לחץ אירופי כבד על ישראל: בטלו קידום תוכנית הבנייה בין ירושלים למעלה אדומים

שגרירי גרמניה, בריטניה, צרפת והולנד העבירו מסרים חריפים לישראל; מזכ"ל האו"ם: הרחבת ההתנחלויות היא מכה כמעט קטלנית לפתרון שתי המדינות

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

לחץ אירופי כבד על ישראל לחזור בה מההחלטה לקדם את תכנית הבנייה בשטח E1 שמחבר בין מעלה אדומים לירושלים. חמישה שגרירים אירופאים בכירים הגישו מאז יום שישי מחאות חריפות ביותר למשרד החוץ וללשכת ראש הממשלה בירושלים. המסר העיקרי שמגיע מכיוון מדינות האיחוד האירופי הינו דרישה מישראל לחזור בה מהכוונה לקדם את הבנייה ב-E1.

דיפלומט אירופאי בכיר ציין כי ביום שישי, זמן קצר אחרי פרסום ההחלטה להאיץ את הבנייה בהתנחלויות בתגובה למהלך הפלסטיני באו"ם, התקשרו שגריר בריטניה מתיו גולד ושגריר צרפת כריסטוף ביגו למנכ"ל משרד החוץ רפי ברק וכן לבכירים בלשכת ראש הממשלה. היום בבוקר התקשרו למשרד החוץ וללשכת ראש הממשלה שגריר הולנד קספר ולדקמפ, שגריר האיחוד האירופי אנדרו סטנדלי וסגן שגריר גרמניה.

המסרים של שגרירי בריטניה, צרפת והולנד היו חריפים ביותר. השגריר הבריטי והשגריר הצרפתי הדגישו כי הם קוראים לישראל לחזור בה מההחלטה לבנות 3,000 יחידות דיור חדשות ולא לקדם את התכנית ב-E1. "בלונדון זועמים על ההחלטה בנוגע ל-E1", אמר דיפלומט אירופאי.

נתניהו ומרקל

השגריר ההולנדי, שארצו נמנעה בהצבעה בעצרת הכללית של האו"ם, הבהיר כי אם תכנית E1 תקודם, ארצו לא תוכל לסייע לישראל ולתמוך במדיניותה בעתיד בהצבעות באו"ם או בארגונים בינלאומיים אחרים. סגן השגריר הגרמני העביר מסר דומה. דיפלומט גרמני ציין כי ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי לשמוע בביקורו בברלין ביום חמישי התנגדות חריפה מצידה של הקנצלרית אנגלה מרקל לצעדי הענישה של ישראל נגד הפלסטינים.

שגריר האיחוד האירופי אנדרו סטנדלי ביקש מגורמים בלשכת ראש הממשלה הבהרות לגבי ההחלטה להאיץ את הבנייה. לדבריו, הצעד מנוגד למסרים שיצאו מישראל לפני ההצבעה באו"ם ומהבקשות המפורשות של שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון לא לנקוט צעדים שיסלימו את המצב אחרי ההצבעה.

חרף המחאות מכיוון האיחוד האירופי, מקור בלשכת ראש הממשלה אמר כי ישראל מתכוונת לבצע צעדי תגובה נוספים נגד הרשות הפלסטינית. "הפלסטינים יבינו בקרוב שהם עשו טעות כשהלכו למהלך חד-צדדי שהפר את ההסכמים עם ישראל", אמר המקור בלשכת ראש הממשלה.

הערב (ראשון) פרסם מזכ"ל האו"ם באן קי מון הצהרה חריפה נגד המהלך הישראלי: "על פי החוק הבינלאומי, ההתנחלויות אינן חוקיות", נכתב בהודעה שהוציאה לשכתו. "אם בשטחי E1 ייבנו התנחלויות, הדבר יהיה בגדר מכה כמעט קטלנית לפתרון שתי המדינות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ