פרשת הדגלון |

משפחתו של סא"ל שלמה ניצני: על גנץ להתנצל בפני משפחת טולוצ'קו

לדברי אחיו של ניצני, שעל קברו הונח הדגל ולא על קבר החלל האחרון שיהדותו מוטלת בספק, מעמדו של אחיהם נוצל כדי לפגוע במשפחה שכולה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

אחיו של סא"ל (במיל') שלמה (מוני) ניצני מתחו אתמול (שישי) ביקורת על הצבא בעקבות הסערה סביב הנחת דגלון ההנצחה על קברו של החלל האחרון שנקבר בהר הרצל. הסערה החלה ביום רביעי כאשר הרמטכ"ל בני גנץ הניח את דגלון ההנצחה על קברו של ניצני, שאינו החלל האחרון, במקום על קברו של יבגני טולוצ'קו, שמת לפני כחודשיים ונקבר בחלקה המיועדת לחללים שיהדותם מוטלת בספק. "הרמטכ"ל צריך לנסוע לבית המשפחה הזו ולהתנצל", אמרה אחותו של ניצני, נגה ברלב. "אני רוצה לבכות כשאני חושבת על המשפחה הזו, זה לא מביע כבוד לאח שלי, זה ניצול של המעמד שלו, שכאשר הוא מת הוא פגע במשפחה אחרת".

גם אחותה של ברלב, שולמית ניצני-לוז וגם אחיו, רמי ניצני, הביעו תרעומת על המקרה. "לו שלמה היה שומע על שנעשה, הוא לא היה מסכים עם זה. יש הרבה כעסים במשפחה, זה היה מיותר לחלוטין. זה ביזיון לא נורמלי, ואני מתבייש בשביל צה"ל, הרמטכ"ל והרב הצבאי הראשי. אם זה היה מכוון - מישהו צריך ללכת הביתה", אמר האח.

לדבריהם, בעת שירותו של ניצני בצה"ל, הוא פיקד גם על חיילים שאינם יהודים, ומגיע להם יחס שווה ככל החיילים האחרים. "זה לא תלוי רק בעניין הספציפי של המשפחה הזו. יהיה פה תיקון של עיוות. אנחנו לא מדברים על דת, אלא על אזרחי מדינת ישראל - והם אזרחים ומגיע להם זכויות", הוסיפה ברלב. "כמו שהילדים שלהם משלמים את החובות שלהם, כך יש להם גם זכויות".

הרמטכ"ל בני גנץ מניח את הדגלון על קברו של סגן־אלוף במיל' שלמה ניצני, ביום רביעי

הפרשה החלה לאחר שפורסם כי הרמטכ"ל בני גנץ הניח ביום רביעי דגל על קברו של סא"ל (במיל') ניצני, גיבור ישראל שמת לפני כחצי שנה, בעוד שהחלל האחרון שנקבר בהר הרצל הוא יבגני טולוצ'קו. בדובר צה"ל ביקשו להבהיר לאחר הפרסום כי "בראיית הרמטכ"ל אין קשר לזהות הנופל, נסיבות נפילתו, דתו או מינו. אם כתוצאה מן ההליך נפגע מאן דהוא, הרמטכ"ל מצר על כך".

הטקס, שבמסגרתו מניח הרמטכ"ל דגל על קברו של החלל האחרון שנקבר בהר הרצל סמוך ליום הזיכרון לחללי צה"ל, כלל עד כה רק חללים שהוגדרו כיהודים "ללא עוררין" ונקברו בחלקה המרכזית בבית העלמין - ולא חללים שיהדותם מוטלת בספק.

בעקבות הפרסום, צה"ל ומשרד הביטחון החליטו אתמול לשנות את הנוהל הקיים בטקס פתיחת פרויקט "דגלון לנופל", כך שהרמטכ"ל יניח דגלון על קבר החלל האחרון שנקבר בהר הרצל באשר הוא - בנוסף לחלל האחרון שנקבר בחלקה המרכזית.

הקבורה בהר הרצל נעשית לפי חלקות, המתייחסות למועד נפילת החללים: חיילים שנפלו במלחמת העצמאות, במלחמת ששת הימים ובמלחמת ההתשה (המפוצלות לשתי חלקות – ג"כ), חלקת מלחמת יום הכיפורים ועוד. לצדן קיימות בבית הקברות גם שתי חלקות המיועדות לקבורת חללים שיהדותם מוטלת בספק, הנקברים ב"אזור א'" של בית העלמין הצבאי. בחלקה 23 של אזור זה נקבר טולוצ'קו, שמת ב-17 בפברואר בעודו בטירונות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ