כ-100 קצינות לרה"מ ולשר הביטחון: "לא לכניסה קרקעית"

לטענת "פורום נשים קצינות במיל' ובדימוס", מבצע קרקעי ברצועה עלול להבעיר את האזור כולו; קבוצת אנשי רוח קראו להידברות עם חמאס

טלילה נשר
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלילה נשר
מיה סלע

שתי עצומות נגד מבצע עמוד ענן ברצועת עזה הופיעו היום (ראשון), בהן מכתב של כמעט 100 קצינות צה"ל במילואים המתנגדות לכניסה קרקעית לרצועה וכן של אנשי רוח הקוראים להפסקת אש ולהידברות עם חמאס.

במכתב הנשים, הראשון מסוגו, שנשלח היום לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולשר הביטחון אהוד ברק, כתבו חברות "פורום נשים קצינות במיל' ובדימוס" כי "אנו, נשים מקצוות שונים של החברה הישראלית, מדרום עד צפון, צעירות וגמלאיות, ותיקות ועולות, ששירתנו בתפקידי קצונה בכירים וזוטרים בצה"ל לאורך השנים בחובה ובמילואים, רוצות לחזק את ידי מערכת הביטחון ותושבי הדרום... יחד עם זאת, עם כניסת מבצע עמוד ענן ליומו החמישי, כאשר ברקע הסלמה בירי הרקטות לעבר הצדדים וגביית קורבנות של אזרחים... אנו קוראות לעשות ככל שניתן על מנת להימנע מהרחבת המבצע האמור לכניסה קרקעית של כוחות חיל רגלים של צה"ל לשטח רצועת עזה".

מבצע "עמוד ענן" - דיווחים חיים באתר הארץ

חיילי צה"ל מתאמנים בשומריה, היוםצילום: אילן אסייג

לצד האמירה כי הן "עדות לצורך המדיני והחברתי הברור לשמור על ביטחון ואיכות חייהם של תושבי מדינת ישראל באשר הם, תוך ניסיון מקסימלי לשמור על חייהם של אזרחים ואזרחיות חפים מפשע", נכתב כי "אנו סבורות כי בתקופה רגישה זו, תקופה במהלכה המזרח התיכון כולו סובל מחוסר יציבות מדיני, פעולה שכזו עלולה להבעיר את האזור כולו ולהרחיב את מעגל הדמים והקורבנות משני הצדדים". הקצינות הדגישו במכתבן כי מדובר ביוזמה פרטית שנועדה "להעביר מסר חד-משמעי המעודד שמירה על ביטחון אזרחי המדינה תוך הימנעות מקסימלית מאלימות מיותרת ומסוכנת".

בנוסף לקריאתן להימנע מפעולה קרקעית ברצועה, כתבו הקצינות כי יש לשתף נשים בשיח הביטחוני בישראל. "אנו מבקשות באמצעות יוזמה זו לעודד נשים לפעול ולקחת חלק אקטיבי, איכותי וחיוני בשיח הצבאי-ביטחוני בישראל".

לדברי יוזמת המכתב, העיתונאית טל לאור, קצינה לשעבר ששירתה כמפקדת פלוגה בנח"ל ובהמשך היתה דוברת משלחת ישראל באו"ם, "יוזמת 'מכתב הקצינות' הראשון נולד בסוף השבוע, בעקבות בהייה בלתי פוסקת במסכים. "הוכיתי בהלם מהנוכחית המצ'ואיסטית בפאנלים, במצעד בלתי פוסק של עניבות, חליפות וכומתות, וכולם גברים, עם מגישה אחת במקרה הטוב" סיפרה. "אמרנו די, זה חייב להיפסק, ואם לא רוצים לשתף אותנו, אז נביע את דעתנו בעצמנו, נמאס מכך שדיני צבא הם חלק משיח גברי לחלוטין".

לדברי לאור, "זהו שיח מקצועי שנשים אינן חלק ממנו, בניגוד לעובדה שהרבה מהן שותפות שגויסו למערך המילואים, שלחו בני זוג וילדים למילואים ונשארו לבד עם ילדים קטנים ועבודה. זהו לא רק סירוס אלא גם תוצר של מניעה מהשתתפות בשיח. רבות הנשים שבאות מהמערכת הזו ואפשר לשמוע אותן, לא רק בהקשר של 'נשים בצבא' אלא לשמוע תפישות, הערכות נשיות. יש לנשים מה לומר ולא מקשיבים לדעתן".

בעמוד הפייסבוק שפתחו הנשים במטרה לעודד קצינות נוספות להצטרף ליוזמה, הן כתבו כי "מבצע עמוד ענן נכנס ליומו החמישי ואין חדש תחת השמש. הוויכוח הציבורי סב בעיקר על הלגיטימיות של הפעולה, ממדיה והעיתוי שלה, אך על דבר אחד כמעט שאין ויכוח: השיח הצבאי-ביטחוני בישראל היה ונשאר בעיקרו שיח גברי מצ'ואיסטי".

אנשי רוח קראו: "תנו למלים לנצח"

קבוצת אנשי תרבות, סופרים, אמנים ואנשי רוח חתמו אף הם על עצומה במחאה על המבצע בעזה, וקראו להפסקת אש ולהידברות עם החמאס.

בין החותמים על העצומה, שאינה מזוהה מפלגתית: עמוס עוז, יורם קניוק, יהושע סובול, דורון צברי, אוהד נהרין, רון ארד, סיגלית לנדאו, ניר ברעם, ציבי גבע, נעמי פורטיס, רננה רז, דוד אופק, דרור בורשטיין, אבי פניני, דליה שימקו, אורי פסטר, ריקי בליך, ג'ייסון דנינו הולט, ענת בצר, מעין שלף, דניאל עוז ושמעון אדף.

יהושע סובולצילום: ניר כפרי

בכותרת "תנו למלים לנצח" מצטטים החותמים את אלברט איינשטיין שאמר כי "אתה צריך להיות טיפש גמור כדי לעשות שוב ושוב את אותו הדבר ולקוות לתוצאה אחרת". עוד כתבו חותמי העצומה כי "לבנו אתכם, תושבי הדרום הנדונים לחיות במשך שנים באימת מוות. זכותה וחובתה של הממשלה להגן עליכם – אבל דרכה היא לא הדרך. תקופות של שקט ורגיעה היו תמיד תוצאה של הידברות והסכמה.

"כבר חיסלנו טרוריסטים, ויצאנו למבצעים צבאיים, ופלשנו לעזה ודבר לא השתנה, מלבד עוד הרג ועוד שנאה. אנו קוראים להפסקת אש ארוכת טווח, ולהידברות (ישירה או בתיווך בינלאומי) עם אויבינו בעזה – כי לתושבי הדרום כמו לתושבי עזה, מגיע להביט מעלה לשמים בתקווה ולא בפחד", לשון העצומה.

סיקור נרחב: מבצע "עמוד ענן": כל העדכונים || הדברים שישראלים בוחרים לא לדעת || מהומות באוניברסיטת חיפה בעקבות המבצע בעזה || התקפת סייבר על משרדי הממשלה || צה"ל הורג אזרחים ומתחיל להסתבך || לנכים באשקלון נותר רק להתפלל || אלוף בן: למה ג'ני רוצה לחסל אותי? || געגועים לארדואן בעקבות המבצע || גדעון לוי ב-2008: עוד יאמרו שצה"ל לא היכה די

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ