תמונת מצב |

מהחקירה באוסטרליה עד מותו בכלא: כל מה שהותר לפרסום על האסיר X

בן זיגייר נולד באוסטרליה, עלה לישראל ועל פי דיווחים זרים הפך לסוכן ביון שלה. השאלה מה השתבש בקריירה שלו תישאר כנראה עלומה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ניסיונות ההשתקה של רשויות הביטחון, מסך הערפל שניסתה לפזר מערכת הביטחון וחומות הצנזורה הצבאית קרסו אתמול בערב כאשר ישראל אישרה באופן רשמי חלק גדול מממצאי תחקיר רשת ABC האוסטרלית על מעצרו של האזרח הישראלי-אוסטרלי, בן זיגייר, במארס 2010 והתאבדותו בתא מבודד בכלא איילון שברמלה בדצמבר של אותה שנה.

לפי רשת ABC האוסטרלית, בן זיגייר, יהודי-אוסטרלי שעלה לישראל בסוף שנות ה-90 ושירת בצה"ל, היה למעשה איש המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים. הוא גויס לארגון בשנת 2000 ושירת בו במשך עשור תוך שהוא מבצע משימות במדינות אויב שונות תוך שימוש בדרכונו האוסטרלי. התחקיר קבע שזיגייר סרח, נעצר ונכלא בבידוד ובאיפול תקשורתי כבד, עד שהתאבד בתאו בסוף 2010, ארבעה ימים בלבד אחרי לידתה של בתו הקטנה, שאותה כנראה לא זכה לראות מעולם.

התחקיר האוסטרלי, ששודר והופץ ביום שלישי בכל התקשורת הבינלאומית וברשתות החברתיות באינטרנט, היה במשך יממה שלמה תחת צו איסור פרסום דרקוני, שמנע מכלי התקשורת בישראל לדווח על הפרשה. רק לחץ של חברי כנסת וביקורת ציבורית חריפה גרמה למערכת הביטחון ולצנזורה הצבאית לאפשר את פרסום הפרטים עליהם דווח בתקשורת הזרה.

האסיר איקס

הדיווחים הבלתי פוסקים והפרטים החדשים שנחשפו מדי כמה דקות בתקשורת האוסטרלית לכל אורך היום, לצד הסיקור המאסיבי בתקשורת הישראלית, גרמו אתמול לרשויות הביטחון להיכנע סופית ולפנות לבית המשפט בבקשה לבטל חלק מצו איסור הפרסום.

בשעה 20:25 חתם סגן נשיא בית המשפט המחוזי בפתח-תקווה השופט אברהם טל על הצו החדש שמאפשר פרסום פרטים רבים על תיק 8493-03-10 - "מדינת ישראל נגד פלוני אלמוני". הצו החדש אינו מאשר כי בן זיגייר היה האסיר המדובר. הוא אינו מאשר כי מדובר באדם שהחזיק באזרחות אוסטרלית וכמובן לא מזכיר בשום צורה את האפשרות שהאיש היה קשור למוסד (ע"פ דיווחי ם זרים) או למערכת הביטחון.

"בשירות בתי הסוהר הוחזק אסיר שהיה אזרח ישראלי והחזיק גם אזרחות זרה", נכתב בהודעת פרקליטות המדינה לבית המשפט. "מטעמי ביטחון, האסיר הוחזק בזהות בדויה, אולם משפחתו קיבלה מיידית הודעה על דבר מעצרו, והוא יוצג בכל ההליכים שנוהלו בעניינו על ידי עורכי הדין רועי בלכר, משה מזור ובועז בן-צור. האסיר הוחזק בכלא מכוח פקודת מעצר שהוציא בית המשפט המוסמך. ההליכים בעניין האסיר לוו על ידי הגורמים הבכירים ביותר במשרד המשפטים, וזכויות הפרט של האסיר נשמרו, בכפוף להוראות הדין".

בהודעת הפרקליטות נמסר עוד כי האסיר נמצא מת בתאו לפני כשנתיים וכי לאחר מכן קיימה נשיאת בית משפט השלום בראשון לציון, השופטת דפנה בלטמן-קדראי חקירה של סיבות המוות. כל הדיונים בנושא התקיימו בדלתיים סגורות.

החקירה נמשכה למעלה משנה ולפני כחודש וחצי קיבל בית המשפט החלטה לפיה האסיר "פלוני אלמוני" התאבד. למרות ההחלטה העבירה השופטת בלטמן-קדראי את התיק לפרקליטות המדינה, כדי לבדוק אם היתה רשלנות שהביאה לכך שהאסיר הצליח להתאבד בתא השמור ביותר במדינה.

"מעבר לכך לא ניתן לפרסם פרטים נוספים אודות הפרשה, וזאת מטעמים של ביטחון המדינה", נמסר בהודעת הפרקליטות לבית המשפט המחוזי בפתח-תקווה. "היבטי ביטחון אלה נבחנו על ידי בית המשפט המחוזי מרכז, שהחליט להוציא צו איסור פרסום גורף על הפרשה. צו זה הוצא על פי בקשת רשויות הביטחון שאושרה על ידי הגורמים הרלוונטיים במשרד המשפטים. ערעור שהוגש לבית המשפט העליון נגד צו זה, על ידי האגודה לזכויות האזרח, נמחק על ידי האגודה, על פי המלצת בית המשפט העליון".

גם האוסטרלים ידעו על "האסיר X"

למרות הפרטים החדשים שהותרו לפרסום נותרו סימני שאלה גדולים סביב הרקע למעצרו של בן זיגייר והנסיבות שהביאו להתאבדותו בכלא איילון: מה גרם למי שלפי פרסומים זרים היה לוחם מוסד צעיר ומבטיח להיעצר במעטה חשאיות, ולהפוך לסיפור טרגי של אסיר אלמוני שמוצא את מותו בכלא ונקבר בטקס צנוע בבית הקברות של החברה קדישא במלבורן אוסטרליה.

ככל שנוקפות השעות נחשף עוד ועוד מידע בפרשה שמצביע על כך שלצד פעילותו בשירות המוסד הישראלי - על פי פרסומים זרים - גם השב"כ האוסטרלי הכיר בצורה אינטימית את מי שזכה לכינוי האסיר איקס וידע היטב על נסיבות מעצרו. הדיווחים הרבים בתקשורת האוסטרלית ביממה האחרונה מעלים שאלות קשות ובראשן - האם בן זיגייר בגד והיה סוכן כפול?

ב-27 בפברואר 2010 פרסמו העיתונאים ג'ייסון קוטסוקיס וג'ונתן פרלמן כתבה מרעישה בעיתון האוסטרלי The Age. לפי אותה ידיעה, השב"כ האוסטרלי מנהל חקירה נגד שלושה ישראלים שמחזיקים גם בדרכון אוסטרלי ושלפי החשד משתמשים בו כדי לרגל עבור ישראל.

התגלית פורסמה שבועיים אחרי התפוצצות פרשת חיסולו של בכיר חמאס מחמוד אל-מבחוח בדובאי. הרשויות בדובאי טענו שאנשי מוסד חיסלו את מבחוח, תוך שהם משתמשים בדרכונים זרים, בהם דרכונים אוסטרלים.

לפי הפרסום של קוטסוקיס ופרלמן, חקירת השב"כ האוסטרלי החלה כבר ביוני 2009, אולם שלושת החשודים לא היו מעורבים בחיסולו של מבחוח. כל השלושה היו עולים חדשים שחיו בישראל יותר מעשור, אולם שבו לאוסטרליה כמה פעמים כדי לשנות את שם משפחתם במשרד הפנים ולקבל דרכון חדש. משמות בעלי צליל יהודי-אירופאי, שונו השמות לכאלה שנשמעים אנגלו-אוסטרליים.

שינוי השמות התכוף, לצד העובדה שבדרכוניהם של השלושה נעשה שימוש כדי להיכנס למדינות כמו איראן, סוריה ולבנון, הם שעוררו את חשדם של אנשי השב"כ האוסטרלי. ניסיון העבר העגום של שימוש של המוסד בדרכונים אוסטרליים רק הגביר את החשדות. פרט מידע נוסף שעורר את חשדות השב"כ האוסטרלי נגע לכך שהשלושה היו קשורים לחברת תקשורת אירופאית שלה סניפים במזרח התיכון. עם זאת, מנהלי החברה הכחישו כי השלושה עובדים שם. הגרדיאן הבריטי פרסם אמש תחקיר לפיו זיגייר הפעיל עבור המוסד חברת קש באירופה שמכרה ציוד אלקטרוני לאיראן ולמדינות ערב נוספות. על פי הדיווח, הוא ניהל את החברה יחד עם שני אזרחים אוסטרלים שעלו לישראל, שינו את שמותיהם והחליפו דרכונים.

אחד משלושת החשודים היה בן זיגייר, אוסטרלי-ישראלי שבילדותו התחנך בבתי ספר יהודיים במלבורן, היה חניך בתנועת השומר הצעיר, ולאחר שסיים את לימודי המשפטים, עזב לישראל. במהלך חייו הבוגרים שינה זיגייר את שם משפחתו לא פחות משלוש פעמים. בפעם הראשונה לבן אלן, לאחר מכן לבן אלון ולבסוף לבן בורוז. לפי הפרסומים בתקשורת האוסטרלית, בשנת 2009 - לאחר שגר תקופה ממושכת בארץ - שב זיגייר עם משפחתו (אשה ישראלית ושני ילדיהם) לאוסטרליה כדי להירשם ללימודי תואר שני במנהל עסקים באוניברסיטת "מונש" במלבורן. השב"כ האוסטרלי שעקב אחרי זיגייר כאשר שהה באוסטרליה זיהה שהוא מתחבר לסטודנטים ערבים שלמדו שם.

"מי אתה לעזאזל?"

העיתונאי ג'ייסון קוטסוקס התקשר אל זיגייר בפברואר 2010 קצת לפני פרסום הכתבה ועימת אותו עם החשדות. בכתבה שהתפרסמה לבסוף לא נחשף שמו של זיגייר או של החשודים האחרים, אולם ברור כי אותה שיחת טלפון היתה נקודת המפתח בדרך למעצרו של זיגייר בישראל, ככל הנראה כמה ימים לאחר מכן.

אתמול, לאחר התפוצצות הפרשה בתחקיר של רשת ABC האוסטרלית, חשף העיתונאי ג'ייסון קוטסוקיס בעיתון The Age את התמליל של אותה שיחה דרמטית במהלכה שמע זיגייר לראשונה כי השב"כ האוסטרלי מנהל נגדו חקירה.

"מי אתה לעזאזל? מה זה הבולשיט הזה שאתה מספר לי?", אמר זייגר ההמום לקוטסוקיס. "מעולם לא הייתי באיראן, סוריה או לבנון. אני לא מעורב בשום ריגול. זה מגוחך. אני בסך הכל כמו כל יהודי שעשה עלייה לישראל ומנסה לבנות כאן את חיי".

מה קרה לאחר אותה שיחת טלפון אינו ברור. מה הביא לכך זמן קצר לאחר מכן ייעצר זיגייר על ידי השב"כ הישראלי וייכלא בתא מבודד ומאובטח במיוחד בכלא איילון ברמלה? האם חשף זיגייר מידע מסווג בפני העיתונאים האוסטרליים? האם נסחט על ידי השב"כ האוסטרלי והחליט לשתף פעולה כדי למנוע את פרסום שמו ושמותיהם של שני החשודים הנוספים בתקשורת? האם הרגיש שעליו להגן על משפחתו שעדיין גרה באוסטרליה או על הקהילה היהודית כולה במדינה ולמנוע מהם להצטייר כבוגדים?

אין תשובות ברורות לשאלות האלה. אולם רמז למה שהוביל למעצרו של זיגייר עשוי לספק הנאום שנשא שר החוץ של אוסטרליה לשעבר סטיבן סמית' בפרלמנט ב-24 במאי 2010. סמית' הודיע לחברי הפרלמנט על גירושו של נציג המוסד הישראלי מקנברה. הסיבה הרשמית לגירוש היתה דו"ח של סוכנויות המודיעין של אוסטרליה לפיו המוסד הישראלי עשה שימוש בדרכונים אוסטרלים בעת חיסולו של מחמוד אל-מבחוח.

סמית' דיווח אז לחברי הפרלמנט כי בתחילת מאי 2010 ביקר ראש השב"כ האוסטרלי דיוויד אירווין בישראל בחשאי ונפגש עם בכירים במערכת הביטחון. הביקור התקיים ככל הנראה אחרי שבן זיגייר כבר היה במעצר.

סמית' ציין באותו נאום בפרלמנט כי אירווין הגיע לישראל כדי לדון בפרשת מבחוח והשימוש בדרכונים האוסטרלים. עם זאת, דברים שאמר דוברו של שר החוץ האוסטרלי הנוכחי, בוב קאר, אתמול מעלים אפשרות שביקורו של אירווין עסק גם בעניינו של בן זיגייר.

אתמול, יממה אחרי ששר החוץ קאר הודיע כי לו או למשרדו לא היה כל מושג על מעצרו של זיגייר בישראל ב-2010, פרסם דוברו הודעה מתוקנת לפיה קבוצה מצומצמת של בכירים במשרד החוץ האוסטרלי דווקא ידעו על הפרשה. לדבריו, הם עודכנו עליה מפי סוכנות ממשלתית אחרת - השב"כ האוסטרלי - שקיבל את הפרטים מישראל. בהחלט ייתכן כי בביקורו בישראל במאי 2010, עודכן אירווין, על ידי מקביליו הישראלים, על מעצרו של זיגייר.

היום (חמישי) אמר השר כי קנברה קיבלה מידע משירותי הביטחון האוסטרליים על מעצרו של אזרח ישראלי-אוסטרלי ב-2010, חודשים לפני מותו. "ממשלת אוסטרליה עודכנה בפברואר 2010 באמצעות ערוצים מודיעיניים שהרשויות בישראל עצרו אזרח ישראלי-אוסטרלי. נמסרו לנו פרטים על שמו של האזרח, החשוד בעבירות חמורות על חוקי הביטחון הלאומי של ישראל", כך אמר קאר בפני ועדה בסנאט. לדבריו, אוסטרליה ביקשה לקבל הבטחה שזכויותיו המשפטיות של העצור יכובדו וכי ישראל הודיעה כי הוא יקבל יחס בהתאם לזכויותיו החוקיות כאזרח ישראלי.

פרשת בן זיגייר היא המקרה השלישי בשנים האחרונות שבו גורמת פעילות שמיוחסת למוסד הישראלי למתיחות ביחסים בין ירושלים לקנברה על רקע שימוש בדרכונים אוסטרליים. התפוצצות הפרשה והתחקיר של רשת ABC אינם צפויים להשפיע משמעותית על היחסים בין ישראל לאוסטרליה. ההדורים בין הממשלות וסוכנויות המודיעין כבר יושרו מאז.

עם זאת, הנפגעת העיקרית תהיה הקהילה היהודית באוסטרליה. בניגוד לשני המקרים הקודמים, פרשת זייגר עלולה להעלות לדיון ציבורי במדינה טענות ל"נאמנות כפולה" של יהודי אוסטרליה. הדבר עלול לתדלק רגשות אנטישמיים ולהביא בסופו של דבר גם להתקפות על יהודים במדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ