הושגה עסקה לשחרורו של העציר סאמר אל-עיסאווי השובת רעב זה שמונה חודשים

אל-עיסאווי, ששוחרר בעסקת שליט ונעצר שוב באוגוסט האחרון, צפוי להשתחרר בעוד שמונה חודשים. העסקה תובא היום לאישור ביה"ד הצבאי

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

העציר הביטחוני סאמר אל-עיסאווי, השובת רעב מזה שמונה חודשים, יפסיק לשבות וישוחרר מבית הכלא בעוד שמונה חודשים, כך סיכמו אמש סנגורו וגורמים בתביעה הצבאית בפגישה שהתקיימה בנוכחות אל-עיסאווי בבית החולים קפלן, בו הוא מאושפז. פרטי ההסכם שגובש יוגשו הבוקר לבית הדין הצבאי על מנת לאשרו.

סנגורו של אל-עיסאוי, עו"ד ג'ואד בולוס, אמר ל"הארץ" כי על פי הסיכום אל-עיסאוי ירצה מעצר בפועל של 18 חודשים, מתוכם יקוזזו שמונת החודשים שכבר ריצה. הצדדים לא דנו בפרטי צו האלוף שהוצא בזמנו נגד אל-עיסאוי שעל בסיסו הוא נעצר, והדברים יתבהרו לאחר שחרורו בפועל. ההתפתחות הדרמטית החלה קצת לפני חצות כשסנגורו הוזמן לבית החולים לפגישה עם נציגי התביעה בה סוכמו הדברים בין הצדדים בנוכחות אל-עיסאוי ואחותו שירין סיכמו את הפרטים. לדברי עו"ד בולוס, "השכל גבר על היוהרה".

בתקופה האחרונה הוחזק אל-עיסאווי במעצר בבית החולים קפלן ברחובות עקב הידרדרות חמורה במצבו הרפואי בשל שביתת הרעב שלו, הנמשכת כמעט שמונה חודשים בהם הוא מקבל נוזלים מועשרים בוויטמינים שמשאירים אותו בחיים. לטענת הרופאים שמטפלים בו, ההידרדרות במצבו הרפואי חמורה ונשקפת סכנה ממשית לחייו.

עיסאווי בבית המשפט, ארכיוןצילום: אורן נחשון

אל-עיסאווי, תושב הכפר עיסאוויה שבמזרח ירושלים, נדון בשנת 2002 ל-26 שנות מאסר בגין פעילותו במסגרת ארגון החזית הדמוקרטית. הוא הורשע בבית המשפט הצבאי ביהודה ושומרון בגין חברות בארגון הטרור, ומספר ניסיונות לגרימת מוות בכוונה תחילה, אחזקת אמצעי לחימה, סחר בציוד מלחמתי ואימונים צבאיים. הוא שוחרר מהכלא בישראל בעסקת שליט ונעצר שוב באוגוסט האחרון בטענה שהפר את תנאי השחרור שלו. אל-עיסאווי שובת רעב כמעט שמונה חודשים והוא מקבל רק נוזלים מועשרים בוויטמנים, שמשאירים אותו בחיים.

בשבוע שעבר פנה אל-עיסאווי בפייסבוק לאזרחי ישראל בניסיון לקדם את שחרורו מהכלא הישראלי. בפנייתו כתב "אני סאמר אל-עיסאווי, הבחור 'הערבוש' לפי מונחי הצבא שלכם, אותו ירושלמי אשר אסרתם אותו בכלא בלי שום סיבה מוצדקת מלבד שהוא החליט לצאת מירושלים לפאתי ירושלים. אני אעמוד לדין פעמיים בלי שום סיבה כי צה״ל והשב״כ הם אלה ששולטים במדינה שלכם וכל שאר חלקי החברה הישראלית מתחבאים במבצר השומר על טוהר הזהות - כדי לחמוק מהתפוצצות עצמותיי החשודות. לא שמעתי ולו אחד מכם מתערב ומנסה להשתיק את קולו של המוות הגובר כאשר כולכם הפכתם לחופרי קברים, לובשי מדים צבאיים: השופט, הסופר, המשכיל, אנשי התקשורת, הסוחר, האקדמאי, המשורר. איני מסוגל להאמין שחברה שלמה הפכה לסוהרים של מותי וחיי, למגנים על המתנחלים הרודפים את חלומותיי ועציי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ