פעיל פרו פלסטיני הנשוי לישראלית לא הורשה להיכנס לארץ עם אשתו ההרה

נגד אדם שפירו הוצא צו הרחקה, אולם לדבריו הוא לא היה מודע לו. ביהמ"ש דחה את עתירתו והלילה הוא יעזוב את ישראל ואת אשתו שבחודש השמיני

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמירה הס
עמירה הס

אדם שפירו, פעיל פרו-פלסטיני אמריקאי-יהודי, שנשוי לישראלית, לא הורשה להיכנס לארץ יחד עם אשתו ההרה. כניסתו נאסרה בשל צו הרחקה שעומד נגדו, צו שלדבריו לא היה מודע לקיומו. שופט בית המשפט המחוזי בלוד דחה שלשום (שני) את בקשתו לבטל את מניעת הכניסה, והלילה הוא צפוי לעלות על טיסה בחזרה לארה"ב.

שפירו, במאי סרטים דקומנטרים בן 41 ואשתו, עורכת הדין הווידה עראף בת ה-37 - בעלת אזרחות אמריקאית וישראלית, פעלו מתחילת שנות האלפיים במסגרות של מאבק עממי פלסטיני. בקיץ 2002 שפירו נעצר בעת הפגנה ליד שכם, גורש מהארץ וידע שהוצא נגדו צו הרחקה לעשר שנים. משום כך, שפירו ועראף חיו מאז חלק גדול מהזמן בנפרד.

היום פעיל שפירו במסגרת ארגון אירי שמגן על פעילי זכויות אדם שמאוימים על ידי משטרים שונים. השניים השתתפו גם בכמה מההפלגות לעזה, במחאה על המצור הישראלי. באחת ההפלגות שישראל יירטה ב-2009 נעצר שפירו והורחק, ואילו עראף נשארה בארץ, אולם היא לא נחקרה או הואשמה בדבר. שפירו ועראף קיוו שלאחר יותר מעשר שנים מאז צו ההרחקה, ובהתחשב בעובדה שהם מצפים לילד, הרשויות הישראליות ירשו לו להיכנס ולהיות עם רעייתו שנמצאת בחודש השמיני להריונה.

עורך הדין מג'ד באדר ניסה באחרונה לברר האם יש מניעה לכניסתו של שפירו לארץ. התשובה שקיבל, לפיה על שפירו להגיש בקשה לאשרה בקונסוליה ישראלית, לא הבהירה את מצבו, ושלשום נחתו השניים בשדה התעופה.

על פי צו המניעה, לשפירו היתה אפשרות לעתור לבית המשפט נגד איסור הכניסה, אך השופט אברהם יעקב דחה את העתירה באומרו כי רק לבג"ץ הזכות לדון בביטול צו שכזה. בשל כך, הצעת המשפחה להותיר את שפירו בארץ תוך הטלת מגבלות, דוגמת אי כניסה לגדה המערבית, לא היו רלוונטיות, והלילה הוא צפוי לעזוב את ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ