מהבוקר נורו לעבר ישראל 42 רקטות, מתוכן יירטו סוללות כיפת ברזל 13 רקטות. מתחילת המבצע נרשמו למעלה מ-200 שיגורים של רקטות לעבר ישראל, מתוכם יירטו סוללות כיפת ברזל 48 רקטות. חיל האוויר תקף הלילה כ-100 יעדים ברצועת עזה. בתקיפות נהרגו שלושה חמושים בחאן יונס.

12:36: הפלסטינים בעזה מדווחים על שני הרוגים בתקיפות צה"ל במחנה הפליטים ג'באליה שבצפון הרצועה. מאז חיסול ג'עברי נהרגו 12 פלסטינים ונפצעו כ-120.

12:36: מטחי רקטות נורו לעבר רהט, באר שבע ואשקלון. הרקטות נחתו בשטחים פתוחים.

12:14: רקטה פגעה בבית בשדרות. כוחות ההצלה מטפלים בדליפת גז. במקום יש כמה נפגעי חרדה. שתי רקטות נוספות פגעו בשטחים פתוחים בעיר. כיפת ברזל יירטה רקטה נוספת שנורתה באותו מטח.

12:02: ילד בן ארבע, שנפצע באורח קשה מהרקטה שפגעה בקרית מלאכי, הועבר לבית החולים תל השומר. הילד פונה עצמאית על ידי עובר אורח. נאווה חיון, שמתגוררת בקומה השנייה של הבניין שנפגע, סיפרה ל"הארץ" כי סייעה לשכן מהקומה העליונה להתפנות מהמקום. "בזמן האזעקה יצאנו לחדר המדרגות, ואחרי כמה דקות נשמע פיצוץ אדיר בבניין. שמענו צעקות מהקומה העליונה, ואז ראינו את השכן שלנו יורד עם שתי ילדות קטנות פצועות. לקחתי ממנו את אחת הילדות והתחלנו לרדת למטה. התחלנו לשיר את שיר המעלות, לא ידענו מה לעשות". לדבריה, אחד ההרוגים עמד במרפסת ביתו בזמן מטח הרקטות, וניסה לצלמו, כשנפגע ישירות.

11:58: בעקבות המבצע ברצועת עזה, יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס קיצר את ביקורו באירופה, וצפוי לשוב היום לרשות הפלסטינית. עבאס יצא לאירופה כדי לקדם את יוזמת ההכרה בפלסטין כמדינה חברה באו"ם.

11:40: כיפת ברזל יירטה שתי רקטות שנורו לעבר אשקלון. חיל האוויר תקף ביממה האחרונה 156 יעדים ברצועת עזה.

11:30: צומת יד מרדכי וכמה צמתים נוספים בנגב נסגרו חלקית לתנועה בשל חשש לירי תלול מסלול.

11:05: סוללת כיפת ברזל יירטה רקטה מעל אשקלון. במקביל התפוצצו 4 רקטות בשטחים פתוחים באזור המועצה האזורית אשכול.

10:41: המונים משתתפים במסע הלווייה של אחמד ג'עברי, שחוסל אתמול ברצועה.

10:37: כיפת ברזל יירטה מטח רקטות שנורה לעבר קרית מלאכי ואשדוד.

10:32: ועדת החוץ והביטחון תתכנס ב-13:00 לדיון והצבעה על בקשת שר הביטחון לזימון אנשי מילואים בצו 9.

10:30: מפכ"ל המשטרה, יוחנן דנינו, הגיע הבוקר לזירת האירוע בקרית מלאכי וסיפר על חשיבות ההישמעות להוראות פיקוד העורף. "זה מקרה טראגי שגבה חיי אדם, אבל צריך לזכור שגם כאן אם אנשים היו נשמעים להוראות ונכנסים לחדר המדרגות אז סבירות גבוהה שהיינו נמצאים בסיפור אחר לגמרי", אמר דנינו. "המשימה של האזרחים היא לצמצם פגיעה בנפש. זו משימה לא פחות חשובה מזו שמבצעים כעת כוחות הצבא והשב"כ בעזה. ההוראות שהאזרחים מקבלים הן הוראות שמצילות חיים".

10:00: שני מטחי רקטות לעבר המועצה האזורית אשכול. מפעל באזור ספג פגיעה ישירה. שאר הרקטות נפלו בשטחים פתוחים, לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

09:52: הרקטה שהתפוצצה בקרית מלאכי פגעה בתשעה בני אדם, משתי משפחות שונות. בדירה אחת נהרגו שני בני אדם, ואדם נוסף נהרג בדירה השכנה. בין הנפגעים גם שני תינוקות, אחד מהם נפצע באורח בינוני. שי כהן, שמתגורר בקומה הראשונה של הבניין שנפגע, סיפר ל"הארץ": "הייתי בחדר המדרגות כשנשמעה האזעקה. ואני ועוד שכן ירדנו למקלט. איך שנכנסנו נשמע פיצוץ חזק, והבנו מיד שהיתה פגיעה ישירה בבניין".
שכן נוסף, טל פרי, המתגורר בקומה השנייה, סיפר שהיה בחוץ בזמן הפגיעה. "ירדתי לעשן סיגריה למטה כשנשמעו שתי אזעקות ברצף. לאחר כ-5 דקות של שקט, נשמעה שריקה חזקה, ופיצוץ. הרגשנו כאילו האדמה נפתחה. מיד לאחר הפגיעה, יצאו כל השכנים מהבניין. לא ידענו מה לעשות, פשוט רצנו לרחוב".

09:39: כיפת ברזל יירטה ארבע רקטות שנורו לעבר אשדוד. רסיסים נחתו בעיר.

09:31: השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ', מבקר במקום פגיעת הרקטה בקרית מלאכי.

09:12: מספר ההרוגים בפגיעה הישירה בקרית מלאכי עלה לשלושה בני אדם. תינוקת נפצעה בינוני באירוע.

09:06: רקטה התפוצצה בקרית גת.

09:01: לאחר מאמצי החייאה, נקבע מותה של אחת הפצועות בפגיעה הישירה בבית קרית מלאכי. חשש כבד לחייהם של שני פצועים נוספים, שלכודים תחת ההריסות. שני בני אדם נוספים נפגעו באורח בינוני ופונו לבית החולים "קפלן" ברחובות.

יום חמישי, 09:00: חמישה יירוטים מעל המועצה האזורית אשכול.

משתתפים בהכנת הידיעה: עמוס הראל, גילי כהן, אבי יששכרוף, יניר יגנה, ברק רביד, ג'קי חורי ויהונתן ליס

כוחות צה"ל נערכים בשטחי כינוס באזור הרצועה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ