פרשנות | העתירה נגד דו"ח הרפז |

האם ארז וינר יישאר נאמן לאשכנזי עד הסוף

הערפל סביב הדו"ח יתפזר ביום ראשון ונוכל לבחון אילו בריתות ישרדו את המסקנות, בינתיים עולה האפשרות שוינר יטען כי רק מילא פקודות

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמוס הראל
עמוס הראל

העתירה שהגיש אתמול אלוף-משנה ארז וינר, עוזרו של הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, כבר לא תעכב כנראה את פרסום דו"ח מבקר המדינה בפרשה האינסופית של מסמך הרפז. בג"ץ לא התבקש וגם לא יוציא צו ביניים נגד פרסום הדו"ח ביום ראשון הקרוב. נראה שבקשתו העקרונית של וינר למחוק מהדו"ח הסופי את ההערות האישיות נגדו תידון במועד מאוחר יותר.

פרטי הדו"ח הסופי, שעותקים ממנו הופצו לעיתונאים אתמול (רביעי), עדיין אסורים בפרסום עד יום ראשון ב-16:00. גם על פרטי העתירה הוטל צו איסור פרסום זמני. לכן, השורה התחתונה של הדו"ח עדיין מעורפלת, עובדה המנוצלת כעת היטב לפיזור מסכי עשן נוספים במטרה לטשטש עוד יותר את התמונה הסופית. כל זה ייגמר, כאמור, בעוד שלושה ימים - ואז מומלץ בחום לקרוא את הדו"ח במלואו, או לפחות את התמצית בת עשרות העמודים שבפתיחתו, כפי שיופיעו הן באתר האינטרנט של המבקר והן באתר "הארץ".

בינתיים, מעניין לשים לב לדברים שאמר אתמול (ד') פרקליטו של וינר, עו"ד עודד סבוראי, בראיון לקול ישראל. המבקר, בטיוטות קודמות, האשים את וינר בהפעלת הרפז לצורך איסוף מידע מכפיש על שר הביטחון, ראש המטה שלו וסביבתו. וינר הכחיש בתוקף. כעת, מדברי סבוראי עולה טיעון חדש, הנשמע בהדרגה ביתר שאת בחודשים האחרונים: וינר רק מילא פקודות ופעל במסגרת המצופה ממנו כעוזרו הבכיר של הרמטכ"ל.

גבי אשכנזי בכנס על עופרת יצוקהצילום: ניר קידר

זו התפתחות ראויה לציון, שמעלה את השאלה אם העוזר לשעבר עדיין נחוש לשמש כגרסה הצבאית של שולה זקן עד לסיום הפרשה העגומה הזו. בעיני וינר אין כען טיעון חדש אלא הבהרה של טיעון ישן שהמבקר דחה בסיבוב הקודם של הוויכוח ביניהם. הצלע השלישית במשולש, סא"ל (מיל') בועז הרפז, כבר מיקם עצמו מחדש עוד במאי שעבר במכתב ששיגר למבקר המדינה והוביל להמלצת המבקר – שלא זכתה עד היום לתגובה מהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין – לחדש את החקירה הפלילית בפרשה.

הרפז צוטט בעבר כמי שמוכן "לשכב על הגדר בשביל גבי". ספק אם זו עמדתו כעת. הרפז, מקורבו של אשכנזי, הוא מקור מידע מפוקפק. האיש שהודה בזיוף המסמך שבמוקד הפרשה ואחר כך סיפק גרסאות ארוכות וסותרות על השתלשלות האירועים. אבל פרסום הדו"ח הסופי, הטענות החדשות ובייחוד יוזמתו של יו"ר ועדת הכנסת לביקורת המדינה, ח"כ אורי אריאל למינוי ועדת חקירה ממלכתית בפרשה – עשויים לחדש את הלחץ על וינשטיין להורות שוב על חקירת משטרה.

אינני יודע אם ההתפתחויות הללו קשורות בראיון הנרגש משהו שהעניק דוברו של אשכנזי הבוקר לגלי צה"ל. מר בניהו טען בראיון בתוקף כי "יש שם (בדו"ח) הערות קשות מאוד על שר הביטחון ולשכתו. יש הערות, לטעמי, פחות קשות על גבי אשכנזי". רבים מהאנשים שעיינו בטיוטות הקודמות של הדו"ח גיבשו לעצמם התרשמות הפוכה בתכלית, אבל נחיה עוד שלושה ימים ונראה.

בניהו גם שיתף את המראיינת אילנה דיין בחלומו הגדול – שהזוג ברק יישב לארוחת ערב של פיוס עוד כמה חודשים עם הזוג אשכנזי "ולקינוח יזמינו גם את גלנט", כך שכל הצדדים ישאירו את הפרשה מאחוריהם. אפשר להמר במידה של ביטחון שהחלום לא יתגשם בקרוב. הפנטזיה הנחמדה הזו לא תתממש ולא בגלל שאהוד ברק הוא אדם נוקם ונוטר (והוא בהחלט כזה).

קרדיט: צילומים: דודו בכר, מוטי מילרוד ועומרי ביגץ / דו"צ

ברק עומד לספוג הרבה ביקורת בדו"ח הסופי על התעמרות שיטתית וממושכת ברמטכ"ל לשעבר ועל שורת תקריות שבהן התנהל באופן בעייתי ופגום. אבל ברק לא יסלח לאשכנזי משום ששר הביטחון צודק בשורה התחתונה, המקובלת ככל הידוע גם על המבקר ואנשיו: אין שום סימטריה בין הצדדים.

דרג צבאי חייב בחובת נאמנות לדרג המדיני הממונה ואינו יכול לחטוא בתרגילים בלתי אתיים בעליל (יהיו שיאמרו – פליליים) כלפי ממשלה נבחרת, בלי קשר לחטאי הדרג שמעליו. אם תהיה שורה תחתונה לפרשת הרפז, זו צריכה להיות השורה התחתונה – ולא משנה בכמה מעשיות מתקתקות על טובת המולדת, צבא המילואים שבו "כולנו" משרתים או כאבן העמוק של המשפחות השכולות עוד יעטפו אותה עבורנו בימים הקרובים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ