הוועדה המחוזית מזרזת תוכנית לבניית 1,700 יחידות דיור בשכונת רמת שלמה

נראה שהדיון הוקדם כחלק מההחלטה "להעניש" את הפלסטינים. ארה"ב גינתה את התוכנית לבנות באי-1 וקראה לשקול אותה מחדש

ניר חסון
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ברק רביד

הוועדה המחוזית בירושלים תדון בעוד שבועיים בתוכנית השנויה במחלוקת להקמת 1,700 יחידות דיור בשכונת רמת שלמה שממזרח לקו הירוק בירושלים. הדיון הוקדם, ככל הנראה, כחלק מהחלטת הממשלה "להעניש" את הפלסטינים על פנייתם לעצרת האו"ם לקבלת הכרה כמדינה משקיפה בארגון.

התוכנית להרחבת רמת שלמה אושרה לראשונה במארס 2010, בזמן ביקורו בארץ של סגן נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן. האישור הביא למשבר חסר תקדים בין ישראל לבין הממשל האמריקאי והעיב על הביקור. בעקבות המשבר הוקפאה התוכנית ותוכניות נוספות במזרח ירושלים הוסרו מסדר היום.

בינתיים, הגישו תושבי שועפט שמחזיקים בקרקעות במקום התנגדות להקמת השכונה לוועדה המחוזית. את ההתנגדות הגיש בשמם עו"ד סאמי ארשיד. היום קיבל ארשיד שיחת טלפון מפתיעה ממשרד הפנים בה הוא התבקש להגיע לדיון בהתנגדויות כבר בעוד שבועיים ב-17.12. יש לציין שהזמן המינימאלי להודעה על ישיבת התנגדויות על פי החוק היא 14 ימים. "אף פעם לא קיבלתי הודעה טלפונית על קביעת מועדים לשמיעת התנגדויות", אמר היום ארשיד.

שכונת רמת שלמה

הערב גינתה ארה"ב בחריפות את כוונת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לקדם את התוכנית לבנייה בשטח אי-1 ולאשר 3,000 יחידות דיור נוספות במזרח ירושלים ובגושי ההתנחלויות. דובר הבית הלבן ג'יי קרני אמר הערב כי ארה"ב הבהירה לממשלת ישראל שקידום תכנית אי-1 כמו גם גל הבנייה במזרח ירושלים ובהתנחלויות בגדה המערבית, מנוגד למדיניות ארה"ב ופוגע בפתרון שתי המדינות. "אנו קוראים למנהיגי ישראל לשקול מחדש את המהלכים האלה ולפעול באיפוק", מסר קרני.

גם במשרד החוץ האמריקאי גינו את צעד התגובה הישראלי להכרה של מדינות האו"ם ברשות הפלסטינית. סגן דובר משרד החוץ מארק טונר מסר הערב, כי ארה"ב הבהירה לישראל שהבנייה באזור אי-1 מזיקה למאמצים להשגת פיתרון שתי המדינות ומנוגדת למדיניות ארה"ב. טונר הוסיף כי ארה"ב מתנגדת לפעולות חד-צדדיות, כולל בנייה בהתנחלויות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים. "אלה דברים שמסבכים את המאמצים לחדש משא ומתן ישיר ומסכנים את היכולת להגיע לתוצאות במשא ומתן הזה", אמר טונר. "אנו קוראים לצדדים להימנע מצעדים חד צדדיים ולנקוט בצעדים כדי לחזור למשא ומתן".

הגינוי האמריקאי מצטרף לביקורת נוקבת של כמה ממדינות אירופה לתוכנית הבנייה. בין היתר זומנו היום שגרירי ישראל בבריטניה, צרפת ושוודיה לשיחות נזיפה. השגריר בלונדון דניאל טאוב, השגריר בפאריס יוסי גל, והשגריר בשטוקהולם יצחק בחמן, שמעו מסר לפיו על ישראל לחזור בה מכוונתה. גם שגריר ישראל בספרד, אלון בר, זומן לשיחת נזיפה במשרד החוץ במדריד וכך גם שגריר ישראל בדנמרק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ