וושינגטון פועלת לכינוס ועידת פסגה מרובעת לחידוש תהליך השלום

הממשל האמריקאי מעוניין לכנס במהלך חודש יוני את אובמה, נתניהו, עבאס והמלך עבדאללה - בתקווה לחדש את המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים

חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חמי שלו
ניו יורק

הממשל האמריקאי פועל לכינוס ועידת פסגה מרובעת בהשתתפות הנשיא ברק אובמה, ראש הממשלה בנימין נתניהו, הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) ועבדאללה מלך ירדן – כך מסרו השבוע גורמים אמריקאים בכירים.

הממשל מתכנן לכנס את הוועידה במהלך חודש יוני – אבל בוושינגטון מבינים כבר עתה שעליהם להימנע מהתנגשות עם ועידת הנשיא שתתכנס בירושלים ב-18 ביוני ותציין, בין היתר, את יום הולדתו ה-90 של הנשיא שמעון פרס.

לדברי הגורמים, גם טורקיה, מצרים ומדינות ערביות נוספות עשויות להיות מוזמנות לוועידה, אף כי לא ברור באיזה דרג. בפגישות שקיים עימם השבוע באיסטנבול, עדכן שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי את עבאס ואת שרי החוץ של טורקיה ומצרים בהתקדמות המגעים לכינוס הפסגה.

אובמה ונתניהו בירושלים, בחודש שעברצילום: יונתן זינדל / פךאש 90

נושא הכינוס צפוי לעלות גם בפגישה שיקיים אובמה עם המלך עבדאללה ביום שישי בבית הלבן, ועם ראש ממשלת טורקיה ארדואן שיבקר בוושינגטון במחצית חודש מאי. לדברי הגורמים, גם ישראל עודכנה בפרטי התוכנית האמריקאית.

בדיונים פנימיים המתקיימים בימים אלה בממשל עדיין לא התקבלה הכרעה האם הפסגה תזומן בכל מקרה או רק במידה שתושג פריצת דרך שתאפשר לחדש את המשא ומתן המדיני. במהלך החודש האחרון נפגש קרי חמש פעמים עם עבאס, במטרה למצוא נוסחה שתעקוף את דרישתו של הנשיא הפלסטיני להקפאת התנחלויות לפני הכניסה לחדר הדיונים.
גורמים מוסמכים מסרו שהממשל שוקל לנסח מכתב זימון לוועידת הפסגה שתכלול את אזכור יוזמת השלום הערבית, שאושררה בוועידה של הליגה הערבית שהתקיימה בדוחא בתחילת החודש

לדברי הגורמים, בשיחותיו עם מנהיגי האיזור ביקש קרי מבני שיחו "לתרום לתהליך החשיבה" שיאפשר לגבש את המצע לוועידת הפסגה. האמריקאים מקווים שבתום הפסגה יוכלו להכריז על מועד ומקום לחידוש המשא ומתן. "יש לנו עוד שבועיים שלושה לראות אם הדבר אפשרי," אמר אמש גורם המעורה בדיונים בממשל, "אבל לפי איך שזה נראה עתה, הממשל משוכנע שיעלה בידיו לחדש את המשא ומתן. "קרי, הוסיף הגורם, "פועל ימים כלילות להתנעת התהליך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ