נשיא איראן לשעבר: סיכויי משטר אסד לשרוד קלושים

רפסנג'אני טען כי "אסור שסוריה תחסום את דרכנו". מדובר בעמדה מנוגדת לזו שהציג באחרונה חמינאי, לפיה המאבק בסוריה הוא מאבק על איראן

צבי בראל
צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי בראל
צבי בראל

נשיא איראן לשעבר, האשמי רפסנג'אני, מעריך כי סיכויי ההישרדות משטר אסד "קלושים ביותר". בשיחה עם משלחת בכירים עיראקית ביטא רפסנג'אני, שעומד היום בראש הוועדה לבחינת האינטרסים של האומה (מהחשובות שבוועדות המשטר), את דאגתו מן ההשפעה שתהיה לנפילת אסד על המתרחש בעיראק. "אסור שסוריה תהפוך לגורם שחוסם את דרכנו. עלינו לשמור על סוריה. אם השרשרת שקושרת בין איראן ללבנון תיקרע יהיו לכך השלכות חמורות".

לפני כמה שבועות הבהיר המנהיג האיראני העליון, עלי חמינאי, כי המאבק בסוריה הוא מאבק על איראן ושמירה על סוריה נוגעת לביטחונה הלאומי של איראן. כעת מתבטא לראשונה בכיר איראני באופן שעשוי לשקף הלך רוח חדש בטהראן, שלפיו ראוי להתייחס למשטר הסורי כאל נכס מסוכן, כזה שעלול לפגוע בהשפעה האיראנית בסוריה ובלבנון.

רפסנג'אני, שעשוי להתמודד בבחירות לנשיאות שיתקיימו בחודש יוני השנה, תומך בניהול משא ומתן ישיר עם ארה"ב בנושא הגרעין "בכפוף לתנאים שלא יפגעו במעמדה של איראן". מאז הבחירות ב-2009 הוא מנהל מערכה פומבית לוהטת נגד אחמדינג'אד ואף מבקר את חמינאי. מאבק זה גרם למעצרם של שני ילדיו של רפסנג'אני, בתו פאיזה - שאסורה בכלא מאז חודש אוגוסט וזה חודש נמצאת בבידוד; ובנו מהדי – שבחודש שעבר שוחרר בערבות של שמונה מיליון דולר לאחר תקופת מאסר בת שישה חודשים. שניהם הורשעו באשמת "הסתה נגד המשטר".

רפסנג'אני. מנהיג מתון שעלול להוביל לאפוקליפסה

דבריו של רפסנג'אני על סיכויי הישרדותו של אסד משקפים גם עמדות של מפקדים בכירים במשמרות המהפכה, שעל פי דיווחים באיראן מאשימים את אסד בניהול כושל של המאבק נגד המורדים ובזלזול בעצותיהם. לאחרונה העביר נציגו של חמינאי בסוריה, מוג'תבא חוסייני, דו"ח מפורט על הנעשה בסוריה ועל דיווחי האופוזיציה האיראנית. הדו"ח מכיל הזה תיאורים קשים על חוסר השליטה של המשטר הסורי, על השתלטות המורדים על מעברי הגבול ועל החשש מן הנתק בין סוריה ללבנון ומזליגת המרי ללבנון. בשבוע שעבר חזר חוסייני מסוריה לאיראן ולא ברור אם ישוב אליה.

מנגד, הצהיר הרמטכ"ל האיראני, חסן פיירוז-אבאדי, כי "הצבא הסורי והכוחות העממיים שולטים על מהלך העניינים בכל המחוזות למרות שיתוף הפעולה בין המורדים לבין ארצות הברית וישראל". על פי דיווחי המודיעין האמריקאי, המשטר הסורי גם קיבל טילים איראניים מדגם "פתח 110", מדויקים יותר מטילי הסקאד הסובייטי שבהם השתמש צבא בדצמבר נגד הערים הסוריות ובסיסי המורדים.

ההצהרות הסותרות הללו והסיוע הצבאי שמקבלת סוריה מאיראן, מעידות יותר מכל כי על אף שאיראן עדיין לא קיבלה החלטה לשנות את מדיניותה כלפי אסד, היא כלואה בדילמה אסטרטגית: אם לנטוש אותו ולהתחיל לנהל משא ומתן עם פעילי אופוזיציה, ובכך להבטיח את מעמדה בתקופה שלאחר נפילת המשטר הסורי, או לדבוק בעמדתה המסורתית שעלולה להביא למפלה אסטרטגית קשה אם ייפול אסד. החלטה זאת תלויה באופן ישיר בהחלטה שתקבל רוסיה ביחס לאסד ובהערכת איראן באשר ליכולתה למצוא תחליף ראוי לקשר עם משטר אסד.

רוסיה, שמנסה לאחרונה לקיים דיאלוג עם האופוזיציה הסורית, ממשיכה להצהיר כי איננה מחויבת לאסד אלא לסדר וליציבות במדינה, אולם עד כה בלמה כל מאמץ להתערבות צבאית חיצונית נגד המשטר. העמדה הרוסית, כמו זו האיראנית, משקפת דילמה דומה שבה השאלה מי ישלוט בסוריה היא משנית לשאלה מי תהיה נותנת החסות לסוריה. האם יהיו אלה שוב רוסיה ואיראן או ארצות הברית ובעלות בריתה באירופה. התנגדותה של האופוזיציה הסורית לנהל דיאלוג עם רוסיה דוחקת בינתיים את מוסקבה לעמדה קשוחה, אולם גם ארצות הברית אינה יכולה להיות בטוחה שמי שישלוט בסוריה אחרי אסד יחליף נאמנויות ויהפוך את וושינגטון לבת ברית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

רינאוי-זועבי

טירללת מדינה שלמה, את צריכה לענות. "צודק, אבל אני מנתקת"

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

איור

יש ילדות שההתבגרות המינית שלהן מתחילה בגיל 6. אין הסבר לתופעה

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?