העציר X |

נתניהו מגיב לראשונה: זכויותיו נשמרו, "תנו לכוחות הביטחון לעבוד בשקט"

רה"מ טען עוד שבפרשה לא היתה פגיעה בחופש הביטוי. מוקדם יותר דרשה אוסטרליה מידע על נסיבות מותו של זיגייר לצורך חקירה מקיפה שהיא מקיימת

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לראשונה לפרשת מעצרו והתאבדותו של העציר X, בן זיגייר, לאחר ימים ארוכים של שתיקה מצד ממשלת ישראל. נתניהו, הממונה על המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים, דחה בפתח ישיבת הממשלה את הביקורת הרבה שהוטחה בארגון בעקבות התנהלותו בפרשה ובמיוחד בימים שלאחר פרסום התחקיר ברשת הטלוויזיה האוסטרלית.

נתניהו גם יצא להגנתם של היועץ המשפטי לממשלה ושל הפרקליטות וטען כי צווי איסור הפרסום שהוצאו בפרשה לא פגעו בחופש הביטוי. "בפתח הישיבה אני מבקש לומר שאני סומך לחלוטין על כוחות הביטחון של מדינת ישראל", אמר נתניהו, "הם פועלים במסירות אין קץ להבטיח שנוכל לחיות בארץ הזו".

נתניהו הוסיף כי "אני גם סומך באופן מוחלט על רשויות החוק במדינת ישראל. כוחות הביטחון והמודיעין של ישראל פועלים תחת פיקוחן המלא של רשויות החוק שהן עצמאיות לחלוטין. בשמירה על הביטחון ושמירה על החוק נשמר גם חופש הביטוי, אבל חשיפת יתר של פעילות ביטחונית ומודיעינית יכולה לפגוע, ולפעמים לפגוע קשות, בביטחון המדינה. ולכן בכל דיון אין לזלזל באינטרס הביטחוני. במציאות שבה חיה ישראל זה חייב להיות אינטרס מרכזי. אנו לא ככל שאר המדינות. אנחנו מדינה דמוקרטית למופת ושומרים על הזכויות של הנחקרים וזכויות הפרט לא פחות משום מדינה אחרת - אבל אנחנו גם יותר מאוימים ומאותגרים ולכן אנחנו חייבים לשמור על פעילות תקינה של זרועות הביטחון שלנו. ולכן אני מבקש מכולם תנו לכוחות הביטחון להמשיך לעבוד בשקט כדי שנוכל להמשיך לחיות בביטחון ובשלווה במדינת ישראל".

הבוקר אמר שר החוץ של אוסטרליה, בוב קאר, כי ארצו העבירה לישראל בקשה לקבל כל מידע שברשותה על נסיבות מותו של זיגייר. קאר אמר בשיחה עם כתבים בסידני כי משרד החוץ חוקר את נסיבות מותו של זיגייר ואת ההתנהלות בפרשה ומעוניין לקבל מידע בנושא מממשלת ישראל. "ביקשנו מממשלת ישראל לתרום לדו"ח שאנחנו מחברים בנושא", אמר קאר. "אנחנו רוצים לתת להם הזדמנות להגיש לנו הסברים סביב השאלה כיצד המוות הטראגי הזה התרחש".

קאר הוסיף שהוא מעוניין לקיים חקירה מקיפה כדי לוודא שצוות הדיפלומטים בשגרירות אוסטרליה בתל אביב עשה מספיק כדי לוודא את מצבו של זיגייר ולראות האם היו כשלים בהתנהלות.

דובר משרד החוץ יגאל פלמור מסר כי משרד החוץ האוסטרלי מקיים בדיקה משלו של הפרשה, ומטבע הדברים מתקיימים מגעים עם משרד החוץ הישראלי בסוגיה זו.

במקביל, ראש ממשלת אוסטרליה לשעבר קווין ראד, ששימש בתפקיד בזמן מעצרו ומותו של זיגייר בכלא, אמר כי יש לחקור מה התרחש בפרשה ולהגיב בצורה חריפה מול ישראל, כפי שנעשה אחרי השימוש בדרכונים אוסטרלים בחיסולו של בכיר החמאס מחמוד אל-מבחוח. בעקבות חקירה של גורמי הביטחון באוסטרליה באותה תקופה גורש נציג המוסד בקנברה.

לפי התקשורת באוסטרליה, מיד לאחר מעצרו של זיגייר, בפברואר 2010, עדכן השב"כ הישראלי את מקבילו האוסטרלי, ה-ASIO, בפרטי הפרשה. נציגי השב"כ האוסטרלי בשגרירות בתל אביב העבירו את הפרטים לשגרירה ולעוד מספר קטן של בכירים במשרד החוץ.

בסוף השבוע התבטא עוד ראש ממשלה אוסטרלי לשעבר ואמר כי קרוב לוודאי שלא מדובר בהתאבדות. לדברי מלקולם פרייזר, זיגייר עמד למסור מידע חשאי חשוב ולכן סביר להניח שהוא לא שלח יד בנפשו. פרייזר היה ראש ממשלת אוסטרליה בשנים 1983-1975.

ח״כ אורי אריאל (הבית היהודי) פנה הבוקר במכתב ליו״ר הכנסת ח״כ פואד בן אליעזר ודרש לקדם הקמת ועדת חקירה ממלכתית בפרשת העציר X . במכתבו כתב ח״כ אריאל: "אני חש כי מחובתי לדרוש כי הוועדה המסדרת תדון במינוי יו"ר זמני לוועדת הביקורת על מנת שזאת תדון בפרשה ובמסקנות הקשות העולות ממנה ואף תוכל לבחון מתוקף תפקידה הקמת ועדת חקירה ממלכתית. כמובן שאני רואה עצמי מועמד ראוי למינוי הזמני המתבקש״.

בהמשך השבוע צפויה פרקליטות המדינה לפרסם לציבור את דו"ח חקירת סיבות המוות של בן זיגייר. את החקירה בנושא ניהלה נשיאת בית משפט השלום בראשון לציון, השופטת דפנה בלטמן-קדראי. החקירה והדיון במותו של זיגייר התנהלו בדלתיים סגורות ונמשכו מסיבה לא ברורה יותר משנה וחצי. בסיום החקירה קבעה השופטת כי זיגייר אכן התאבד, אולם לא קבעה דבר לגבי האפשרות לרשלנות מצד הסוהרים בכלא והעבירה את המשך הטיפול בנושא לפרקליטות המדינה.

השתתפה בהכנת הידיעה: עפרה אידלמן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ