המדינה אוסרת על אלפי זרים החיים בגדה להיכנס לישראל

המינהל החל להטביע על האשרות חותמת "לשטחי איו"ש בלבד". בארה"ב, שרבים מהזרים הם אזרחיה, טוענים שישראל התחייבה לא להפלות אמריקאים על בסיס מוצא

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמירה הס
עמירה הס

ישראל חידשה באחרונה את הגבלות חופש התנועה על אזרחי מדינות המערב החיים ועובדים בגדה המערבית, והיא אוסרת עליהם להיכנס לישראל, ובתוכה לירושלים המזרחית. אזרחים הללו, ובהם אמריקאים רבים, גילו בחודשיים האחרונים כי כשחידשו את אשרות התייר שלהם מטעם משרד הפנים, הוטבעה עליהן גם חותמת מטעם המינהל האזרחי, ובה כתוב "לשטחי איו"ש בלבד". במגבלה יש משום אפלייתם לרעה, לעומת אזרחי אותן מדינות השוהים בישראל או בהתנחלויות בגדה המערבית.

דוברי רשות האוכלוסין וההגירה ומתאם הפעולות בשטחים לא ענו לשאלת "הארץ" מהו מספר האזרחים הזרים השוהים לתקופות ממושכות בגדה המערבית. חלקם פלסטינים ילידי הגדה המערבית, שישראל שללה מהם את מעמד התושבות בשל שהות ממושכת בחו"ל לפני 1994, ואחרים הם בני ובנות זוג של פלסטינים, או שהם עובדים בגדה, רבים מהם בהוראה באוניברסיטאות. בקונסוליה הכללית האמריקאית בירושלים מתייחסים במורת רוח להגבלה הזו, הסותרת הבנות קודמות להפסיק הגבלה דומה שהטיל משרד הפנים באופן מפתיע בקיץ 2009 על אזרחים מערביים. אז הוטבעה על רישיון הביקור שלהם החותמת "לשטחי הרשות הפלסטינית בלבד". על אף שלדבר לא ניתן פרסום ישראלי רשמי, בשנתיים האחרונות פחת עד למינימום השימוש במגבלה זו - שתיאורטית צמצמה את תנועתם האזרחים הזרים רק לשטחי A ו-B.

רס"ן גיא ענבר ממתאם הפעולות בשטחים מסר ל"הארץ" כי "אין כל שוני במדיניות ובמהות בין החותמות. ההסכמות וההגבלות בהיתרים נשארו כפי שהיו עד כה". עוד כתב כי "אין מדובר בשינוי חדש אלא ב(שינוי) מלפני יותר מחצי שנה". לבקשת "הארץ" להבהיר את הסתירה שבין הטענה שאין שינוי והטענה שהוא אינו חדש, ענה ענבר כי השינוי המדובר הוא בכתוב בחותמת (מ"רש"פ בלבד" ל"איו"ש בלבד"). סבין חדד, מנהלת אגף דוברות והסברה ברשות האוכלוסין וההגירה ענתה גם היא ש"לא קיים כל שינוי בנושא".

מחסום בכפר עזון. בצה"ל טוענים כי אין שום שינוי במדיניות צילום: ניר כפרי

אבל לפי מקורות במשרד הפנים הפלסטיני חידוש המגבלה, בגרסתה החדשה ("איו"ש בלבד") החל ב-1 בנובמבר: אז היא הוטלה על פלסטינים במוצאם ואחרי שבועות מספר - גם על מי שאינם פלסטינים. ניסיונם של כמה אזרחים כאלו, שאתם שוחח "הארץ", מאשר את דברי המקורות הפלסטיניים. דוגמה אחת היא מניסיונם של בני זוג אמריקאים: הוויזה של האשה הוארכה לפני ה-1 בנובמבר ולא הוחתמה במגבלה "לאיו"ש בלבד". הוויזה של בן זוגה הוארכה אחרי ה-1 בנובמבר, והוחתמה ב"איו"ש בלבד".

הבדל נוסף הוא שלפני שלוש שנים וחצי הוטבעה החותמת המגבילה כבר בגשר אלנבי, על ידי פקידי ביקורת הגבולות הכפופים למשרד הפנים. בינתיים, החותמות החדשות שעליהן ידוע ל"הארץ" מוטבעות כשהדרכון מובא להארכת האשרה: בעלי הדרכון מפקידים אותו במשרד הפנים הפלסטיני, שמעביר אותו למשרד הפלסטיני לעניינים אזרחיים, שמעבירו להארכת האשרה במינהל האזרחי שבבסיס בית אל.

מעבר לעצם הגבלת זכות התנועה והאפליה שבבסיסה, האיסור לצאת מהגדה המערבית מקשה על האזרחים הזרים מסיבות נוספות. המרצים והחוקרים שביניהם מוגבלים בגישתם למכוני מחקר וארכיונים שבישראל; לזרים אסור לנהוג במכוניות בעלות מספר רישוי פלסטיני, ובשל המגבלה "איו"ש בלבד" הם אינם יכולים להמשיך ולהחזיק במכוניותיהם בעלות הרישוי הישראלי. האזרחים הזרים גם אינם יכולים להגיע לקונסוליות שלהם שבירושלים או תל אביב.

ישראל גם שומרת לעצמה את הסמכות שלא להעניק לאנשים אלו אשרת עבודה, אלא רק אשרת תייר, על אף שידוע היטב כי רבים מהם באים לעבוד בתחומי הרשות הפלסטינית - אם כאנשי עסקים, כאקדמאים או בעמותות אזרחיות. האנשים שעמם שוחח "הארץ" מתלוננים על העמימות, העדר השקיפות וחוסר יכולתם לקבל מידע מדויק מהרשויות. "הארץ" לא קיבל מדוברי מתאם הפעולות בשטחים ורשות האוכלוסין תשובה לשאלות כמו אם על האזרחים הזרים לבקש היתר כניסה לישראל - כמו פלסטינים - באמצעות ועדות התיאום הפלסטיניות, האם בעלי עסקים פטורים מהמגבלה ומדוע לא ניתנת אשרת עבודה.

אמריקאית החיה ברמאללה סיפרה כי איש הקונסוליה האמריקאית בירושלים אמר לה ש"ארצות הברית מרוגזת משום שלפני שלוש שנים הישראלים הבטיחו שלא יגבילו את האשרות לשטחי הרשות בלבד, ועכשיו הם חושבים שהם יכולים להתחמק מהבטחתם בהטלת המגבלה ל'שטחי יהודה ושומרון בלבד'". עוד אמר לה שהקונסוליה אוספת מידע על כל מי שקיבלו אשרות דומות, כדי לגבש את התגובה האמריקאית הרשמית.

הקונסוליה האמריקאית בירושלים לא אישרה או הכחישה דיווח זה, אך תגובתה ל"הארץ" אומרת כי "הקונסוליה האמריקאית מתייחסת בכובד ראש לדאגותיהם של אזרחים אמריקאים החיים ונוסעים בכל מקום בעולם. הממשלה האמריקאית ממשיכה לדון עם ממשלת ישראל בנושא זה, בהדגישה את הצורך ביחס הוגן ושווה לכל אזרחי ארצות הברית, בלי להבחין במוצאם הלאומי או האתני".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ