גדר ההפרדה בהר גילה תחצוץ בין מנזר הנשים למנזר הגברים

3,000 תושבי בית ג'אלה יופרדו מאדמותיהם ונוף הטראסות באזור ייפגע, עקב ההחלטה לדחות את הערעור על תוואי הגדר סביב ירושלים

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

גדר ההפרדה סביב ירושלים תפריד בין מנזר הנשים סליזיאן, ליד בית ג'אלה, לבין מנזר הגברים של אותו מסדר, וגם בין מנזר הנשים לאדמות שהוא מעבד. זאת עקב הדחייה של עתירת בעלי אדמות פלסטינים מהעיירה בית ג'אלה והמנזר, נגד תוואי גדר ההפרדה באזור הר גילה, על ידי ועדת ערעורים לחוק תפיסת מקרקעין בבית המשפט השלום בתל אביב. בפטריארכיה הלטינית (הקתולית) בירושלים, שהמנזרים שייכים לה, הביעו חוסר שביעות רצון מההחלטה.

לטענת העותרים מטרת תוואי הגדר היא לספח את ההתנחלות הר גילה לצד הישראלי של הגדר, ולחבר בעתיד בינה לשכונת גילה. המנזר ביקש תחילה להישאר בצד הישראלי של הגדר, כדי שלא יופרד מהאדמות החקלאיות שהוא מעבד. לאחר מכן נמלך המנזר בדעתו וביקש לעבור לצד הפלסטיני, שכן הקהילה שהוא משרת מתגוררת בבית ג'אלה. משרד הביטחון נענה לבקשה ושינה את התוואי, אך המנזר המשיך להתנגד לגדר מסיבות עקרוניות.

משמעות דחיית הערעור היא שמנזר הנשים, שנותר בצד הפלסטיני, יופרד בגדר ממנזר הגברים, שיישאר בצד הישראלי. שני המנזרים לא יוכלו לקיים את הטקסים המשותפים כפי שעשו עד היום. בית הספר של המנזר יוקף בגדר משלושת עבריו והדרך אליו היא למעשה דרך הפטרולים לאורך הגדר. הנזירות הביעו חשש מפגיעה בבית הספר ומעימותים בין התלמידים לכוחות הביטחון.

ועדת הערעורים קבעה שהמציאות הביטחונית מחייבת את הקמת הגדר. היא דחתה את התוואי החלופי שהוצע, בתחתית נחל גילה, כך שהאדמות החקלאיות והמנזרים יישארו בצד הפלסטיני, שכן לפי הוועדה תוואי זה מצוי בנחיתות טופוגרפית ולא ימלא את תפקידו הביטחוני.

מלבד המנזר, הנפגעים העיקריים של תוואי הגדר יהיו תושבי בית ג'אלה, ש-3000 דונם מאדמותיהם יישארו בצד הישראלי והם יהיו תלויים במעבר בשערים לעבד אותן. "תושבי בית ג'אלה המומים מפסק הדין", אומר מי שייצג את הפלסטינים, עו"ד גיאת נאסר. "התוואי יוצר טבעת חנק סביב בית ג'אלה וסוגר את המפלט האחרון של העיר, אזור ההתפתחות שלה. זאת, כדי ליצור רצף התנחלותי בין הר גילה לגילה".

נאסר הוסיף שבדעתו לערער על ההחלטה לבג"ץ. גם המרכז הקתולי לזכויות אדם, סנט איב, שיצג את המנזר, הודיע שבכוונתו לערער על ההחלטה לבג"ץ.

חברי הוועדה, שמעמדם מעמד שופטים, דחו גם את הטענה שהקמת הגדר תפר את האמנות שחתמו ישראל והוותיקן בנוגע למקומות הקדושים. זאת, לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה חיווה את דעתו שהקמת הגדר אינה מפירה את האמנות וכי ניתן לפצות את המנזרים על הפגיעה בהם.

חברי הוועדה דחו גם את חוות הדעת של הארכיטקטית פרופ' ג'ודי גרין, שהתריעה מפגיעה בנוף הטראסות באזור. "אכן לא יכול להיות חולק כי כל גדר שתבנה באזור תפגע בנוף היפה, אולם משקבענו, בהמשך לקביעות קודמות של בג"ץ והוועדה, כי גדר באזור היא כורח מציאות ביטחונית, הרי שתוואי כלשהו של הגדר יבנה בסופו של דבר ויפגע בנוף היפה ובערכי הטבע וחקלאות הטראסות", נכתב בהחלטה.

קטע הגדר שאושר עתה הוא השלב האחרון כמעט בהקפת ירושלים בגדר ההפרדה. הגדר סביב הכפר וואלג'ה כמעט הושלמה והדיון בבג"ץ, בעניין הגדר העתידה לפגוע בטראסות העתיקות באזור הכפר בתיר, יימשך ביום רביעי.

לטענת אל"מ (מיל') שאול אריאלי, מהמועצה לשלום וביטחון, "בפסק הדין הזה מאפשר בית המשפט להשלים שלב נוסף בגדר ההפרדה, שהתוואי שלו, כמו שהוכח פעמים רבות בבג"ץ, מונע ביסודו משיקולים מדיניים התנחלותיים, לעיתים גם על חשבון פגיעה בצרכים ביטחוניים. בקטע הזה, הכוונה היא לספח את כל המרחב שבין ירושלים לגוש עציון וביתר עלית, בניגוד להבנות שהיו במשא ומתן בין ישראל לאש"ף". אריאלי הוסיף שהוועדה לא איפשרה למועצה לשלום וביטחון להציג לה תוואי חלופי שהיה ממזער את הפגיעה בפלסטינים ובמנזרים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ