הלחץ המדיני על ישראל נמשך: 5 שגרירים זומנו היום לשיחות נזיפה

שר החוץ האוסטרלי: "איום על פתרון 2 המדינות". נביל שעת מאיים: המשך הבנייה בהתנחלויות ייאלץ אותנו לתבוע את ישראל בהאג

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שגרירי ישראל במצרים, ברזיל, אוסטרליה, אירלנד ופינלנד זומנו היום (שלישי) לשיחות נזיפה, בעקבות החלטת הממשלה לקדם את הבנייה בהתנחלויות והצעדים הנוספים בהם נוקטת ממשלת בתגובה למהלך הפלסטיני באו"ם. צעדים אלו מצטרפים לזימוני השגרירים בבריטניה, צרפת, שוודיה ספרד ודנמרק ולגינוי האמריקאי החריף של תוכנית הבנייה. במסגרת הלחץ האירופי הכבד, בצרפת ובריטניה דנו גם בהשבת שגריריהן מישראל להתייעצות.

שר החוץ הבריטי, ויליאם הייג, אמר היום כי הטלת סנקציות כלכליות מצד האיחוד האירופי היא לא אופציה, אולם, לדבריו, "אם ישראל לא תחזור בה מתוכנית הבנייה החדשה שלה, נצטרך לשקול צעדים חדשים מצד מדינות האיחוד. אני לא חושב שישנה התלהבות בקרב האיחוד האירופי להטיל סנקציות על ישראל" אמר הייג במהלך נאום בפרלמנט הבריטי. "אני לא חושב שניתן להגיע לקונסנזוס בקרב חברות האיחוד על החלטה שכזו, וזו גם לא הגישה שלנו". הייג סיפר כי הוא מקיים שיחות עם שרי חוץ נוספים באיחוד האירופי במטרה למצוא נוסחה של "תמריצים ועונשים", שתחזיר את הפלסטינים והישראלים לשולחן המו"מ.

משרד החוץ של אוסטרליה זימן הלילה את שגריר ישראל בקנברה יובל רותם לשיחת נזיפה בעקבות ההחלטה לקדם את תכנית E-1 והחרמת כספי המסים הפלסטינים. "אוסטרליה מתנגדת לבנייה בהתנחלויות", אמר שר החוץ של אוסטרליה בוב קאר. "פעולות כאלה מאיימות על עתיד פתרון 2 המדינות".

נתניהו וליברמן

בשיחת הנזיפה של השגריר הישראלי בברזיל הביעו בכירים במשרד החוץ הברזילאי את מחאתם על קידום תכנית הבנייה ב-E-1 ועל שאר צעדי הענישה של ישראל נגד הרשות הפלסטינית בעקבות המהלך באו"ם.

גם ברשות הפלסטינית מתייחסים לצעדים הישראליים. בכיר הרשות הפלסטינית, נביל שעת מאיים בפנייה של הרשות לבית הדין בהאג, בטענה לפשעי מלחמה לכאורה אותן מבצעת ישראל. "מדינות רבות מאיצות ברשות הפלסטינית שלא להשתמש במעמדנו החדש כדי לתבוע את ישראל בגין פשעי מלחמה בבית הדין הפלילי הבינלאומי. אולם, בהמשך הבנייה בהתנחלויות, ישראל מאלצת אותנו לפנות לבית הדין" אמר אתמול.

בתוך כך, מלך ירדן עבדאללה צפוי לבקר ביום חמישי ברמאללה ולהיפגש שם עם יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן). זהו אינו הביקור הראשון של המלך הירדני ברמאללה, אך מוגדר ביקור ראשון מאז הפכה פלסטין למדינה. עבדאללה צפוי להביע תמיכה חד משמעית ברשות בנושא הבנייה הישראלית בהתנחלויות. וצפוי להשמיע קריאות לפיוס פלסטיני. בסוף השבוע וביום ראשון הבא, צפויים להתחיל בעזה חגיגות יום השנה ה-25 לייסוד חמאס. בין היתר אמור להגיע לחגיגות ראש הלשכה המדינית חאלד משעל שיישא דברים ואת החזון של החמאס בדבר הפיוס הפנים הפלסטיני.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ