גבעת המטוס |

אטרקציה חדשה במאחזים: מנחת תעופה

למשק של ידידיה משולמי בגבעות איתמר נוסף בחודשים האחרונים מסלול המראה, האנגר וגם מטוס אולטרלייט. לידיעת התיירים: חוק הטיס אינו חל באיו"ש

חיים לוינסון
חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון
חיים לוינסון

תושבי המאחזים שבגבעות יהודה ושומרון הם כבר מזמן לא רק כמה משוגעים לדבר הנאחזים על גבעות טרשים. במאחזים המודרניים של 2013 יש לא מעט צימרים, יקבי יין ועכשיו, לראשונה - גם מנחת תעופה.

מנחת התעופה הראשון במאחזים ובהתנחלויות בכלל נפתח לפני כמה חודשים במאחז "אלומות" שבגבעות איתמר. אזור זה הפך בשנים האחרונות למערב הפרוע של ההתנחלויות: המינהל האזרחי פרש מאכיפת החוק במקום כבר לפני 15 שנה לאחר שלא התבצע אף פינוי או הריסה. בניגוד גם למאחזים אחרים, לגבעות של איתמר אין הנהגה מסודרת - כל אחד תופס לעצמו גבעה. על הרקע הזה צמח בין השאר הסכסוך שמסעיר לאחרונה את ההתנחלויות, בין אבי נוער הגבעות אברי רן, לבין השכן מהמאחז הסמוך, רן סגל.

אחד ממייסדי הגבעות באיתמר הוא ידידיה משולמי, בן למשפחת משולמי - מהמפורסמות בציונות הדתית. להוריו יש 17 ילדים. אחד מהם, עמשא, נפל בקרב במהלך מלחמת לבנון השנייה. ידידיה, הבן השני, התגייס לחיל האוויר והוכשר לתפקיד טייס מסוקי קרב ולאחר שהשתחרר הגיע לגבעות איתמר ב-1996. הוא הקים את "אלומות" המכונה גם "גבעת עיטם" וגם "גבעת הטייס". על פי דו"ח שפיגל, חלק מהאדמות במקום הן של פלסטינים וחלקן אדמות מדינה שהוקצו להסתדרות הציונית. משולמי הקים במקום משק הכולל בעיקר עדר עיזים מהן הוא מייצר גבינות קשות למכירה.

המטוס במנחת של ידידיה משולמיצילום: מוטי מילרוד

בחודשים האחרונים, החליט משולמי להרחיב את המשק ופתח מנחת מטוסים מאולתר: טרקטור יישר כמה עשרות מטרים לצורך משטח נחיתה ובשבוע שעבר הוא החל לעמול על ההאנגר שיאחסן את המטוס. יחד עם פועל נוסף הוא עמל על הלחמת לוחות האלומיניום. בינתיים הוא רכש מטוס אולטרלייט יד שנייה, בעלות של 80 אלף שקל, בו הוא טס מדי פעם מעל גבעות השומרון. כמו בכל מעשה ידיו, גם במנחת התעופה רואה משולמי מעשה רוחני, "חיבור בין שמיים וארץ" כהגדרתו.

בישראל, מנחת תעופה חייב ברישוי. עם זאת, חוק הטיס אינו חל ביהודה ושומרון ורשות שדות התעופה לא פועלת במקום. למטוסי אולטרלייט אסור לטוס ביהודה ושומרון, מכיוון שחיל האוויר מגביל את גובה הטיסה באזור למעל 8,000 רגל, גובה שמטוסים אלה לא יכולים להגיע אליו. בינתיים, חיל האוויר לא הבחין בפעילות האווירית של משולמי ומסרים זועמים לא נשלחו מחמ"ל הפיקוח. לחוקי התכנון והבנייה איש לא טורח להתייחס ברצינות.

מהמינהל האזרחי נמסר בתגובה כי "הנושא מטופל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ