ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

הלשכה המדינית של חמאס ומועצת השורא, המהווה פרלמנט פנימי של התנועה, בחרו את ראש הלשכה המכהן, חאלד משעל, לקדנציה נוספת, כך על פי דיווחים שהועברו מקהיר. נציגי התנועה מעזה וממדינות נוספות התכנסו בעיר, ועל פי הדיווחים הוחלט לחדש את כהונתו של משעל, למרות הצהרותיו בעבר שאינו מעוניין בקדנציה נוספת. ככל הנראה, בחמאס נמנעים כעת מהודעה רשמית על המינוי בשל חילוקי דעות פנימיים בארגון.

כינוס החמאס בקהיר, שהחל ביום ראשון, התקיים באחד מבתי המלון המפוארים של הבירה המצרית. מקור מצרי הקשור לוועידה סיפר ל”הארץ” כי ראש ממשלת החמאס בעזה, איסמעיל הנייה, הביע את רצונו להיבחר לתפקיד ראש הלשכה המדינית של הארגון וכך גם הד”ר מוסא אבו מרזוק. ואולם, לחץ מצרי ולחצים תוך־ארגוניים הביאו להחלטה להמשיך את כהונתו של משעל. על פי הדיווחים מהוועידה, הנייה ימשיך להנהיג את התנועה בעזה ואילו משעל יהיה המנהיג הכללי של חמאס.

בכירים מצרים דיווחו כי ראש המודיעין המצרי, הגנרל ראפת שחאתה, ונציגים בכירים מתנועת האחים המוסלמים היו בסוד המגעים בכל הנוגע לבחירות והשלכותיהן על התנועה ועל מערכת היחסים בין החמאס לפתח והרשות הפלסטינית.

לפי מקורות בחמאס, המצרים כמו גם בכירים בתנועה, לחצו על משעל להמשיך בתפקידו מאחר שבחירת דמות חדשה הייתה גורמת לזעזוע פנימי ולחילוקי דעות שהיו משבשים מהלכים שהמצרים מתכננים הקשורים ברצועת עזה וכאלו הקשורים בפיוס הפנים- פלסטיני.

משעל (משמאל) עם הנייה, בדצמבר אשתקדצילום: רויטרס

על פי הערכות בקהיר, החמאס שנטש את סוריה והתקרב מאוד לקטאר וירדן, אינו מעוניין במחלוקות פנימיות שעלולות לפרוץ עם בחירת ראש לשכה מדינית חדש. בנוסף, ישנן הערכות לפיהן משעל והנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) התקדמו מאוד במגעים לפיוס ובין השניים שוררת כימיה שיכולה לקדם פיוס אפשרי. כמו כן, למשעל מערכת יחסים קרובה מאוד עם בכירים בתנועת האחים המוסלמים ועם ראשי המודיעין המצרי. בין הצדדים שורר אמון הדדי מה שמחזק את התמיכה במשעל בצד המצרי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ