מות העציר הפלסטיני עלול להדליק את השטח

ישראל והפלסטינים ניצבים בנקודה הקרובה ביותר להתנגשות זה שנים אחדות. לראשונה מ-2007, נדמה שלרשות יש עניין בחימום השטח לאור מצבה

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמוס הראל
עמוס הראל

אירועי סוף השבוע בשטחים מציבים את ישראל והפלסטינים בנקודה הקרובה ביותר להתנגשות ביניהם, זה שנים אחדות. העלייה ברמת האלימות בהפגנות ההזדהות השבועיות עם האסירים הכלואים בישראל מבשרת רעות, אבל חמורה ממנה הידיעה שהגיעה הערב (שבת), בדבר מותו של עציר פלסטיני. למרות המאמצים הנעשים להרגעת הרוחות, עלול להיווצר כאן נפץ שידליק את השטח, לאחר חודשים של החמרה הדרגתית במתיחות.

על-פי ההודעה הראשונית שמסר השב"כ, מות העציר ערפאת ג'רדאת מהכפר סעיר ליד חברון בכלא מגידו, אינו קשור בשביתת הרעב בבתי הכלא, המסעירה את השטחים זה שבועות אחדים. הטענה היא שלא השתתף בשביתה וכי התמוטט לאחר שחש ברע. בעניין זה עוד תידרש חקירה ממצה, אבל עיתוי המוות – גם אם כאמור אינו קשור בשביתה – יוצר קושי גדול. התנהלות הצדדים בימים הבאים עשויה להיות קריטית לשאלה אם ניתן למנוע את התפרצותה של אינתיפאדה שלישית.

הצרה היא שלראשונה מאז 2007, נדמה שלרשות הפלסטינית יש הפעם עניין בחימום השטח, גם אם להנהגה ברמאללה אין רצון בהתנגשות דמים ממושכת. מצבה של הרשות בגדה מאוד לא נוח, בלשון המעטה, והסטת הדיון לשאלת סבלם של האסירים הכלואים בישראל מספקת מפלט נוח עבורה. זו כנראה הסיבה לכך שארגונים הקשורים ברשות, כמו מועדון האסיר ובכירים פלסטינים, כמו כדורא פארס וג'יבריל רג'וב פעילים מאחורי הקלעים בארגון גל ההפגנות האחרון.

הרשות סופגת ביקורת בדעת הקהל הפלסטינית, בשל שורת סוגיות. הראשונה שבהן נוגעת לכישלון המתמשך בהשגת הסכם פיוס עם החמאס. המגעים בין הצדדים תקועים ובהעדר הסכם זקוקה ההנהגה לנושא שסביבו תוכל להפגין את אחדות השורה הפלסטינית. מצוקת האסירים, המאחדת את כל הפלגים, היא סוגיה נוחה לכך. גם מצבה הכלכלי של הרשות מחמיר. עימותים עם ישראל, כל עוד לא יגלשו לגמרי משליטה, יכולים לשכנע את העולם הערבי הטרוד כעת במלחמת האזרחים בסוריה ובמשברים אחרים, לחדש את הזרמת התרומות לגדה.

ערפאת ג'ראדאת צילום: רפרודוקציה: צילום באדיבות מועדון האסיר הפלסטיני

הסוגיה השלישית היא ביקור הנשיא אובמה. ההדלפות מוושינגטון מבליטות את איראן וסוריה כנושאים המרכזיים על סדר היום של ביקורו באזור ומשלמות רק מס שפתיים לצורך בחידוש תהליך השלום הישראלי-הפלסטיני. גל הפגנות נרחב יכול לשכנע את הממשל כי נדרשת התערבות מחודשת במתרחש כאן.

לפני ימים אחדים איים בכיר בג'יהאד האיסלאמי בעזה כי ארגונו יגיב בירי אם ימות ולו אסיר אחד בשביתת הרעב בבתי הכלא בישראל. ברצועה שורר שקט חסר תקדים: לא נורו רקטות מעזה לישראל במשך ארבעה חודשים, מאז הסתיים מבצע "עמוד ענן". ספק אם לשלטון החמאס בעזה יש עניין בחידוש האלימות כרגע, אבל להתפתחויות בגדה עלולות להיות השלכות גם בעזה. גם העימות האלים בתום התפילות בהר הבית, ביום שישי בצהרים, מהווה מקור לדאגה.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עסוק עתה בקשיי המשא ומתן הקואליציוני. אבל ייתכן שהאירועים האחרונים יחייבו אותו לבחון מחוות לפלסטינים, לצינון השטח לפני בואו של הנשיא האמריקאי. נראה כי אחת האפשרויות שתעלה תהיה שחרור מוקדם של כמה אסירים ותיקים. לנוכח החמרת המצב בשטח, תידרש זהירות מיוחדת מצד כוחות הביטחון של ישראל בימים הקרובים.

הרבה תלוי במידת השליטה ושיקול הדעת שתופגן בפיקוד המרכז. הבעיה של צה"ל היא שלא כל מה שקורה בשטח תלוי רק בו. התקרית האחרת היום – שבה נפצע קשה פלסטיני מאש מתנחל ונפצעו עוד כמה מתנחלים ופלסטינים במוקד החיכוך הקבוע בעמק שילה שמצפון לרמאללה– מספקת תזכורת גם לכך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ