למרות הגדר |

הרמטכ"ל הורה לסגור את כביש 10 לאזרחים עד 2014

ההחלטה החריגה לסגירת הכביש מכרם שלום ועד צומת סיירים התקבלה בשל התרעות ביטחוניות. למעט עוטף עזה, האיסור לא קיים לאורך כל הגבולות

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

בשל התרעות ביטחוניות החליטו בצבא לסגור את כביש 10 – דרך הגבול המערבית – למשך כל שנת 2013. היום הודיעו בצה"ל כי בימים האחרונים החליט הרמטכ"ל, בני גנץ, לאסור למשך שנה אחת את תנועת האזרחים במקום - החל מכרם שלום בצפון הגבול ועד לצומת סיירים שבדרום.

האיסור כולל גם את האזור הנמצא כ-300 מטרים ממזרח לכביש עצמו. החלטת הרמטכ"ל נחתמה ב-30 בדצמבר, אך פורסמה רק כעת. לפי הצו, באזור יוצבו שלטים בדרכי הגישה המרכזיות, וכן "בהתאם לצורך יוצבו גם מחסומים. הכניסה למרחב הסגור והמעבר במחסומים יותרו רק בכפוף להצגת רישיונות או לקיומם כמפורט בצו זה".

ההחלטה מגיעה לאחר השלמת גדר המערכת בגבול – מכרם שלום ועד לעין נטפים, 230 קילומטרים של מכשול מתכת שנבנה במקום בעלות של יותר ממיליארד שקל. בצבא ערכו בשנה האחרונה "קבוצות חשיבה" לגבי ההתנהלות באזור לאחר בניית הגדר. בפיקוד הדרום העריכו כי חרף בניית הגדר, זו לא תמנע אפשרות של ניסיונות פיגועים במקום, בין אם של מבריחים מחצי האי סיני, ובין אם של גורמי טרור. בין היתר העריכו כי ייתכנו ניסיונות הנחת מטענים או ירי לעבר כלי רכב או אזרחים שהגיעו לטייל במקום.

ההחלטה נחשבת לחריגה יחסית בשל האיסור על הגעת אזרחים למרחק של עד 300 מטרים מהכביש – הנמצא בתוך שטחי ישראל. למעשה מדובר באיסור מוחלט על התקרבות לגבול עצמו – איסור שלא קיים כמעט בשום מקום אחר, למעט חלקים מעוטף עזה, אם כי באזור זה ישנן עבודות חקלאיות בסמטוך לגדר עצמה.

כביש 10. הגדר לא נותנת מענה לכל האיומיםצילום: מורי חן

בעוצבת אדום, החולשת על אזור הציר המערבי, מתריעים כבר זמן רב כי חמאס מנצל את המציאות המעורערת בסיני, אותו כבר מגדירים כאזור שהפך לכמעט נטול חוק או שלטון. בצה"ל חוששים מאפשרות של חציית הגדר, וכן מירי של נ"ט או צלפים – דבר אותו הגדר לא תוכל למנוע.

באוגוסט 2011, לאחר הפיגוע בעין נטפים, נסגר כביש 10 לתנועה בהוראתו של מפקד פיקוד הדרום, האלוף טל רוסו. כביש 12 – המחבר בין צומת סיירים למחסום נטפים, נסגר גם הוא לסירוגין לאחר הפיגוע, ובחודש מארס הוחלט על פתיחתו בשעות הבוקר ואחר הצהריים.

מצה"ל נמסר כי: "בוצעה בצה"ל עבודת מטה מקיפה לבחינת הצורך בהמשך סגירת המרחב, שלקחה בחשבון את שיקולי הביטחון ואת המציאות הביטחונית בשטח, לרבות פיגועים שאירעו במרחב, אל מול הרצון לשמור על שגרת החיים של אזרחי ישראל במרחב ולמנוע פגיעה ב'מרקם החיים' של תושבי האזור. בהמשך לעבודת מטה זו, החליט הרמטכ"ל על סגירת השטח הסמוך לגדר המערכת למשך שנה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ