כל חברות מועצת הביטחון חוץ מארה"ב גינו את תכניות הבנייה ב-E1

נציגות האיחוד טענו כי היא "מאיימת על פתרון שתי המדינות". שגריר ישראל ניסה להסביר בעזרת מפה כי רצף המדינה הפלסטינית לא ייפגע

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הביקורת החריפה על גל הבנייה בהתנחלויות מגיעה למועצת הביטחון של האו"ם. 14 מחברות מועצת הביטחון של האו"ם גינו הערב (רביעי) בחריפות את ישראל על קידום תוכנית הבנייה ב-E1 ועל בניית 3,000 יחידות דיור חדשות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים. לדברי מקור בכיר במשרד החוץ, ארה"ב בלמה פרסום של הודעה נשיאותית משותפת של כל חברות מועצת הביטחון לגינוי ההתנחלויות וכן בלמה הצבעה על החלטת גינוי רשמית.

הדיון במועצת הביטחון הערב הוקדש לנושא הבנייה בהתנחלויות ובמיוחד לסוגיית קידום תוכנית הבנייה בשטח E1 בין מעלה אדומים לירושלים. בסיום הישיבה יצאו שגרירי המדינות השונות ללובי הסמוך לאולם מועצת הביטחון ובזה אחר זה השמיעו גינויים חריפים נגד ישראל. מבין כולם בלטה הודעת הגינוי שהשמיעו השגרירים של ארבע נציגות האיחוד האירופי במועצת הביטחון – בריטניה, צרפת, גרמניה ופורטוגל. הארבעה התייצבו מול המצלמות והשגריר הבריטי, מארק לייאל גרנט, הקריא את ההודעה. "הבנייה בהתנחלויות מאיימת על פתרון שתי המדינות", אמר.

שגריר רוסיה, ויטאלי צ'ורקין, ושגריר סין, לי בואדונג, יצאו גם הם לתקשורת. "על הקוורטט להתכנס בדרג שרים כדי לגבש תוכנית לחידוש תהליך השלום", אמר השגריר הרוסי. עמיתו הסיני ציין כי ארצו מתנגדת לבנייה בהתנחלויות ומודאגת מאוד על קידום תוכנית הבנייה ב-E1 ומהחרמת כספי המסים הפלסטינים על ידי ישראל. "אנחנו קוראים לישראל להסיר את המכשולים בפני חידוש תהליך השלום", אמר בואדונג.

השגריר פרושאור, היום לאחר הדיון במועצת הביטחון

שגרירי דרום אפריקה, הודו וברזיל יצאו גם הם לתקשורת והקריאו הודעת גינוי משותפת. "ההתנחלויות אינן חוקיות והן מכשול לשלום", אמר שגריר דרום אפריקה, באסו סאנגקו. "אנחנו קוראים לישראל להפסיק את הבנייה בהתנחלויות, לפרקן ולסיים את הכיבוש". שאר החברות במועצת הביטחון – טוגו, קולומביה, גואטמלה, אזרבייג'אן, מרוקו ופקיסטאן – פרסמו גם הן גינוי בהודעה משותפת של חברות ארגון המדינות הבלתי מזדהות. "אנחנו קוראים לישראל להפסיק את הבנייה בהתנחלויות וכן לחדול מהודעות פרובוקטיביות על בנייה בהתנחלויות", הדגיש שגריר הודו, הרדיפ סינג פורי, שהקריא את ההודעה בשם המדינות הבלתי מזדהות.

שגריר ישראל באו"ם, רון פרושאור, יצא גם הוא לעיתונאים אחרי הישיבה והביע כעס על כך שבמקום לעסוק בטבח בסוריה ממשיכה מועצת הביטחון להתמקד דווקא בישראל. "מטוסי קרב סורים הפציצו מחנה פליטים פלסטיני ועשרות נהרגו, אבל מועצת הביטחון החליטה לדון דווקא בתכנון בתים ליהודים בירושלים בירת העם היהודי", אמר פרושאור.

פרושאור התגונן והבהיר כי מעבר ל-3,000 יחידות הדיור שבנייתן אושרה, כל שאר ההודעות קשורות להליכי תכנון בלבד ולפני ביצוע בנייה בשטח יהיה צורך באישור נוסף של הממשלה. "ייקח שנים עד שבאמת תהיה בניה בשטח", אמר. הוא הציג ציור של מפת ישראל ועליה סימון של הגדה המערבית ורצועת עזה והבהיר כי הבנייה בשטח E1 לא תפגע ברציפות הטריטוריאלית של המדינה הפלסטינית העתידית. הוא הציג על המפה את המקום בו עשוי לעבור החיבור בין הגדה המערבית לרצועת עזה בהסכם שלום עתידי. "זה יהיה מעבר של 60 קילומטר – גם זה יפגע ברציפות הטריטוריאלית של ישראל", אמר והצביע על המפה.

ארה"ב היתה היחידה מבין כל חברות מועצת הביטחון שהתנגדה לגינוי ישראל. בכיר במשרד החוץ מסר כי הפלסטינים, יחד עם כמה מחברות מועצת הביטחון, ניסו לקדם פרסום של הצהרה נשיאותית של מועצת הביטחון עליה יחתמו כל 15 החברות ושתגנה את ישראל. בשלב מסוים הציעו הפלסטינים לא להסתפק בהצהרה בלבד אלא להצביע על החלטת גינוי רשמית של מועצת הביטחון. בשני המקרים האמריקאים הביעו התנגדות חריפה וסיכלו את המהלך.

למרות שארה"ב בלמה את הגינוי במועצת הביטחון של האו"ם, האמריקאים הבהירו היטב את עמדתם כלפי מהלכיה של ממשלת נתניהו. במהלך תדרוך שנערך במשרד החוץ האמריקאי אתמול, השתמשה הדוברת ויקטוריה נולנד במילים קשות כדי לתאר את התנגדות ארה"ב לבנייה בהתנחלויות. "אנו מאוכזבים עמוקות מהעובדה שישראל מתעקשת להמשיך בדפוס זה של פעולות פרובוקטיביות", אמרה נולנד. "ההכרזות החוזרות ונשנות והתכניות להתחלות בניה חדשות מנוגדות לקידום השלום. מנהיגי ישראל אומרים כל הזמן שהם תומכים במסלול שיוביל לפתרון של שתי מדינות, אך הפעולות האלה רק מעמידות בסכנה גדולה יותר את המטרה הזו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ