הפסקת האש בדרום |

באר שבע חצויה בין תסכול לייאוש

בערב שבו הודיעו על סיום הלחימה, התחלקה העיר בין תושבים שמאמינים שלא נעשה די כדי להביא שקט, לבין אלה שמאמינים שאין פתרון צבאי למצב

יאיר אטינגר
יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר אטינגר
יאיר אטינגר

שכונת קוטג'ים שקטה בצפון באר שבע ספגה אמש את מה שנראה כפינאלה הפלסטינית של ימי עמוד ענן. בית בן שני קומות, פגיעה ישירה, פיח, חלונות מנופצים, רעפים מרוסקים. כל הפרוטוקול, גם ההתקהלות שאחרי.

תושבי הבית הזה הסתתרו במרחב מוגן, ניצלו, והשכנים יצאו לאסיפה של אכזבה וכעס. "המטרה לא הושגה בכלל", "על מה הפסקת אש?", אמרו בינם לבין עצמם, והיו שגידפו את ביבי וברק: "יימח שמו", "איך אין לו בושה לכלב הזה". לא היתה כאן ספקנות באשר להפסקת האש, אלא ביטחון מוחלט: הפסקת האש תופר, השקט זמני, אם בכלל.

הפסקת האש לא נחגגה אתמול בשום מקום, ולא הביאה שום תקווה. אין מדובר רק באכזבה וזעם של רבים, שסברו כי יש לאפשר לצה"ל לכסח, אין מדובר רק בזהירות המתחייבת גם לאחר השעה 21:00 בערב בנוגע לביטחון האישי והלאומי. לרבים נדמה כי הסבב שהסתיים הביא התפכחות כואבת ועצובה.

התגובות בין תושבים ששוחחנו אתם התחלקו לשתיים: אלה שמשוכנעים כי ישנו פתרון אחד שטרם נוסה, פתרון של כוח שאילו רק השכילה הממשלה ליישמו, היה משתרר כאן שקט ל-40 שנה, ואלה שהגיעו למסקנה פסימית כי אין כזה פתרון, שהמציאות לא פתירה. נדמה שהקבוצה השנייה הולכת וגדלה. "זו הפסקת אש לזמן מוגבל", אמר אחד השכנים מול הבית הפגוע, "צריך ללמוד לחיות עם המצב הזה".

שעתיים וחצי לפני הפגיעה הזאת, הועברו לבית החולים סורוקה בעיר חמישה פצועים בסצנה שלקוחה מעיצומה של מלחמה, לא מסופה. לא רק הצוות הרפואי עמד הכן לקבלת האמבולנס הצבאי. על המדרכה מחוץ לחדר המיון נאסף מסדר של עשרות סקרנים, מקבץ דרומי של אנשים שרצו להיווכח במו עיניהם באימת המלחמה.חוץ מחולים שיצאו מבניין האשפוז כדי לעשן, היו שם בני משפחות, קבוצה גדולה של נערים בדווים, עיתונאים, חובשי מד"א ומשלחת רבנים אורתודוקסים מאמריקה, מארגון RCA, שנקלעה במקרה לסורוקה, בשעה שהוכרז על כוננות לקליטת חיילים פצועים מנפילת רקטה.

שניים מהפצועים, במצב קשה, הובאו דקות קודם לכן במסוק אל המנחת, וכעת ציפו בכניסה לחדר המיון לשלושה פצועים נוספים במצב קל. כשאורות מהבהבים נראו במרחק ויבבות סירנה נשמעו, הצלמים שיפרו עמדות והרבנים התארגנו לקרוא יחד פסוקי תהילים.

כמה מהם התקשו לכבוש את הרגשות, בעוד כל היתר הסתפחו לעיתונאים ולבדווים ולמלווים, נצמדו אל דלת האמבולנס הצבאי לראות מה יתגלה. שלושה חיילים נשלפו מתוכו והועלו על אלונקות, המומים מפציעות ומהבזקי המצלמות.

משאל בין המצטופפים מחוץ לחדר המיון העלה דעות מגוונות על המצב ועל נתניהו ועל הפלסטינים, בעיקר על הפסקת האש שבפתח. "הילדים שלנו ימשיכו להרטיב בלילה במיטה, כי לנתניהו יש שיקולים פוליטיים. הוא צריך להיבחר", הסביר מישהו לרבנים מצפון אמריקה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ