צה"ל יירט מל"ט מלבנון מול חופי חיפה

מטוס קרב פגע בכלי הטיס הבלתי מאוייש במים הטריטוריאליים של ישראל. מסוקו של ראש הממשלה נחת והמריא שוב לאחר היירוט. חיזבאללה: המל"ט לא שלנו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מטוס קרב ישראלי הפיל בצהרים (חמישי) כלי טיס בלתי מאויש שהגיע מכיוון לבנון. הוא הופל מעל המים הטריטוריאליים של ישראל, כעשרה ק"מ מקו החוף של חיפה. ספינות של חיל הים יצאו לאזור כדי לאסוף את שרידיו. כשזוהה המל"ט היה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בדרכו לצפון ומטוסו נחת עד לאחר היירוט. במקביל דווחו כלי תקשורת בלבנון כי חיל האוויר ביצע "תקיפות דמה" בדרום המדינה. בשעות הערב פרסם ארגון חיזבאללה הודעה וטען כי כלי הטיס לא שייך לארגון.

סמוך לשעה 13:00 זיהו במערך הבקרה של חיל האוויר כלי טיס בלתי מאויש שעושה את דרכו מאזור צור וצידון שבלבנון לכיוון ישראל. במערך הבקרה העריכו כי ככל הנראה כלי הטיס הופעל על ידי חיזבאללה, והזניקו מטוסי ומסוקי קרב לאוויר. כ-40 דקות לאחר מכן, יורט כלי הטיס.

דובר צה"ל, תא"ל יואב פולי מרדכי, אמר כי מפקד חיל האוויר, אלוף אמיר אשל, אישר את הפלת המל"ט רק לאחר שאומת כי הוא אינו כלי טיס ידידותי. לדבריו, מטוס אף-16 ירה טיל אוויר-אוויר והפיל את המל"ט. שרידיו של כלי הטיס נחתו במים הטריטוריאליים של ישראל, במרחק של כעשרה ק"מ מקו החוף של חיפה. לאחר היירוט יצאו ספינות של חיל הים למקום כדי לנסות ולאתר את שברי כלי הטיס שהופל.

בצה"ל עוד לא יודעים לומר מה מקורו של כלי הטיס הבלתי מאויש - אם הוא מייצור לבנוני או איראני, ומה סוגו. בצבא יבדקו אם היה חומר נפץ על כלי הטיס, או שהיו עליו אמצעי תיעוד, וכן אם האם העביר את תצלומיו למשלחיו. בצה"ל סיפרו כי הכלי טס בגובה יחסית נמוך, של כ-6,00 רגל (כשני קילומטרים).

  באותה שעה היה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בדרכו לצפון הארץ במסוק. עם זיהוי כלי הטיס מסוקו קיבל הוראה לנחות, ורק לאחר היירוט הוא המשיך בדרכו. עם נחיתתו בג'וליס הגיב ראש הממשלה לניסיון החדירה ואמר כי ישראל תיערך כראוי מול כל איום לחדור את גבולותיה - גם מסוריה וגם מלבנון - מהים, מהאוויר ומהיבשה. "אני רואה בחומרה רבה את הנסיון לפרוץ את גבולנו באמצעות כלי הטיס הלא מאוייש. נעשה מה שצריך כדי לשמור על ביטוחננו", אמר.

  משם המשיך נתניהו לביקור בבית יד לבנים בדלית אל כרמל ואמר "אני מכיר את חיל האוויר שלנו כחיל האוויר הטוב בעולם ותוך זמן קצר הטייסים שלנו יירטו את כלי הטיס והפילו אותו לים. אנחנו מתכוונים לעשות כל מה שצריך להגן על אזרחי ישראל מפני תוקפנות כל שהיא", אמר ראש הממשלה שהגיע למקום לרגל חג הנביא שועייב.

  ראש העיר חיפה, יונה יהב, שיבח את פעולת חיל האוויר ואמר כי יירוט המל"ט רק מדגיש את "הצורך הלאומי בהקמתו של מפרץ חדש בחיפה שיסדיר את מיגון המפעלים הפטרוכימיים, אכסון הדלקים בנמל דלק, פינוי חלקו המערבי של הנמל ופתיחתו לעיר, אך בעיקר את הקמתו של הפולינום שיוכל להגביר את ההגנה על אסדות הקידוח".

  ה"דיילי סטאר" הלבנוני דיווח כי דובר מטעם חיזבאללה, איברהים מוסאווי, סירב להגיב לתקרית. בשעות הערב הציגה תחנת הטלוויזיה אל מנאר, השייכת לארגון חיזבאללה, הודעה לקונית מטעמו לפיה לא שיגר היום כלי טיס כדי לרגל אחר ישראל. דובר מטעם כוח יוניפי"ל אמר בשיחה בצהרים עם ה"דיילי סטאר" הלבנוני כי כוח האו"ם שמע על הפלת המל"ט דרך התקשורת וכעת הוא בוחן את הדיווחים.

  הפלת הכטב"ם שחדר לישראל לפני חצי שנה (דובר צה"ל)

  במקביל לדיווחים על יירוט כלי הטיס, דיווחו כלי תקשורת בלבנון כי מטוסי חיל האוויר נצפו היום בשמי דרום לבנון. עדי ראייה בדרום המדינה מסרו כי מטוסי קרב ישראליים חגו מעל אזור מרג' עיון, בינת ג'בל ועיירות באזור הליטאני. במקביל דיווחו היום כלי התקשורת הלבנוניים כי משלחת דיפלומטית מארה"ב סיירה בשעות בצהריים יחד עם קצינים מצבא לבנון באזור הגבול שבין ישראל ללבנון.

  מדובר במקרה השני תוך חצי שנה שכלי טיס בלתי מאויש מגיח לכיוון שטח ישראל. בחודש אוקטובר האחרון חדר לישראל כלי טיס בלתי מאויש שיצא מלבנון. המטוס ללא טיס (מל"ט) חדר לישראל מכיוון רצועת עזה, ושהה מספר דקות ארוכות מעל יישובים ישראלים. לבסוף יורט המל"ט מעל יער יתיר שבנגב. לאחר התקרית הודה מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, כי המל"ט יצא משטח לבנון והוסיף בריאיון לרשת "אל-מנאר" כי "זו לא הגיחה הראשונה, ולא האחרונה".

  בצה"ל מעריכים כי בידי חיזבאללה למעלה מעשרה כלי טיס בלתי מאוישים. הרמטכ"ל, בני גנץ, אמר לפני כחודש בכנס הרצליה כי לחיזבאללה "יש כטב"מים במספרים לא קטנים, שאחד הדגים כניסה (כלומר חדר לשטח ישראל), וזה יכול לפגוש אותנו גם בעתיד".

  בשנים האחרונות פיתח חיזבאללה, בסיוע איראני, את הכלים הבלתי מאוישים האוויריים שברשותו. לשתי התקריות האחרונות קדמו מספר אירועים בהם הוטסו מל"טים של הארגון אל ישראל, כאשר שניים מהם, מדגם "אבאביל", הופלו על ידי חיל האוויר בזמן מלחמת לבנון השנייה.

  יומיים לאחר חדירת המל"ט באוקטובר האחרון, סוללת פטריוט נפרסה בחיפה. בצה"ל אמרו אז כי לא מדובר בפריסה חריגה של סוללת הפטריוט, המוצבת מפעם לפעם באזור. לצד זאת סרבו בצבא להתייחס לקשר האפשרי בין חדירת המל"ט ויירוטו, לבין הצבת סוללות הפטריוט באזור. סוללת הפטריוט מופעלת כחלק ממערך ההגנה האווירית ומיועדת להגנה מפני מטוסי אויב, וכן ליירוט טילים.

  בהכנת הידיעה השתתף אלי אשכנזי

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ