מזהירים ונדרכים |

בישראל מאמינים שההצהרות ביחס לזליגת הנשק מסוריה עשו את שלהן

עם זאת, השקט היומי לא מעיד על ירידה ברמת המתיחות ולקו האדום שמתחה ישראל יכולות להיות השלכות נוספות שיובילו עד לעימות צבאי עם סוריה וחיזבאללה

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמוס הראל
עמוס הראל

אחרי שטף ההצהרות והפעילות של יום ראשון, נרשם היום (שני) שקט יחסי במהלכים הישראליים בזירה הצפונית. השקט אינו מעיד בהכרח על ירידה ברמת המתיחות. הדאגה הבסיסית – מפני אפשרות שהחרפת מצבו של משטר אסד בסוריה תוביל להברחת נשק כימי מדמשק לחיזבאללה – נותרה בעינה. אלא שנראה כי ישראל מעריכה שמהלכיה עשו את שלה: הועברה אזהרה ברורה לצדדים ולקהילה הבינלאומית בדבר משמעותו של צעד כזה מבחינת ישראל. כעת נותר לראות אם האזהרה לבדה תספיק כדי למנוע את ההברחה.

ההצהרות מירושלים נקלטו היטב גם בחו"ל וזכו לסיקור תקשורתי נרחב יחסית בעיתונות הזרה. ועדיין, לסימון קו אדום ישנן השלכות שמעבר לאיום על הנשיא אסד או על חיזבאללה. אם תבליג ישראל ולא תממש את אזהרותיה במקרה של הברחה, כפי שקרה בכמה הזדמנויות בשנים האחרונות, הדבר ייתפס כחולשה. אם תחליט לתקוף, היא מסתכנת – בתרחיש קיצוני - בעימות צבאי עם סוריה וחיזבאללה. דווקא האיום האיראני לבוא לעזרתה של דמשק, אם תותקף, נשמע פחות משכנע. ספק אם איראן מחפשת כעת התנגשות עם ישראל, בעודה דנה עם המעצמות על עתיד תוכנית הגרעין שלה.

אחרי המתרחש בדמשק עוקבת בעניין גם רוסיה. בשבוע שעבר נפתח במזרח הים התיכון תרגיל רחב של הצי הרוסי, שיסתיים מחר. במאמר באתר המכון למחקרי ביטחון לאומי באוניברסיטת תל אביב כותב צבי מגן, לשעבר שגריר ישראל במוסקבה, כי הרוסים מתארים את התרגיל כגדול ביותר מאז פירוק ברית המועצות. משתתפים בו 23 כלי שיט ומפקד עליו באופן ישיר וחריג הרמטכ"ל הרוסי. מגן מעריך, על סמך מסרים פומביים שהעבירה מוסקבה, כי התרגיל נועד להרתיע מפני התערבות חיצונית בנעשה בסוריה.

עשן מיתמר מעל פרברי דמשק

המצב בסוריה ממשיך להסתבך בשבוע שבו המזרח התיכון רוחש וגועש. במצרים עומד משטר האחים המוסלמים בפני מבחן שנראה כקשה ביותר מאז ניצחונו של מוחמד מורסי בבחירות לנשיאות לפני יותר מחצי שנה – גל הפגנות אלים במיוחד. בעיראק מתפתחת לה אינתיפאדה רצחנית מהרגיל אפילו למדינה למודת התלאות הזו, על רקע חידוש המאבק העדתי שם. גם בירדן היו בימים האחרונים הפגנות סוערות, בעקבות תוצאות הבחירות לפרלמנט.

כל האירועים הללו מלמדים שהטלטלה האדירה בעולם הערבי נמשכת, בלי שום קשר כמובן לתוצאות הבחירות בישראל. אבל בשעה שראש הממשלה בנימין נתניהו מגשש את דרכו בניסיון לגבש קואליציה חדשה שתעלה על נס את סדר היום האזרחי, האתגרים המדיניים והביטחוניים אינם נכנסים להקפאה עמוקה. אלו מגמות שישפיעו כנראה גם על האופן שבו יחליט נתניהו לאייש את התפקיד הרגיש של שר הביטחון. מספר השרים המנוסים בעניינים הללו בקבינט הבא צפוי לפחות, עם פרישתם של דן מרידור, בני בגין וככל הנראה גם אהוד ברק (שהכריז בסוף השבוע בראיון לסי-אן-אן על כוונתו לעזוב "לחמש שנים לפחות").

מה זה אומר על יאיר לפיד? אתמול עשה נתניהו מאמץ מגושם משהו לקשור בין הסכנות הביטחוניות לצורך להקים במהירות קואליציה חדשה. בשלושה מהטורים הפוליטיים של סוף השבוע, ב"הארץ" וב"ידיעות אחרונות", צוטט בהרחבה שר מהממשלה היוצאת, המזהיר את לפיד לנעול את נתניהו בהסכם מפורט ומחייב בטרם ייכנס לקואליציה. נדמה שהאזהרה רק מתחדדת על רקע המצב האסטרטגי: בנסיבות שכאלה, חשוב שבעתיים מה יהיה מעמדו של לפיד ואיזה עוצמה יקבלו עמדותיו בסוגיות המדיניות והביטחוניות, לא רק בתחום החברתי שבו מיקד את התעניינותו עד לבחירות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ