צה"ל דורש מהפרקליטות לחקור מי פתח קמפיין פייסבוק נגד חיילים

בשבועות האחרונים עלה עמוד שבו פורסמו תמונות של חיילים וקצינים שהיו מעורבים לכאורה במותו של פלסטיני לפני שנה. צה"ל טוען: "זה מסע הסתה"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

הפרקליט הצבאי הראשי, אלוף דני עפרוני, פנה לפרקליטות המדינה וביקש לפתוח בחקירה פלילית נגד המעורבים בקמפיין "מי רצח את מוסטפא תמימי?". בשבועות האחרונים התפרסמו בפייסבוק ובאתרים נוספים תמונותיהם ושמותיהם של קצינים וחיילים שהשתתפו בפיזור ההפגנה בכפר נבי סאלח בדצמבר אשתקד. בהפגנה, ירה חייל רימון גז מטווח קצר מאוד במוסטפא תמימי, תושב הכפר. כתוצאה מפגיעה זו, נפצע תמימי קשה ולאחר מכן מת מפצעיו.

בקמפיין, שהועלה לעמוד פייסבוק מיוחד, שהוסר בינתיים מהרשת החברתית, הועלו תמונות של קצינים בחטיבת כפיר וכן של בכירים נוספים, כמו מפקד פיקוד מרכז לשעבר, האלוף אבי מזרחי, ביחד עם ציון מספר הפלסטינים שלהם ייחסו יוצרי הקמפיין את הריגתם.

מטרתם של יוצרי הקמפיין, כפי שסיפרו לאתר "nrg" לפני כשבועיים, היא "לחשוף את השמות ואת הפרצופים למי שאחראים לרצח, אלה שמות שבדרך כלל נשארים חסויים והם נמלטים מהאחריות בגלל שהמערכת מגינה עליהם. בנוסף, יש כאן ניסיון לגרום לחיילים שנמצאים בשטח לחשוב פעמיים לפני שהם רוצחים פלסטינים".

העימותים בין כוח צה"ל לפלסטינים בחברון, לפני שנה

  בצבא הגדירו את הקמפיין "מסע הסתה", שבמסגרתו "הועלו לרשת תמונותיהם של קצינים לצד גידופים והאשמות". בפרקליטות הצבאית ציינו כי בנוסף התקבלו תלונות על איומים לחייהם של חיילי צה"ל ובני משפחותיהם, "בעקבות מעורבותם, לכאורה, בפעילות המבצעית". לנוכח זאת זאת, פנה היום עפרוני למשנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים, עו"ד אלי אברבנאל, בבקשה לפתוח בחקירה פלילית בעניין זה. ממשרד המשפטים נמסר בתגובה כי הפנייה התקבלה. בדובר צה"ל אישרו את הפרטים.

  בתוך כך, גם חקירת מותו של מוסטפא תמימי נמצאת עדיין בתהליכים וטרם הסתיימה. בצילומים שפורסמו לאחר התקרית בחודש דצמבר שעבר, תועד קנה נשק שיצא מתוך הדלת האחורית של ג'יפ צבאי – ירה רימון גז במה שנראה בניגוד לפקודות - ופגע בתמימי מטווח קצר באופן ישיר. תמימי נפצע קשה מאוד כתוצאה מפגיעה זו, הועבר לקבלת טיפול רפואי בבית החולים בלינסון, ומת מפצעיו למחרת. לאחר מכן נפתחה חקירת מצ"ח לבדיקת האירוע, אך עד היום, יותר משנה אחרי האירוע, לא הסתיימה החקירה בעניין.

  ארגון "בצלם", שפנה באחרונה לפרקליטות הצבאית כדי לברר את מצב התיק, נענה כי "חקירת מצ"ח, העוסקת באירוע מוות שהתרחש בהפרת סדר אלימה, היא סבוכה ומורכבת ביותר ומטבע הדברים אורכת זמן רב. החקירה מתנהלת באופן אינטנסיבי והתבצעו בה עשרות פעולות חקירה, בליווי הפרקליטות הצבאית" – כך טענה רס"ן דורית תובל, עוזרת הפרקליט לעניינים מבצעיים, במכתב מלפני שבועיים.

  "יצוין כי התארכות החקירה אינה תוצאה של מורכבותה בלבד, וחלק מהעיכובים נבעו מאי-שיתוף פעולה שבו נתקלה המשטרה הצבאית החוקרת בבואה לאיסוף הראויות הנוגעות לאירוע". עוד נכתב כי "בימים אלו מצויה החקירה בשלבי סיכום, שלאחריהם יועבר חומר החקירה לבדיקת הפרקליטות הצבאית".

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ