דיווח בגרדיאן: זיגייר ניהל עבור המוסד חברת קש שמכרה ציוד אלקטרוני לאיראן

תחקיר שמתפרסם בעיתון הבריטי חושף כי האסיר X ניהל את החברה ביחד עם שני אזרחים אוסטרלים שעלו לישראל, שינו את שמותיהם והחליפו דרכונים

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשיל פפר
אנשיל פפר

בתקשורת האוסטרלית והבריטית דיווחו הערב (רביעי) בהרחבה על פרשת האסיר X, וטענו כי בן זיגייר שניצב במרכז הפרשה הפעיל עבור המוסד חברת קש באירופה שמכרה ציוד אלקטרוני לאיראן.

על פי הדיווח שמתפרסם הערב ב"גרדיאן" הבריטי, הכתב שחקר את הסיפור הראשוני אודות זיגייר, ג'ייסון קוטסוקיס, ניסה לראיין את זיגייר בינואר 2010. קוטסוקיס ערך תחקיר שעסק בשימוש בדרכונים זרים על ידי אזרחים אוסטרלים שעלו לישראל, שינו את שמותיהם והחליפו דרכונים. העיתונאי בחן את החשש של שירות המודיעין האוסטרלי לפיו הם נסעו עם דרכונים אלה לאיראן, סוריה ולבנון.

התחקיר העלה שהשלושה ניהלו חברת קש שהקים המוסד באירופה ושעסקה במכירת ציוד אלקטרוני באיראן ובמדינות ערב. קוטסוקיס אמר כי כשפנה לזיגייר ופירט לו את הידוע לו על פעילותו, "הוא התנהג בתחילה כלא מאמין ואמר לי ללכת להזדיין. אך מה שהיה מעניין שהוא לא ניתק את השיחה. הוא נשמע באמת מזועזע, אך הקשיב לכל מה שהיה לי לומר".

קברו של בן זייגר בבית העלמין היהודי במלבורן, הבוקרצילום: Steve Yarrow

קוטסוקיס גם דיבר עם מי שהוצג כמנכ"ל חברת הקש וגם עם מקורות ישראלים ובסופו של דבר הסיפור פורסם, אך לא זיהה את זיגייר אלא רק את החשש של ממשלת אוסטרליה לגבי החשד של שימוש בדרכונים אוסטרליים.

פרקליטות מחוז מרכז צמצמה הערב את צו איסור הפרסום בפרשת האסיר X. במסמך כתוב כי בשירות בתי הסוהר הוחזק אסיר שנמצא מת בתאו לפני כשנתיים, ושהיה אזרח ישראלי בעל אזרחות זרה. עוד נכתב כי האסיר הוחזק בזהות בדויה וכי נבדקים היבטים של רשלנות בנסיבות מותו.

על פי המסמך, האסיר המדובר נמצא מת בתאו לפני כשנתיים. בעקבות כך קיימה נשיאת בית משפט השלום בראשון לציון, השופטת דפנה בלטמן-קדראי, חקירה של סיבות המוות - אולם פרטיה נמצאים תחת איפול. בחקירה נקבע כי האסיר התאבדו אולם הנשיאה העבירה את התיק לבדיקת פרקליטות המדינה, לצורך בחינת היבטים של רשלנות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ