משפחות הרוגי המשט: נסרב לקבל פיצויים מישראל

בני המשפחות הוסיפו כי לא ימשכו תביעות שהגישו נגד ישראלים שהיו מעורבים במשט, מה שצפוי להקשות על מאמצי הפיוס. מחר יתקיים באנקרה סבב השיחות הראשון

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

בעוד שבכירים ישראלים וטורקים צפויים להיפגש מחר (שני) באנקרה לדון בנירמול היחסים בין שתי המדינות ולסכם את הסדר הפיצויים למשפחות הרוגי המשט לעזה, הודיעו אתמול משפחות הפעילים כי יסרבו לקבלת פיצויים מישראל. זאת עד שתסיר ישראל את המצור על עזה ותתיר מעבר סחורות ובני אדם.

המשפחות הוסיפו כי אין בכוונתן למשוך תביעות שהוגשו נגד קצינים ישראלים שהיו מעורבים באירועי המשט ב-2010. התעקשות זו צפויה להקשות על מאמצי הפיוס. "הדרישה לפיצויים והתנצלות היתה לכל אורך הדרך יוזמה של הממשלה, לא שלנו", אמרה נימט אקיוז, שבעלה, סינגז אקיוז, היה בין ההרוגים. "בשלב זה אנחנו ממתינים לראות עד כמה הממשלה רצינית בדאגתה למתרחש בעזה ולמצב הפלסטינים".

סיגדם טופקוגלו, שאיבדה אף היא את בעלה בעימות והיתה בין משתתפי המשט, מוסיפה: "הרעיון שניעתר למשוך תביעות נגד מפקדים ישראלים תמורת התנצלות ופיצויים נתפש בעינינו כעלבון". מקורות טורקים אמרו ל"הארץ" בחודש שעבר כי ניתן לנסות לשכנע את המשפחות למשוך את תביעותיהן, אך לא ניתן לאלץ אותם לעשות זאת.

ארדואן וקרי באיסטנבול, בתחילת החודשצילום: רויטרס

טורקיה מעוניינת לסיים את המשא ומתן עם ישראל על הסדר כבר בסבב השיחות הראשון שיתקיים מחר. בכירים טורקים אמרו בשבוע שעבר לעיתון "הורייט דיילי ניוז" כי הם אינם מעוניינים להיגרר "להתמקחות מלוכלכת" עם ישראל על גובה הפיצויים.

במשלחת הישראלית הבכירה שתגיע לשיחות חברים היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור ושליחו של ראש הממשלה לשיחות עם טורקיה יוסף צ'חנובר. מהצד הטורקי ישתתפו בשיחות סגן ראש הממשלה בולנט ארינצ' ומנכ"ל משרד החוץ פרידון סינירלולו.

המו"מ בין המדינות ותהליך נירמול היחסים צפויים להימשך כשלושה חודשים. טורקיה הבהירה כי תשלח שגריר חדש לתל אביב רק אחרי סיום המו"מ על הסדר הפיצויים. פקיד ישראלי בכיר אמר כי ישראל תהיה מוכנה לשלם לכל אחת ממשפחות ההרוגים סכום דומה לזה ששולם במקרים דומים בעבר, קרי בין 100 ל-200 אלף דולר למשפחה. בישראל מעריכים שהטורקים ידרשו סכומים גבוהים יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ