סופרים במכתב לרה"מ: שחרר את העציר שובת הרעב

החותמים ובהם יהושע סובול, שמעון אדף ויאיר גרבוז הזהירו כי מותו של סאמר אל-עיסאווי בנסיבות אלה עלול לגרום נזק חמור למדינת ישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

קבוצה של סופרים, משוררים ואנשי רוח חתמה היום (ראשון) על עצומה הקוראת לראש הממשלה, בנימין נתניהו, לפעול לשחרורו המידי מהכלא של העציר הפלסטיני סאמר אל-עיסאווי, השובת רעב מזה כשמונה חודשים. בסוף השבוע שלחו סופרים מכתב לאל עיסאווי עצמו וביקשו ממנו להפסיק את שביתתו.

החותמים כתבו לנתניהו, "סאמר אל-עיסאווי נמצא על סף המוות לאחר מעל 260 יום של שביתת רעב, בעקבות מעצרו המנהלי. יש לזכור כי אל-עיסאווי שוחרר מהכלא בעסקת שליט וכי מעצרו הנוכחי הוא בגין הפרה טכנית, שלא ביודעין, של סעיף שולי בהסכם עמו. מותו של סאמר אל-עיסאווי בנסיבות אלה עלול לגרום נזק חמור למדינת ישראל ביחסי החוץ שלה, ובהבערת הגדה המערבית המצויה גם כך על סף רתיחה. לעומת זאת, שחרורו עשוי להיות צעד ראשון בונה אמון בינינו ובין העם הפלסטיני".

"סאמר אל-עיסאווי ושאר העצירים המינהליים והאסירים הפוליטיים הם לבו הפועם של העם הפלסטיני, ועם העם הזה עלינו לכונן יחסים בהווה ובעתיד. אל לנו להסיט את המבט באדישות כאשר בני העם הזה מוכנים למות ברעב למען ייעשה עמם משפט צדק. אל לנו להכביד לבנו כפרעה עת היינו אנחנו עבדים במצרים. אנו קוראים לך לשים קץ לעינוי, להורות על שחרורו המיידי של סאמר אל-עיסאווי ולבטל לאלתר את השימוש בנוהל המעצרים המנהליים. אין סיכוי לשלום בלא התייחסות לאחר כאדם״, כתבו החותמים על העצומה״.

בין החותמים על העצומה, המסמך חתני פרס ישראל, פרופ' שמעון זנדבנק ונילי מירסקי, המחזאי יהושע סובול, המשוררת טל ניצן, המשורר אהרון שבתאי, הסופרת לאה איני, הסופרת אסתי ג. חיים, הסופרת אלונה קמחי, המשורר אלי הירש, הסופר ספי רכלבסקי וכותב השירים מאיר גולדברג , הסופר שמעון אדף, המשורר והמתרגם דורי מנור וכן הצייר יאיר גרבוז.

במכתב שנשלח לאל עיסאווי כתב סופרים ומשוררים ובהם א.ב יהשוע, עמוס עוז ויהשוע קנז, כי מותו עשוי להחמיר את הסכסוך בין העמים. "קראנו בכאב רב על שביתת הרעב שלך. התיאור של מצבך ההולך ומתדרדר מחריד אותנו. אנו מרגישים שמעשה ההתאבדות שאתה הולך לעשות יוסיף מימד נוסף של טראגיות וייאוש לסכסוך בין שני העמים, סכסוך ששוחרי השלום והפשרה משני העמים מבקשים לסיים (...) אנו מפצירים בך להפסיק את שביתת הרעב ולבחור בחיים, כי אנו מחויבים להמשיך ולחתור ללא לאות לשלום בני שני העמים שיחיו לנצח צד בצד בארץ הזאת".

אל עיסאוי המוחזק במעצר בבית החולים קפלן ברחובות עקב הידרדרות חמורה במצבו הרפואי בעקבות שביתת הרעב שלו, פנה בשבוע שעבר בפייסבוק לאזרחי ישראל בניסיון לקדם את שחרורו מהכלא הישראלי.

בפנייתו בפייסבוק כתב העציר "אני סאמר אל-עיסאווי, הבחור 'הערבוש' לפי מונחי הצבא שלכם, אותו ירושלמי אשר אסרתם אותו בכלא בלי שום סיבה מוצדקת מלבד שהוא החליט לצאת מירושלים לפאתי ירושלים. אני אעמוד לדין פעמיים בלי שום סיבה כי צה״ל והשב״כ הם אלה ששולטים במדינה שלכם וכל שאר חלקי החברה הישראלית מתחבאים במבצר השומר על טוהר הזהות - כדי לחמוק מהתפוצצות עצמותיי החשודות. לא שמעתי ולו אחד מכם מתערב ומנסה להשתיק את קולו של המוות הגובר כאשר כולכם הפכתם לחופרי קברים, לובשי מדים צבאיים: השופט, הסופר, המשכיל, אנשי התקשורת, הסוחר, האקדמאי, המשורר. איני מסוגל להאמין שחברה שלמה הפכה לסוהרים של מותי וחיי, למגנים על המתנחלים הרודפים את חלומותיי ועציי".

"אל- עיסאווי, השובת רעב כבר כמה חודשים בגלל שהוא מסרב להיות מגורש לעזה כתב מכתב מזעזע לב", אמר הסופר א.ב יהושוע, מיוזמי המכתב. "מכתב שנכתב בכאב גדול ובו גם התרסה קשה כנגד האדישות שהפכה להרגל קבוע של כל הישראלים כולל אלו שרואים את עצמם כלוחמים למען עצמאות הפלסטינים. לכן, כמו שחשוב למנוע את מתאבדי הטרור למות, כך גם חשוב למנוע את מתאבדי הייאוש למות. ולכן זאת בראש ובראשונה פנינו אישית לאל- עיסאווי עצמו וביקשנו ממנו להפסיק בשביתתו".

עיסאווי בבית המשפט, ארכיוןצילום: אורן נחשון

כתבות מומלצות

מנהיג מפלגת חוק וצדק ירוסלב קצ'ינסקי בוורשה, בפברואר

האיש החזק בפולין לעג לטרנסים: "אני לא ולדיסלב, מעכשיו אני זושה"

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ