יהונתן ליס
יהונתן ליס

חברי הכנסת זהבה גלאון, דב חנין ואחמד טיבי, שניצלו אתמול את חסינותם הפרלמנטרית והתייחסו לפרשת האסיר X, ספגו היום (רביעי) ביקורת מעמיתיהם למליאה ומחברי ועדת החוץ והביטחון של הכנסת. ח"כ מיקי לוי (יש עתיד), ניצב בדימוס, אמר היום כי "אין ספק שהחסינות שמורה לחברי הכנסת לעשות בה שימוש כדי לשמור על האינטרס הציבורי, אך יש מקומות בכנסת לברר סוגיות רגישות שכאלה כמו ועדת חוץ וביטחון. לכן לא היה צריך לחשוף את הפרשה במליאת הכנסת לפני שההשלכות הביטחוניות שלה ברורות לח"כים שבחרו לעשות זאת".

ח"כ מוטי יוגב, (הבית היהודי), אל״מ במיל', היה בוטה יותר. "חברי הכנסת מהשמאל הקיצוני ניצלו אמש את מעמדם לפגוע בביטחון מדינת ישראל. ההתעסקות התקשורתית בנושא בשם חופש המידע מערערים את האפשרות של המדינה להגן על עצמה. ישנם נושאים מסוימים שרוב אזרחי ישראל אינם רוצים לדעת והם סומכים את ביטחונו על מערכת הביטחון".

ח"כ צחי הנגבי (הליכוד), חבר זמני בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, אמר כי "הנושא הזה איננו ראוי לדיון ציבורי מטעמי ביטחון המדינה", ואולם לדבריו, "כפי שהדברים נאמרו כרגע, אינני מזהה פגיעה בביטחון המדינה. יש כאן פוטנציאל לפגיעה בביטחון המדינה ולכן ראוי שהשיח הזה ייפסק". חבר זמני נוסף בוועדת החוץ והביטחון, ח"כ עופר שלח (יש עתיד), אמר כי "ישנם בפרשה הזאת אספקטים שראויים להתייחסות ציבורית, למשל כינוס ועדת העורכים. ההחלטה להטיל צנזורה או לכנס גוף כמו ועדת העורכים אלו דברים שצריך לשקול מאוד ברצינות. קשה לחסום מידע כמו זה. אי אפשר לבלום אותו. אבל נעשה פה שימוש קל ומהיר בכלים מאוד כבדים".

ח"כ מירי רגב (הליכוד) תקפה את שלושת חברי הכנסת שהתייחסו לפרשה ואף הודיעה כי בכוונתה לפנות לוועדת האתיקה וליועץ המשפטי לממשלה כדי לבחון אם ניתן להגיש נגדם כתבי אישום. "לא יכול להיות שחברי הכנסת הם מעל החוק", אמרה, "עלינו למתוח גבול בכל הקשור לביטחון המדינה". רגב כתבה בדף הפייסבוק שלה כי "אין כאן עניין של סתימת פיות, אלא ניסיון לשמור על ביטחון המדינה בעידן תקשורתי/טכנולוגי מתקדם, וכאשר חברי כנסת מדברים בכנסת זה נותן לגיטימציה לתקשורת לדון בנושאים שעומדים בצו איסור פרסום".

גלאון לא נותרה חייבת ובדף הפייסבוק שלה ענתה לרגב: "בעקבות פנייתה של מירי רגב ליועץ המשפטי בבקשה להעמיד לדין - אותי ואת שני חברי הכנסת הנוספים שהתייחסו אתמול במליאה לפרשת האסיר האוסטרלי, אני רוצה להציע לחברת הכנסת רגב שלפני שהיא צועקת, תלמד דבר או שניים על תפקידם של חברי כנסת ועל הסיבה לקיומה של החסינות הפרלמנטרית. אנחנו חברי הכנסת נמצאים כאן כדי לדאוג לאינטרס של הציבור – לא כדי לחסום בינו לבין רשויות השלטון ולהסתיר ממנו מידע, בטח לא כשהמידע הזה מופץ כבר ממילא בכל העולם".

גלאון ביקשה להזכיר לרגב כי יצחק בן אהרון ניצל בעבר את החסינות שניתנה לו כדי להקריא במליאה שיר שכתב נתן אלתרמן על הטבח בכפר קאסם ונפסל על ידי הצנזורה, ואילו בנימין נתניהו חשף - בעזרת חסינותו - את מסמך שטאובר שכלל המלצות לצה"ל לנסיגה מרמת הגולן. "מה שבאמת צריך להביך את מדינת ישראל זאת העובדה שמירי רגב, שלא מבינה דבר על דמוקרטיה ועל העקרונות המהותיים שעומדים בבסיסה, הגיעה לשרת כצנזורית, כדוברת צה"ל והכי גרוע- כחברת כנסת", כתבה גלאון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ