ברמאללה לא מלמדים עברית, בעזה דווקא כן

14 שנה לאחר שהרשות הפלסטינית אסרה על לימודי השפה, החמאס החליט להתיר למנהלי בתי הספר ללמד אותה בעזה. מאות תלמידים כבר נרשמו

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

14 שנה לאחר שהרשות הפלסטינית אסרה לימוד עברית בשטחה, דווקא ממשלת חמאס החליטה באחרונה לאפשר ללמד את השפה בבתי הספר ברצועת עזה. אמנם לימודי העברית לא הוכנסו כמקצוע חובה, אך מנהלי בתי הספר ברצועה יוכלו להחליט אם ברצונם ללמד את השפה.

בארגון השולט בעזה הסבירו כי יש צורך ללמוד את השפה כדי להכיר את האויב. לדברי גורמים בארגון, ידיעת העברית תסייע במלחמת ההסברה נגד ישראל, וזאת באמצעות מעקב אחר הדיווחים בכלי התקשורת בישראל.

וופא מקאט, מנהל בית ספר בעזה שהחליט להכניס את לימודי השפה למוסד שלו, אמר כי מדובר בפיילוט והביע תקווה שבשנים הבאות מספר התלמידים שיבקשו ללמוד עברית יעלה בהדרגה. לדבריו, התלמידים חשופים להרבה חומרים בעברית - בעיקר במהלך מעקב אחרי התקשורת הישראלית - וזה טבעי שהנוער יבקש לרכוש את השפה.

צפו בסרטון התעמולה של חמאס ממבצע עמוד ענן

על פי נתוני חמאס, יותר מ-750 תלמידים לומדים כיום את השפה העברית על ידי מורים פלסטינים שרכשו את השפה בבתי ספר עד להסכמי אוסלו. בנוסף, פלסטינים רבים רכשו את השפה בשוק העבודה בישראל ובמהלך מאסרם בבתי הכלא בישראל.

חאלד באבא, מורה לעברית שלמד את השפה אחרי 1967, אמר כי רבים מהתלמידים מעדיפים היום ללמוד את עברית במקום צרפתית כשפת בחירה לצד אנגלית וערבית. לדבריו, הוא הופתע שחלק מהתלמידים ידעו מילים ומונחים בעברית כתוצאה ממעקב אחרי התקשורת בישראל.

אחרי כניסת הרשות לרצועת עזה הופסקו לימודי העברית, ועם הטלת המצור על הרצועה הופסקה כניסת הפועלים לרצועה - מהלך שהוביל לירידה דרמטית במספר דוברי העברית ברצועה, שמספרם הגיע לפחות מ-50 אלף.

לימודי עברית בבית ספר בעזה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ