פרס לאובמה: הרכב הקואליציה יקשה על נתניהו להגיע לפריצת דרך במו"מ

שר החוץ האמריקאי יתחיל במסע דילוגים בין ירושלים לרמאללה כדי לחדש את תהליך השלום עם הפלסטינים. פרס העריך כי יש רוב בעם למהלך מדיני

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

נשיא ארצות הברית ברק אובמה, שפגש אתמול ברמאללה את הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו־מאזן), ייפגש הבוקר פעם נוספת עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ויעדכן אותו בפרטי שיחתו עם עבאס. אובמה, שנאומו אתמול בירושלים התמקד בצורך להתקדם בתהליך השלום, הפקיד את התיק הישראלי־פלסטיני בידי שר החוץ שלו ג'ון קרי, שצפוי להתחיל במסעות דילוגים בין ירושלים לרמאללה כדי להכשיר את הקרקע לחידוש המשא ומתן.

בכיר ישראלי ציין שאובמה וקרי ניצלו את ביקורם בירושלים וברמאללה כסמינר לימודי שנועד לבחון את הבשלות של הצדדים. בפגישתו עם הנשיא פרס ביום רביעי ביקש אובמה לשמוע מפרס גם על תמונת המצב הפוליטית בישראל ועל מרחב התמרון של נתניהו בקואליציה הנוכחית.

הבכיר ציין כי פרס הבהיר לאובמה שנתניהו יתקשה להתקדם בתהליך השלום, מכיוון שחלק גדול מחברי הקואליציה מתנגד להקמת מדינה פלסטינית. פרס הבהיר שנתניהו יזדקק לתמיכה של מפלגות האופוזיציה אם ירצה לקדם מהלך מדיני. עם זאת העריך פרס בפני אובמה כי יש רוב בעם למהלך מדיני משמעותי מול הפלסטינים.

פרס ואובמה, אתמול במשכן הנשיא. צילום: רויטרס

  אובמה וקרי מעוניינים להקציב שלושה עד שישה חודשים כדי לבחון אם יש הזדמנות לפריצת דרך בתהליך המדיני. נאומו של אובמה לציבור בישראל ודבריו במסיבת העיתונאים ברמאללה, נועדו להכין את הקרקע לעבודתו של קרי.

  בכיר ישראלי ציין שקרי, שישוב לישראל במוצאי שבת לפגישה עם נתניהו, צפוי להגיע לאזור פעם נוספת באפריל ופעם נוספת במאי. קרי אינו סבור שיש לדחוף לחידוש מיידי של המשא ומתן. הוא ידלג בין ירושלים לבין רמאללה ובשלב הראשון ינסה לגבש שורה של צעדים בוני אמון מצד ישראל ומצד הפלסטינים, שייצרו אווירה מתאימה יותר לשיחות ישירות. מישראל ירצה קרי לראות צעדים כמו שחרור אסירים ומהפלסטינים צעדים כמו התחייבות לא לתבוע את ישראל בבית הדין הבינלאומי בהאג.

  הנשיא אובמה הבהיר בשיחותיו ברמאללה אתמול כי בניגוד לקדנציה הקודמת, הוא אינו תומך בדרישה הפלסטינית להקפאת הבנייה בהתנחלויות כתנאי לחידוש המשא ומתן. אובמה הבהיר לפלסטינים כי הקפאת הבנייה בהתנחלויות מעוררת בעיות פוליטיות בישראל וכי "לא ניתן יהיה להשיג אותה מיד". אובמה הדגיש בפני הפלסטינים כי חידוש המשא ומתן ופתרון סוגיית הגבולות והביטחון יביאו לכך שסוגיית הבנייה בהתנחלויות תיפתר מאליה. לדברי מקור ישראלי, האמריקאים מקווים כי אם יחודשו המגעים, יוכלו לגרום לנתניהו להקפיא את הבנייה בשלב מאוחר יותר.

  קרי מעוניין לגבש קואליציה אזורית שבה יהיו חברות טורקיה, ירדן, מצרים ומדינות המפרץ, שתתמוך בחידוש תהליך השלום. קרי מנסה לשכנע את מדינות אלה לאשרר את יוזמת השלום הערבית כבר בכינוס הקרוב של שרי החוץ של הליגה הערבית ולבצע צעדי נורמליזציה כלפי ישראל.

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ