ישראל מחרימה 460 מיליון שקלים מכספי הרשות הפלסטינית

נתניהו ושטייניץ החליטו על החרמת הכספים כצעד תגובה נוסף למהלך הפלסטיני באו"ם. הכספים יקוזזו מחובות הפלסטינים לחברת החשמל

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יובל שטייניץ החליטו הבוקר (ראשון) בסיום פגישה ביניהם לפני ישיבת הממשלה להחרים את כספי המסים שישראל גבתה עבור הרשות הפלסטינית בחודש נובמבר. הכספים, בסך 460 מיליון שקל, שמיועדים לתשלום משכורות עובדי הרשות הפלסטינית, יישארו בידי ישראל וישמשו לקיזוז חובותיה של הרשות הפלסטינית לחברת החשמל הישראלית. ההחלטה היא תגובה נוספת למהלך הפלסטיני באו"ם.

בפתח ישיבת הממשלה, השווה נתניהו בין החלטת העצרת הכללית של האו"ם להכיר בפלסטין כמדינה משקיפה שאינה חברה באו"ם, לבין החלטת העצרת הכללית משנת 1975 שהשוותה בין ציונות לגזענות. הוא הקריא החלטת ממשלה מ-1975 ובה קבע ראש הממשלה דאז יצחק רבין כי בתגובה להחלטת האו"ם תאיץ ישראל תכניות התיישבות באזורים שונים ובהם ההתנחלויות בגדה המערבית.

"היום אנחנו בונים ונמשיך לבנות בירושלים ובכל המקומות שנמצאים על מפת האינטרסים האסטרטגיים של מדינת ישראל", אמר נתניהו. "הצעד החד-צדדי שביצעה הרשות הפלסטינית בעצרת הכללית של האו"ם מהווה הפרה בוטה של ההסכמים שנחתמו עם ממשלת ישראל, ועל כן ממשלת ישראל דוחה את החלטת העצרת".

נתניהו ושטייניץ בכנסת. עוד צעד ענישה לפלסטיניםצילום: מיכל פתאל

עם תום דבריו של נתניהו, קיבלה הממשלה פה אחד החלטה שדוחה את החלטת העצרת הכללית של האו"ם להכיר בפלסטין כמדינה משקיפה באו"ם. בהחלטה נכתב כי הגדה המערבית היא "שטח שנוי במחלוקת" עליו "יש לעם היהודי זכות טבעית".

"לעם היהודי זכות טבעית, היסטורית וחוקית למולדתו ולבירתה הנצחית ירושלים", נכתב בהחלטה. "למדינת ישראל כמדינת העם היהודי יש זכות ותביעות על אזורים שמעמדם שנוי במחלוקת בארץ ישראל. הממשלה קובעת כי אין בהחלטת העצרת הכללית של האו"ם כדי לשנות את האזורים השנויים במחלוקת, אין בה כדי להקנות כל זכות ואין בה כדי לגרוע מזכויות כלשהן של מדינת ישראל והעם היהודי בארץ ישראל". עוד נכתב בהחלטת הממשלה כי החלטת העצרת הכללית של האו"ם "לא תהווה בסיס למשא ומתן עתידי עם הרשות הפלסטינית ואין בה כדי לקדם פתרון בדרכי שלום".

כבר בשנה שעברה איים שר האוצר כי אם הפלסטינים יפנו לאו"ם אז לישראל "יהיה קשה מאוד להמשיך בשיתוף פעולה עם ישות פלסטינית עוינת. אולי נגיד לפלסטינים: תגבו בעצמכם את המסים שלכם. למה שנעשה זאת עבורכם", אמר שטייניץ לסוכנות בלומברג.

ראשי ממשלות ושרי אוצר כבר נקטו בצעד זה בעבר מסיבות פוליטיות שונות. אריאל שרון עצר בתקופת האינתיפאדה השנייה את העברת הכספים לכמעט שנתיים, שלאחריהן ישראל החזירה את כל הכספים. גם בפברואר 2006, כשחמאס ניצח בבחירות והוקמה ממשלה פלסטינית בהשתתפותו, ישראל הקפיאה שוב את העברת הכספים לתקופה ארוכה, עד ליולי 2007, כשאבו מאזן פירק את ממשלתו. הקפאות כספים נוספות נמשכו זמן קצר יותר.

ביום שישי התכנס פורום התשיעייה ואישר צעדי תגובה ישראלים ראשונים להחלטת העצרת הכללית של האו"ם להכיר בפלסטין כמדינה משקיפה שאינה חברה מלאה באו"ם. בישיבה, שממנה נעדרו שר החוץ אביגדור ליברמן, שר הביטחון אהוד ברק והשר דן מרידור, הוחלט לקדם את הליכי התכנון והבנייה בשטח E-1, השנוי במחלוקת בינלאומית.

בשכונת מבשרת אדומים, שמכונה גם E-1, מתוכננות להיבנות 4,000 יחידות דיור. הליכי התכנון של השכונה הוקפאו לפני כמה שנים בשלב שלפני הפקדת התוכנית בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, וזאת חרף לחצים שהפעילו המתנחלים על ראש הממשלה בנימין נתניהו. כעת, בעקבות ההחלטה, תועבר התוכנית להפקדה. משמעות ההחלטה אינה בנייה מיידית בשטח, אלא קידום משמעותי בשרשרת האישורים הנחוצה כדי להתחיל בבנייה.

שרי התשיעייה אף החליטו לאשר בנייה מיידית של כ-3,000 יחידות דיור במזרח ירושלים ובגושי התנחלויות בגדה המערבית - בעיקר באריאל, אפרת ומעלה אדומים. מקור מדיני בכיר ציין כי המשך הבנייה נעשה בהתאם למפת האינטרסים האסטרטגיים של ישראל.

במינהל האזרחי הופתעו מההודעה על בניית 3,000 יחידות הדיור, מכיוון שלהכרזה לא קדמה עבודת מטה. הודעת ראש הממשלה לא הייתה מפורטת, ולא ניתן להבין כמה מהיחידות מיועדות להיבנות בגדה המערבית וכמה בירושלים המזרחית. מקור במינהל מסר ל"הארץ" כי אין מקום לבנות יחידות דיור רבות כל כך בטווח הזמן הנראה לעין, מבלי לבנות ב-E-1.

נכון לעכשיו, בשטח השנוי במחלוקת הסמוך למעלה אדומים ישנן תוכניות לבניית 12 קמ"ר, כולל מלונאות, מסחר ומגורים. בנוגע לתוכניות המגורים - שכונת "E-1 דרום", הכוללת 935 דונם ומוכנה כבר מבחינת התשתיות, כולל מטה מחוז ש"י של המשטרה בראש השכונה - ואפשר לבנות בה 1,250 יחידות דיור. מתחם אחר לו יש תוכניות מגירה אך טרם נעשה בו דבר בשטח, הוא שכונת E-1 מזרח (1,250 דונם ו-2,400 יחידות דיור).

מה יהיה צעד הענישה הבא מצד ממשלת ישראל? האם זה יעיל?

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ