צה"ל לא יפתח בחקירה פלילית להרג תשעת בני המשפחה ב"עמוד ענן"

בני משפחת א-דלו נהרגו בתקיפת חיל האוויר שיועדה לשכנם, ראש מערך רקטות החמאס. הפרקליטות הצבאית: תוצאה מצערת, אך אין חשד לפלילים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

הפרקליטות הצבאית החליטה שלא להורות על חקירה פלילית לבדיקת התקרית שהביאה לפגיעה בבני משפחת א-דלו במהלך מבצע "עמוד ענן" ולמותם של 12 אזרחים, בהם ארבעה ילדים וחמש נשים בני משפחה אחת.

ביום החמישי למבצע צה"ל ברצועת עזה, דיווחו בצבא כי חיל האוויר הצליח לפגוע בראש מערך הרקטות של החמאס, יחיא רביע, בתקיפה על ביתו בג'בליה שבצפון הרצועה. כמה שעות מאוחר יותר, התברר כי אותה תקיפה, בבית בשכונת נאצר בעזה, גרמה למותם של אזרחים שלא היו מעורבים בלחימה, כולל תינוקות וילדים. הדיווח אז העלה כי חיל האוויר תקף בטעות את ביתו של אחד משכניו של רביע, מוחמד א-דלו, ולהריגתם של 12 איש, ואילו דווקא רביע ניצל מהתקיפה. ההערכות לאחר התקרית העלו כי טעות בזיהוי היא שהביאה לפגיעה הקשה באזרחים, בני משפחת א-דלו.

הבדיקה שנערכה בפרקליטות הצבאית לבדיקת התקרית עצמה תמכה באישור הפגיעה ברביע - מטרת ההפצצה של חיל האוויר, וציינה כי "הפגיעה במחבלים, שהיוו מטרה צבאית, נועדה להביא לצמום היקף שיגורי הטילים והרקטות לעבר ישראל". עוד קבעה הפרקליטות כי "ננקטו צעדי זהירות שונים כדי לצמצם את הסיכון לפגיעה האגבית בחפים מפשע אגב תקיפת המטרה הצבאית, לרבות באמצעות שימוש בחימוש מתאים". עם זאת ציינו בפרקליטות הצבאית כי "הגורמים המבצעיים לא צפו שכתוצאה מהתקיפה ייגרם נזק אגבי לאזרחים שאינם מעורבים בלחימה בהיקף שנטען שנגרם בפועל".

בית משפחת א-דלו שהופצץ בעזה

לפי קביעת הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף דני עפרוני, "האירוע אינו מעלה חשד לביצוע עבירה פלילית, וכי התוצאה המצערת קרתה חרף המאמצים שנעשו לצמצום הפגיעה האגבית באזרחים שלא היו מעורבים בלחימה". לכן, הוסיפו בפרקליטות, הוחלט כי אין מקום להורות על חקירה פלילית או על נקיטה בצעדים נוספים בפרשת מותם של בני משפחת א-דלו.

בפרקליטות הצבאית סיימו באחרונה לבדוק את מרבית הטענות שהתקבלו בצה"ל בנוגע לפעילות במהלך מבצע "עמוד ענן" ברצועת עזה. זאת לאחר פעילותה של ועדה בראשות האלוף נועם תיבון שמינה הרמטכ"ל, לתחקור האירועים שהתרחשו במהלך המבצע. הוועדה היא שאספה את נתוני האירועים שהתרחשו, כמו גם את התיעוד של התקיפות האוויריות שבוצעו, והעבירה את הממצאים לבחינת הפרקליטות הצבאית.

מתוך כ-80 אירועים, החליטו בפרקליטות הצבאית כי ב-65 מקרים אין הצדקה לפתיחה בחקירה פלילית. יתר המקרים, שמספרם עומד על כ-15, נמצאים בשלבי בדיקה נוספים אחרונים טרם קבלת החלטה בעניינם. בין היתר, מדובר בדיווחים על תקיפת מתקני התקשורת ברצועת עזה. ארגון זכויות האדם Human rights watch פרסם בחודש דצמבר דו"ח הטוען כי תקיפה זו היא פשע מלחמה, כאשר לטענת הארגון בהתקפות אלו נהרגו שני צלמים פלסטינים ונפצעו לפחות עשרה אנשי תקשורת.

הפרקליט הצבאי, האלוף דני עפרוני, הורה לערוך בדיקות נוספות בעניינם בטרם קבלת ההחלטה באם לפתוח חקירה פלילית בנושא או לאו. בפרקליטות הצבאית הודיעו בדיווח על סטטוס הבדיקות שנעשו בעקבות המבצע כי ההחלטות לגבי אירועים אלו "צפויה להתקבל בקרוב".

בפרקליטות הצבאית ציינו כי במספר אירועים אכן נמצא בסיס לטענה כי נפגעו אזרחים תמימים, שלא היו מעורבים בלחימה, או כי נפגע רכוש אזרחי, "לרוב, כנזק נלווה ובלתי רצוי שנבע כתוצאה מתקיפת מטרות צבאיות, או כתוצאה מטעויות מבצעיות שבמסגרתן זוהו אזרחים בשגגה כפעילי טרור", כתבו בפרקליטות הצבאית. "תוצאה זו היא מצערת, אך היא לכשעצמה, בוודאי אינה מעידה על הפרתם של דיני הלחימה, והיא נובעת באופן ישיר מפעולותיהם של ארגוני הטרור הפלסטינים שבחרו לבצע את פעילותם הנפשעת בחסות האוכלוסייה האזרחית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ