חיל האוויר הפציץ בעזה לראשונה מעמוד ענן; רקטה פגעה הבוקר באזור שדרות

אתמול נורו לדרום 3 פצצות מרגמה, אחת מהן התפוצצה במועצה אזורית אשכול; הרמטכ"ל: "לא ניתן למציאות שהייתה לפני עמוד ענן לחזור"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חילופי הירי ברצועת עזה נמשכו הבוקר (רביעי) לאחר יום בו נוהלו חילופי אש בגבול הדרום, ובמקביל גם בגבול הסורי. שתי רקטות קסאם נורו הבוקר לאזור שדרות והתפוצצו בשטחים פתוחים. איש לא נפגע ולא נגרם נזק. פיקוד העורף לא שינה את הוראותיו לתושבי הדרום.

רי הרקטות מגיע לאחר שחיל האוויר תקף אמש בעזה לראשונה מאז מבצע עמוד ענן. מוקדם יותר אתמול נורו שלוש פצצות מרגמה מהרצועה, אחת מהן נחתה בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול ושתיים בשטחים הפלסטיניים הסמוכים לגדר המערכת. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. בצבא אמרו כי "כלי טיס של חיל האוויר תקף במהלך הלילה שני יעדי טרור בצפון רצועת עזה, זאת בתגובה לירי תלול המסלול לעבר שטח מדינת ישראל".

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, הגיב לירי מעזה ואמר: "אנו רואים בחמאס אחראי לכל מה שנורה מהרצועה לעבר ישראל. לא נאפשר בשום אופן שגרה של טפטופי ירי לעבר אזרחינו וכוחותינו". גם הרמטכ"ל בני גנץ התייחס להתחממות סביב רצועת עזה: "לא ניתן למציאות שהייתה לפני עמוד ענן לחזור", אמר. דובר צה"ל תא"ל יואב פולי מרדכי אמר לגלי צה"ל כי הירי לא בוצע על ידי החמאס, "אבל מבחינתנו החמאס נושא באחריות ולכן גם היעדים שהותקפו אתמול הם של חמאס".

במקביל, פצצת מרגמה שנורתה מסוריה נחתה אמש באזור תל פארס שבגולן. גם במקרה זה לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. טרם התברר האם היא נורתה בידי צבא אסד או על ידי אחד מארגוני המורדים. צה"ל פתח בסריקות אחר חלקי הפצצה. בנוסף, אש מנשק קל נפתחה לעבר סיור צה"ל באזור תל חזקה שבגולן, סמוך לאזור בו סייר אתמול שר הביטחון יעלון. גם בתקרית זו לא היו נפגעים או נזק.

יעלון

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "כוחות צה"ל הגיבו בירי פגזי טנקים לעבר מקור הירי, וזוהתה פגיעה מדויקת במטרה". לדברי גורמים בצה"ל, "אין זו הפעם הראשונה שמעמדה זו נפתחת אש לעבר שטח ישראל. לא ידוע על נפגעים מהצד הסורי, והודעה על השבת האש הועברה לגורמי האו"ם בגבול".

תקיפת חיל האוויר אמש ברצועה היא הראשונה, כאמור, מאז תום מבצע עמוד ענן בנובמבר אשתקד, שאחריו נרשם שקט יחסי בדרום. בפברואר נורתה רקטה אל אשקלון, שלא גרמה לנזק או נפגעים. הרמטכ"ל בני גנץ הגדיר אז את האירוע "חמור" אך הוסיף כי בעיניו מטרות המבצע הושגו.

בתחילת חודש מארס נפתחה אש מהרצועה וקליע פגע בשמשת הג'יפ בו נסע מפקד החטיבה המרחבית הצפונית ברצועת עזה. גם בתקרית זו לא היו נפגעים, אך נזק נגרם לכלי הרכב. בעת ביקור נשיא ארצות הברית ברק אובמה בישראל לפני כשבועיים, נורו ארבע רקטות לשטח ישראל, שהסבו נזק לבית בשדרות ואף גרמו לכמה נפגעי חרדה. לאחר התקרית, נסגרו המעברים לרצועה למשך כשבוע ונפתחו בשנית רק באחרונה. במקביל, הוחלט על צמצום שטח הדיג משישה מייל ימי לשלושה.

אתמול סייר לראשונה שר הביטחון החדש יעלון בגבול הסורי. "מעבר לגבול מתנהלת מלחמת אזרחים עקובה מדם זה שנתיים עם עשרות אלפי הרוגים", אמר לאחר סקירה ביטחונית שקיבל במקום, "בתקופה האחרונה יש אלפי הרוגים בחודש, אבל אנחנו לא מתערבים כל עוד זה לא פוגע באינטרסים שלנו. כשזה פוגע באינטרסים שלנו, בין אם זה ירי ספורדי מכוון או לא מכוון לעבר שטחנו, אנחנו מגיבים כדי לשתק את מקורות הירי, כפי שקרה בשבוע שעבר".

יעלון הוסיף כי האינטרס של ישראל הוא שלא יזלוג נשק לידי חיזבאללה בלבנון. "פעלנו נגד זה ונפעל כדי לא לאפשר זליגת אמצעים שכאלה אל גורמים בלתי אחראיים", אמר יעלון, ורמז בדבריו לתקיפה האווירית של שיירה שהובילה טילי נ"מ מתקדמים בסוריה לפני כמה חודשים, שיוחסה לישראל לפרסומים זרים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ