יהונתן ליס
יהונתן ליס

שדולה בכנסת תקיים לראשונה יום עיון בנושא קצירת איברים מאסירים בסין. האירוע צפוי להתקיים למרות ניסיונות דיפלומטיים מהצד הסיני למנוע את קיומו. בשנה שעברה, בעקבות לחץ מצד שגרירות סין, פעלה הכנסת לגנוז עצומה בנושא שעליה חתמו תשעה ח"כים. יוזם הדיון הנוכחי, ח"כ משה פייגלין (ליכוד), עומד בראש "השדולה הליברלית" שתערוך את יום העיון.

פייגלין אמר ל"הארץ" כי “מדינת ישראל, כנציגתו של העם היהודי, לא יכולה לשתוק כשזוועה כזאת מתחוללת בעולם. אם עם ישראל שותק בנושא, מדינת ישראל מפספסת חלק מהצדקת קיומה". לדבריו, “הלחץ מכיוון הסינים לבטל את האירוע כבר מופעל. זה לחץ שמופעל עליי מלמעלה”. באירוע, שיתקיים ב-24 באפריל במשכן, תספר קריסטל צ'ן, מתרגלת פאלון גונג ולשעבר אסירה במחנה כפייה בסין, על הנוהל הסיני בנושא. קודם לכן יוקרן סרט דוקומנטרי.

פייגלין הוא לוחם ותיק נגד קצירת איברים מאסירים בצפון סין. בפוסט שפרסם בפייסבוק ערב חג הפסח, כתב כי "בסין מגדלים אסירים פוליטיים כמו אווזים, בחוות מיוחדות, וכורתים מהם איברים להשתלות על פי הזמנה”. פייגלין הוסיף אז כי, “לא זו בלבד שעלינו להצטרף לכל יוזמות החקיקה במערב שנועדו ללחוץ על משטר העבדות הקומוניסטי בסין, עלינו כמדינת עם התנ"ך להוביל את היוזמות הללו. כיצד נוסיף ונפנה אצבע מאשימה כלפי העולם ששתק נוכח הזוועה הנאצית כשאנו שותקים עכשיו - בשל אינטרסים כלכליים”.

אסירים בבית סוהר בקונמינג במחוז יונאן בסין

בנובמבר שעבר חתמו תשעה חברי כנסת על עצומה נגד קצירת האיברים בסין. המהלך עורר זעם רב בשגרירות הסינית ונציגיה העבירו מסרים בנושא למשרד החוץ הישראלי. בעקבות הלחץ ניסו גורמים בכנסת לשדל ח"כים שחתמו על עצומה לחזור בהם מהמהלך אך כמה מהם דבקו בה. יו"ר הכנסת דאז, ראובן (רובי) ריבלין, העביר מסר לסינים שלפיו מדובר ביוזמה עצמאית של ח"כים שעולה בקנה אחד עם חופש הבעת הדעה ולכן אין כל מקום למנוע זאת.

ריבלין הבהיר אז כי לא היתה מעורבות רשמית של הכנסת במהלך ושאין לו כוונה לאפשר לקיים דיון בנושא במליאה או באחת הוועדות. הוא הוסיף שהח"כים שחתמו על העצומה לא התכוונו שתשמש לניגוח ממשלת סין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ