האסיר X צעק על העיתונאי: "מי אתה לעזאזל? מה זה הבולשיט הזה?"

עיתונאי אוסטרלי שוחח עם בן זייגר חודשים לפני מעצרו ולאחר שהביון האוסטרלי פתח בחקירה. "אני לא מעורב בכל סוג של ריגול", אמר

אנשיל פפר
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשיל פפר
ברק רביד

התחקיר של רשת ABC האוסטרלית על חייו ומותו של בן זייגר, ממשיך לעורר סערה במדינה ופרטים חדשים בפרשה מתפרסמים מדי כמה שעות. העיתונאי האוסטרלי ג'ייסון קוטסוקיס מתאגיד התקשורת "פיירפקס מדיה" חשף היום תמליל של שיחה שקיים עם בן זייגר בפברואר 2010, חודשים ספורים לפני מעצרו.

השיחה בין השניים התקיימה כחלק מתחקיר שערך קוטסוקיס לכתבה על פעילות של המוסד בקרב יהודים-אוסטרלים. בדרך שאינה ברורה לחלוטין הצליח קוטסוקיס להשיג את מספר הטלפון של זייגר בישראל ועימת אותו עם חשדות לפיהם הוא עובד עבור המוסד הישראלי. הוא אף סיפר לו כי השב"כ האוסטרלי עוקב אחריו.

התמליל המצמרר התפרסם באתר האינטרנט של העיתון האוסטרלי הגדול The Age. "מי אתה לעזאזל? מה זה הבולשיט הזה שאתה מספר לי?", אמר זייגר לעיתונאי האוסטרלי לפי התמליל שפורסם.

קוטסוקיס סיפר כי זייגר היה בהלם משיחת הטלפון שקיבל. קוטסוקיס טען בפני זייגר כי בידיו מידע לפיו הוא השתמש בדרכונו האוסטרלי כדי לבקר בסוריה, לבנון ואיראן. "מעולם לא הייתי במדינות שאתה טוען שהייתי בהן", אמר זייגר. "אני לא מעורב בשום ריגול. זה מגוחך. אני בסך הכל כמו כל יהודי שעשה עלייה לישראל ומנסה לבנות כאן את חיי".

מוקדם יותר היום דיווח העיתון אייג', מהיומונים המובילים באוסטרליה, כי זייגר היה תחת חקירת שרות המודיעין האוסטרלי עוד לפני שנעצר בישראל. האזרח האוסטרלי שעלה לישראל נחשד שהשתמש בדרכונו למטרות ריגול עבור ישראל.

העיתון פנה לזייגר במהלך תחקיר על חשדות שעלו בשרות המודיעין האוסטרלי כלפי שלושה אזרחי אוסטרליה שעלו לישראל שנעשה שימוש בדרכונים שלהם למטרות ריגול. בשלושת המקרים, חזרו העולים לאוסטרליה כדי להחליף את השם בדרכון שלהם לשמות פחות יהודיים. זייגר החליף את שמו לפחות שלוש פעמים תחילה לבן אלון ואחר כך לבן אלן ואף לבן בורוז. מה שהעלה עוד יותר את חשד המודיעין האוסטרלי שבכל הדרכונים האלה נעשה שימוש לנסוע לאיראן, סוריה ולבנון.

העיתון אף קיבל דיווחים על כך שב-2009, זייגר חזר לאוסטרליה כדי לעשות שם תואר במנהל עסקים ובמהלך שהותו ניסה להתחבר לקבוצות סטודנטים מאיראן וסעודיה.
לדברי העיתון, החקירה החלה כבר באמצע 2009, חצי שנה לפני חיסולו של מחמוד אבו מבחוח בדובאי. במהלך החיסול, טענה משטרת דובאי, שהו במלון קבוצה של אנשי מוסד שעשו שימוש בין היתר בדרכונים אוסטרליים. לדברי העיתון, אין קשר בין דרכוני שלושת האזרחים האוסטרלים-ישראלים הנחקרים לבין אלה שהיו בשימוש במהלך חיסול אל-מבחוח. לאחר החיסול, ישראל נאלצה לספק הסברים למשרד החוץ האוסטרלי ולספק הבטחות שיותר לא תעשה שימוש בדרכונים שלה.

מוקדם יותר הבוקר דווח כי המודיעין האוסטרלי עודכן על ידי ממשלת ישראל בעת מעצרו של בן זייגר ב-2010. רשת איי.בי.סי, שחשפה את הפרשה, ציטטה את דוברו של שר החוץ בוב קאר, שציין כי ביממה האחרונה הובא לידיעתו של קאר מידע חדש שמראה שגורמים במשרד החוץ וכן בסוכנות ממשלתית אוסטרלית נוספת ידעו על מעצרו של זייגר, שכונה בתחקיר האסיר X.

"משרד החוץ מסר לנו כי כמה מאנשיו עודכנו באותה תקופה בשנת 2010 על ידי סוכנות ממשלתית אוסטרלית אחרת בעניין מעצרו של מר אלן (בן זייגר, שהשתמש בדרכון אוסטרלי תחת השם בן אלן, ב"ר)", מסר דוברו של שר החוץ בוב קאר. "לפיכך השר הורה למנכ"ל המשרד לבדוק את הדרך שבה טופל המקרה הקונסולרי הזה".

אתר החדשות האוסטרלי News.com.au דיווח כי הסוכנות הממשלתית האוסטרלית שקיבלה את המידע הראשוני לגבי מעצרו של זייגר והעבירה אותו למשרד החוץ האוסטרלי היתה שירות מודיעין החוץ של אוסטרליה, ה-אסי"ו.

בתחקיר ששודר ברשת איי.בי סי אתמול (זמן ישראל) טען שר החוץ האוסטרלי כי הפרשה לא הובאה לידיעתו וכי ידרוש הסברים מישראל. אולם היום שינתה אוסטרליה את גירסתה והודיעה על פתיחת חקירת התנהלות רשויותיה בפרשה.

לפי התחקיר של הכתב האוסטרלי, טרבור בורגמן, בן זייגר, יליד אוסטרליה שעלה לישראל וגויס למוסד, נמצא תלוי בתאו בשנת 2010, בגיל 34. זייגר כונה בתחקיר האסיר X, שכן הוא הוחזק בזהות בדויה בכלא, ואפילו שומריו לא ידעו במי מדובר. בתחקירו טען בורמן שפרשת מעצרו ומותו של זייגר אלון אפופה בסודיות רבתי ומאשים את ממשלת ישראל בהסתרת מידע ובטיוחו.

התחקיר קובע כי זייגר הוחזק בכלא איילון בבידוד מוחלט מהעולם, ללא ביקורים, ושוכן בתא שנבנה לצורך החזקתו של יגאל עמיר, רוצחו של יצחק רבין. גופתו הוטסה למלבורן, שם נקבר בבית העלמין היהודי "חברה קדישא" בפרוור ספרינגוייל, ב-22 בדצמבר 2010, שבעה ימים לאחר מותו. משפחת זייגר, שמתגוררת בפרוורי מלבורן, וחבריה סירבו לשוחח עם תחקירני רשת איי.בי.סי.

איש האסי"ו לשעבר, וורן ריד, אמר במישדר באשר לעילת מאסרו של איש המוסד כי "מדובר בהכרח בריגול, בגידה, במידע רגיש ביותר שאם יוודע לאחרים יהווה איום ביטחוני מיידי על מדינת ישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ