ניר חסון
ניר חסון

מטה משטרת מחוז יהודה ושומרון הוא אחת מתחנות המשטרה המשונות בעולם. התחנה מנותקת לחלוטין מהאוכלוסייה אותה היא אמורה לשרת, ניצבת כמצודה בראש גבעה וכביש גישה ארוך מתחבר אליה כמו בלון קשור לחוט. הגבעות הצחיחות שסביבה הן שטח E-1, שהודעת הממשלה על כוונתה לבנות עליו התנחלות חדשה מאיימת להוביל את ישראל לבידוד בינלאומי.

הנוף כאן עוצב על ידי שני כוחות חזקים: היוזמה של המתנחלים ואנשי הימין בממשלה והלחצים הבינלאומיים על ישראל. בתחילת שנות ה-2000 החלו עבודות תשתית נרחבות באזור. בין היתר נסלל הכביש הראשי של שכונת מבשרת אדומים, ההתנחלות החדשה שאמורה לקום כאן כשכונת לוויין למעלה אדומים. כספים רבים הושקעו במקום, כיכרות נבנו, כבלי חשמל נמתחו, צינורות מים הונחו ומגרשים לבנייה הושטחו. אולם הלחץ הכבד מצד הממשלים האמריקאים האחרונים הקפיאו את המצב. כך יכול המבקר לנסוע במעין עיר רפאים עם כבישים, כיכרות ועמודי חשמל אך ללא בתים, מלבד תחנת המשטרה בקצה הגבעה. השקט באזור הוא תמונת ראי של המהומה הפוליטית והמדינית סביבו. אתמול נצפו שם רק שני פלסטינים שהמתינו לשחרור משאית שהוחרמה מהם ושיירת גמלים קטנה שעברה באופק.

בינתיים, בנוסף להודעה על קידום התוכנית ב-1-E, ישראל נקטה בימים האחרונים שורת צעדים שניתן לפרשם כחלק מ"חבילת הענישה" לפלסטינים על פנייתם לאו"ם. בעוד שבועיים תדון הוועדה המחוזית בירושלים בתוכנית השנויה במחלוקת להקמת 1,700 יחידות דיור בשכונה החרדית רמת שלמה שמעבר לקו הירוק. יום לאחר מכן תקיים הוועדה דיון דחוף נוסף באישור תוכניות לבניית מאות יחידות דיור בגבעת המטוס שבדרום ירושלים, גם הן מעבר לקו הירוק. בנוסף, אחרי תקופה ארוכה בה משרד הפנים לא הרס בתים, פקחי המשרד החלו לסייר ביומיים האחרונים במזרח ירושלים לקראת מהלך שכזה. במשרד הכחישו את הקשר בין פעילות הפקחים לבין ההחלטה באו"ם.

החליקו את הסליידר לראות את הבנייה לאורך השנים

הבוקר הורגשה מתיחות רבה בין תושבים פלסטינים לכוחות משטרה בשכונת א-טור לאחר שבולדוזרים הגיעו למקום כדי להרוס בית שנמצא בתוך השטח הגן הלאומי החדש מורדות הר הצופים. בינתיים הצליח עורך הדין של המשפחה לעכב את פעולות ההריסה

התוכנית להרחבת רמת שלמה אושרה לראשונה במארס 2010, בעת שסגן נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן ביקר בישראל. האישור גרם למשבר חריף בין ישראל לבין הממשל האמריקאי והעיב על הביקור. בעקבותיו הוקפאה התוכנית ברמת שלמה, ותוכניות אחרות לבנייה ישראלית במזרח ירושלים הוסרו מסדר היום.

תושבי שועפט הגישו לפני כשנה וחצי התנגדות להקמת השכונה באמצעות עו"ד סאמי ארשיד. אתמול יצרו נציגי הוועדה המחוזית קשר עם ארשיד וביקשו שיגיע לדיון בהתנגדויות לתוכנית ב-17 בדצמבר. השיחה התקבלה 14 יום לפני הדיון, פרק הזמן המינימלי הקבוע בחוק להודעה על ישיבת התנגדויות. "אף פעם לא קיבלתי הודעה טלפונית על קביעת מועדים לשמיעת התנגדויות", אמר, "אין ספק שיש כאן משהו מיוחד". הדיון יתקיים בוועדה להשלמת תוכניות, הפועלת לצד הוועדה המחוזית מכוח סעיף 109א' לחוק התכנון והבנייה, ונועדה "לשחרר" תוכניות שתקועות תקופה ארוכה בצנרת הבירוקרטית. סעיף החוק מאפשר זירוז של הליכי התכנון. במשרד הפנים דוחים את צירוף המקרים וטוענים שהתוכנית קודמה לאורך השנתיים האחרונות. יום למחרת הדיון על רמת שלמה תתכנס שוב הוועדה להשלמת תוכניות, הפעם לדיון בהתנגדויות להקמת מאות יחידות דיור בגבעת המטוס שמול הר חומה בדרום ירושלים, מעבר לקו הירוק. בנוסף לכך צפויים להתפרסם בימים הקרובים מכרזים להקמת 800 יחידות דיור בגילה ו-187 דירות בגבעת זאב. תוכניות אלה הן חלק מהודעת הממשלה על הקמת 3,000 יחידות דיור בעקבות החלטת האו"ם.

החליקו את הסליידר לראות את הבנייה לאורך השנים

תושבים בשכונות הפלסטיניות בית חנינא, א-טור, ותושבים המתגוררים בסמוך למחסום 300 בדרום ירושלים סיפרו אתמול על ביקור של פקחי בנייה של משרד הפנים לקראת הריסת בתיהם. אם הבתים ייהרסו יבטא הדבר שינוי במדיניות שנמשכת זה כשנתיים, לפיה משרד הפנים כמעט ולא הורס מבנים בירושלים אלא מותיר זאת לעיריית ירושלים. אתמול לפנות בוקר גם נכנסו מתנחלים לבניין בן חמש קומות בשכונת ג'בל מוכבר שבמזרח ירושלים, ככל הנראה במטרה להקים התנחלות חדשה בשכונה.

עד שתתקבל הכרעה בעניין שטח E-1 מתקיימת שכונת מבשרת אדומים רק על גבי שלט חגיגי שמנציח את אירוע הנחת אבן הפינה לשכונה ב- 2009. "בע"ה תיבנה, תיכונן ותחזק את עירנו מעלה אדומים", נכתב בשלט. מתחת לשלט הונחה בימים האחרונים ערמה מתריסה של מפות שהוכנו על ידי עו"ד דני זיידמן, שעוקב זה שנים אחר ההתנחלויות. המפות מספרות סיפור מורכב יותר. זיידמן רואה בשטח זה את אבן הראשה לתוכנית כוללת להקפת ירושלים בהתנחלויות ובידודה מהגדה המערבית. הוא מחלק את ההתנחלות בירושלים לשני מעגלים: המעגל הפנימי של התנחלויות קטנות ואידיאולוגיות שמקיף את העיר העתיקה והמעגל הרחב יותר, של התנחלויות גדולות וממשלתיות, שמקיפות את ירושלים כולה. E-1 תשלים את הפאזל הזה ותסגור את המעגל החיצוני.

"הבנייה הזו תשלים את ירושלים הגדולה. ירושלים תהיה מטרופולין עצום ובלתי ניתן לניהול מגבעת זאב ועד ים המלח וממבואות חברון למבואות רמאללה. היא תקבור סופית את רעיון שתי המדינות", אומרת מנכ"לית עמותת "עיר עמים" יהודית אופנהיימר, שהגיעה לביקור ב-1-E אתמול, "נראה שהממשלה מנהלת עכשיו פוליטיקה פנימית לפני הבחירות ומספסרת בקיומה של ישראל". "תראה את ברז כיבוי האש", מצביע אחמד סוב-לבן, רכז השטח של "עיר עמים", על הברז החדש שהוצב על הכביש המוביל למשטרה, על אף שבינתיים אין מסביב שום דבר שיכול להישרף מלבד חול וסלעים.

אוהד יחזקאלי, דובר שר הפנים, מסר בתגובה כי "משרד הפנים ושר הפנים פועלים למען הגדלת היצע יחידות הדיור לכלל האוכלוסיות בעיר, תוך שדרוג שכונות המגורים הוותיקות ולמען שיפור איכות החיים בעיר ירושלים. התקדמות תכנונן של תוכניות הבנייה בירושלים מקדמות מטרה זו ואין בינם ולאירועים הפוליטיים דבר".

החליקו את הסליידר לראות את הבנייה לאורך השנים

תגובות