תחקיר באוסטרליה: האסיר הביטחוני שהתאבד בכלא איילון - אוסטרלי

התחקיר שודר הבוקר באוסטרליה וחושף פרטים על הפרשה. שר החוץ האוסטרלי, בוב קאר, אמר כי יפנה לישראל לבקש הסברים לטענות

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר אורן
אמיר אורן

אסיר שהוחזק בבידוד ביטחוני מוחלט ותחת זהות בדויה בכלא איילון והתאבד במתקן ב-2010 החזיק גם באזרחות אוסטרלית - כך טוען כתב רשת השידור האוסטרלית אי.בי.סי, טרבור בורמן, בתוכנית המוקדשת לפרשה והמשודרת הבוקר (לפי שעון ישראל) באוסטרליה.

לפי התחקיר, בשבועות שלאחר מות האסיר נתקלו עיתונאים בחומת שתיקה של משפחתו, של פרקליטה התל אביבי - עורך דין פלילי נודע - ושל הקהילה היהודית באוסטרליה. ככל הידוע, התקשו גם עיתונאים אוסטרלים, הפטורים ממגבלות הפרסום של העיתונות הישראלית, בהשגת שיתוף פעולה של גורמים פרטיים ורשמיים גם יחד. אף על פי כן, הצליח בורמן, לטענת רשת אי-בי-סי, לפענח את התעלומה ומשדרו על הקשר האוסטרלי של האסיר הביטחוני יחולל "גלי הלם" בין-יבשתיים.

בתחקיר הובאו דבריו של שר החוץ האוסטרלי, בוב קאר, שאמר לבורמן כי יפנה לישראל לבקש הסברים לטענות שהובאו בתחקיר הרשת. הקושי בטיפול האוסטרלי בפרשה, אמר קאר, נעוץ בכך שמשפחתו של האסיר לא ביקשה כל סיוע קונסולרי בעת מאסרו. בהעדר תלונה של המשפחה, אין מקום לטיפול מעמיק של ממשלת אוסטרליה, הוסיף קאר. המאסר נודע לשגרירות אוסטרליה בישראל רק לאחר מותו של האסיר, לדברי קאר.

אשר לעילת המאסר, לדעת וורן ריד מהשב"כ האוסטרלי, "מדובר בהכרח בריגול, בגידה, במידע רגיש ביותר שאם יוודע לאחרים יהווה איום ביטחוני מיידי על מדינת ישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ