ברק: ההחלטה לקדם בנייה בשטחי E-1 התקבלה בגלל תקופת הבחירות

ההחלטה הוצגה כתגובה למהלך הפלסטיני באו"ם, אך לפי שר הביטחון, היא נועדה לרצות את מצביעי הימין. לדבריו, מדובר ב"אטריות מחוממות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

זעם בממשל האמריקאי על החלטתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לקדם את הליכי התכנון והבנייה בשטח E-1 שמחבר בין מעלה אדומים לירושלים, בתגובה למהלך הפלסטיני בעצרת האו"ם. שרת החוץ של ארה"ב הילרי קלינטון אמרה כי ההחלטה פוגעת בתהליך השלום.

שר הביטחון אהוד ברק, שנפגש עם כמה בכירים בממשל האמריקאי בוושינגטון במהלך סוף השבוע, ניסה בשיחותיו להמעיט מחשיבות החלטת פורום התשיעייה. ברק אמר לבכירים האמריקאים כי בישיבה עלו הצעות קיצוניות בהרבה, שנדחו. לדבריו, ההחלטה על קידום תכנית E-1 ובניית 3,000 יחידות הדיור נעשתה בעיקר משיקולי בחירות של הליכוד-ביתנו וכדי לרצות את מצביעי הימין. "בתקופת בחירות היה צפוי שההחלטה באו"ם בעיקר על רקע נאומו של אבו מאזן, תגרור תגובה כזאת מצד ממשלת ישראל", אמר ברק. הוא ציין כי מדובר בהליך טכני בלבד וכי אין כוונה לבנות בשטח בקרוב.

ברק אף ציין בפני הבכירים האמריקאים כי ההודעה על הבנייה בהתנחלויות הינה בבחינת אטריות מחוממות, במיוחד בכל הנוגע לבנייה באריאל, אפרת ומעלה אדומים. ברק ציין כי כבר לפני חודש הוא עצמו אישר לקדם בנייה של מאות מהדירות שכביכול אושרו ביום שישי ולפיכך לפחות חלק מההודעה הוא בגדר מיחזור. ברק אף ציין כי חלק גדול מהדירות שבנייתן אושרה עדיין צריכות לעבור שורה של הליכים, ועד שבנייתן בפועל תתחיל יעבור עוד זמן רב.

ביום שישי התכנס פורום התשיעייה ואישר צעדי תגובה ישראלים ראשונים להחלטת העצרת הכללית של האו"ם להכיר בפלסטין כמדינה משקיפה שאינה חברה מלאה באו"ם. בישיבה, שממנה נעדרו שר החוץ אביגדור ליברמן, שר הביטחון אהוד ברק והשר דן מרידור, הוחלט לקדם את הליכי התכנון והבנייה בשטח E-1, השנוי במחלוקת בינלאומית.

בשכונת מבשרת אדומים, שמכונה גם E-1, מתוכננות להיבנות 4,000 יחידות דיור. הליכי התכנון של השכונה הוקפאו לפני כמה שנים בשלב שלפני הפקדת התוכנית בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, וזאת חרף לחצים שהפעילו המתנחלים על ראש הממשלה בנימין נתניהו. כעת, בעקבות ההחלטה, תועבר התוכנית להפקדה. משמעות ההחלטה אינה בנייה מיידית בשטח, אלא קידום משמעותי בשרשרת האישורים הנחוצה כדי להתחיל בבנייה.

שרי התשיעייה אף החליטו לאשר בנייה מיידית של כ-3,000 יחידות דיור במזרח ירושלים ובגושי התנחלויות בגדה המערבית - בעיקר באריאל, אפרת ומעלה אדומים. מקור מדיני בכיר ציין כי המשך הבנייה נעשה בהתאם למפת האינטרסים האסטרטגיים של ישראל.

במינהל האזרחי הופתעו מההודעה על בניית 3,000 יחידות הדיור, מכיוון שלהכרזה לא קדמה עבודת מטה. הודעת ראש הממשלה לא הייתה מפורטת, ולא ניתן להבין כמה מהיחידות מיועדות להיבנות בגדה המערבית וכמה בירושלים המזרחית. מקור במינהל מסר ל"הארץ" כי אין מקום לבנות יחידות דיור רבות כל כך בטווח הזמן הנראה לעין, מבלי לבנות ב-E-1.

נכון לעכשיו, בשטח השנוי במחלוקת הסמוך למעלה אדומים ישנן תוכניות לבניית 12 קמ"ר, כולל מלונאות, מסחר ומגורים. בנוגע לתוכניות המגורים - שכונת "E-1 דרום", הכוללת 935 דונם ומוכנה כבר מבחינת התשתיות, כולל מטה מחוז ש"י של המשטרה בראש השכונה - ואפשר לבנות בה 1,250 יחידות דיור. מתחם אחר לו יש תוכניות מגירה אך טרם נעשה בו דבר בשטח, הוא שכונת E-1 מזרח (1,250 דונם ו-2,400 יחידות דיור).

קלינטון: "פעולות מזיקות לשלום"

הכעס האמריקאי על ההודעה בנושא קידום התוכנית לבנייה ב-E-1 נובע מכך שראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ברק התחייבו בפני הנשיא ברק אובמה ושרת החוץ קלינטון שלא לקדם את הבנייה במקום עוד ב-2009. בנוסף, ישראל עדכנה את האמריקאים בהחלטת התשיעייה רק אחרי שזו כבר התקבלה, כעובדה מוגמרת.

"הממשל הזה, כמו ממשלים אמריקאים קודמים, היה ברור מאוד עם ישראל בכך שפעולות כאלה (בנייה בהתנחלויות) מזיקות למטרה של משא ומתן לשלום", אמרה קלינטון בנאום בכנס מכון "ברוקינגס" בוושינגטון. גם דובר המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן טומי ויטור מתח ביקורת חריפה על ההחלטה הישראלית: ״צעדים כאלה גורמים נזק ומערימים קשיים בפני חידוש המשא ומתן ובפני השגת פתרון שתי מדינות".

שרון ואולמרט התחייבו לא לבנות

מאז סוף שנות ה-90, הביעה ארה"ב בפני ישראל התנגדות חריפה לבנייה ב-E-1. הממשל האמריקאי סבור שבנייה של שכונה חדשה בשטח זה תיצור רצף עירוני בין ירושלים למעלה אדומים, שיהווה חיץ בין צפון הגדה המערבית לדרומה. ארה"ב סבורה שבמצב כזה, לא ניתן יהיה להקים מדינה פלסטינית בעלת רציפות גיאוגרפית.

ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון בנה ב-E-1 את מפקדת מחוז ש"י של המשטרה, אולם התחייב בפני הנשיא בוש לא לקדם בנייה של שכונת מגורים. ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט נתן לנשיא בוש התחייבות זהה.

בשנה האחרונה קידמו עיריית ירושלים והמדינה שורה של תוכניות במזרח ירושלים, שלדעת רבים משקפות רצון ישראלי לחבר בין ירושלים למעלה אדומים. בין התוכניות ניתן למנות את ההחלטה להכריז על גן לאומי חדש במורדות הר הצופים, להקים את מחנה המכללות של צה"ל בפסגת הר הצופים ולהקים מתקן לקליטת פסולת בניין ליד הכפר עיסאוויה.

"E-1 היא התנחלות בינארית", אומר עו"ד דני זיידמן, שעוקב במשך שנים רבות אחר הבנייה באזור, "מי שמקדם את הבנייה שם, שואף למצב שבו לא תהיה מדינה פלסטינית רציפה ובת קיימא. לכן זה הקרב המכריע על ההיתכנות של שתי מדינות לשני עמים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ