בשבוע הבא בחירות לצמרת חמאס; הנייה החליט לא לרוץ

בשלב זה לא ברור עדיין אם ראש הלשכה המכהן, חאלד משעל, יתמודד על התפקיד. הבחירות מעכבות את מאמצי הפיוס בין חמאס לפתח

אבי יששכרוף צרוב
אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי יששכרוף צרוב
אבי יששכרוף

בשבוע הבא יתקיימו הבחירות לראשות הלשכה המדינית של חמאס, שנדחו עקב מבצע "עמוד ענן" ברצועת עזה בנובמבר השנה. ל"הארץ" נודע שראש ממשלת חמאס ברצועה, איסמעיל הנייה, הסיר את מועמדותו לתפקיד זה, ולעת עתה יש רק מועמד ודאי אחד – מוסא אבו מרזוק, סגן ראש הלשכה הנוכחי.

בשלב זה לא ברור עדיין אם ראש הלשכה המכהן, חאלד משעל, יתמודד על התפקיד. משעל נהנה מתמיכה מלאה של קטאר וטורקיה, הלוחצות למנותו לכהונה נוספת. משעל מכהן בתפקיד זה מאז 1996. הוא מצהיר זה זמן מה שאין בכוונתו להתמודד על התפקיד, אך הלחצים המופעלים עליו מצמרת חמאס בגדה, בבתי הכלא וממדינות ערב, עשויים להשפיע עליו להתמודד ברגע האחרון. ניצחונו יהיה אז מובטח, כנראה.

משעל זוכה לכאורה גם לתמיכת קהיר, המקדמת את התמודדותו בבחירות ללשכה המדינית. אך שלא בגלוי קהיר דווקא מסייעת לאבו מרזוק, כנראה בגלל השפעתה הרבה עליו. הבחירות הללו מעכבות את מאמצי הפיוס בין חמאס לפתח. הפסגה בין הנהגות שני הארגונים נועדה להתקיים רק בסוף ינואר בקהיר, ותכליתה לנסות ולהגיע לסיכום נוסף על פיוס פנים-פלסטיני.

משעל והנייה בעצרת לציון 25 שנה ליסוד חמאס בעזה, החודש

המחלוקת על מקום קיומה של העצרת בעזה, לציון יום השנה להקמת הפתח, נמשכת בינתיים. העצרת, מחווה של חמאס לפתח, היתה צריכה להתקיים ברחבת "הכתיבה", המקום שבו התקיימה עצרת חמאס במלאת 25 שנה לייסודו. אבל הארגון השולט בעזה סירב באחרונה לאפשר לפתח לחגוג באותה הכיכר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ