בכיר ביטחוני ל"הארץ": "לישראל אין עניין לקדם פעולה בסוריה"

לדברי הבכיר, י-ם לא רוצה להיתפס כמחרחרת מלחמה ורוצה להותיר ההכרעה לוושינגטון. בצמרת המדינית מוטרדים מ"מחול השדים המיותר"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

גורם ביטחוני בכיר אמר אמש (שני) ל”הארץ” כי לישראל אין שום עניין לדחוק בארצות הברית לפעול כעת בסוריה ולטפל במאגרי הנשק הכימי שמחזיק משטר אסד. לדבריו, ישראל אינה רוצה להיתפס כמחרחרת מלחמה והיא מבקשת להוריד מעתה את פרופיל העיסוק בשאלת הנשק הכימי הסורי ולהותיר את ההכרעה באשר לאופן הפעולה ועיתויה בידי האמריקאים. הדברים באו לאחר שגורם מדיני בכיר בירושלים טען אתמול כי לארגוני המודיעין במערב מידע מוצק וחד־משמעי על שימוש בנשק כימי שעשה צבאו של בשאר אסד נגד המורדים.

בצמרת המדינית והביטחונית מוטרדים ממה שמתואר כ”מחול שדים מיותר” המתנהל בישראל מאז השבוע שעבר, סביב אפשרות הפעולה בסוריה. המקורות שדיברו עם “הארץ” הכחישו את גל הפרסומים באתרי אינטרנט ערביים בדבר תקיפות אוויריות של ישראל שאירעו כביכול בסוריה בימים האחרונים. “נוצרה תחושה חסרת בסיס כאילו אנחנו על סף מלחמה”, טענו. גל הדיווחים החל בעקבות הצהרתו של ראש חטיבת המחקר באמ”ן, תת־אלוף איתי ברון, לפני שבוע כי משטר אסד השתמש בנשק כימי ממית, כנראה הגז סארין, נגד המורדים, לפחות בהזדמנות אחת.

דברי ברון, ששיקפו את המודיעין הנמצא בידי ישראל, לא תואמו מראש בין צה”ל לבין הדרג המדיני. במערכת הביטחון אומרים כי “מודיעין לחוד ומדיניות לחוד” וכי ישראל לא תדחוף את האמריקאים לפעולה.

בתים שהופגזו בשכונה בחאלב, בחודש שעבר

בעוד שהנשיא ברק אובמה תיאר בעבר את הקו האדום האמריקאי ביחס לסוריה כשימוש בנשק כימי מצד אסד כלפי המורדים, הקו האדום הישראלי עובר במקום אחר: העברת הנשק הכימי או נפילתו ב”ידיים לא אחראיות”, חיזבאללה מצד אחד או ארגוני מורדים רדיקליים מצד שני.

גורם מדיני בכיר בירושלים טען אתמול כי לארגוני המודיעין במערב מידע מוצק וחד-משמעי על שימוש בנשק כימי שעשה צבאו של בשאר אסד נגד המורדים. לדבריו, “לא מדובר פה בהערכות מודיעיניות לגבי שימוש בנשק כימי אלא בהוכחות, ואפילו מעבר להוכחות. יש חומר גלם כבד לגבי שימוש שעשה צבא אסד בנשק כימי. זה ידוע לכל סוכנויות הביון. כל גורמי המודיעין עודכנו. לאף אחד אין פקפוק או ספקות בנושא”. לדברי הגורם, “אחת הסכנות המרכזיות מבחינתנו היא זליגת הנשק בסוריה לחיזבאללה וללבנון, כמו זליגה לארגוני טרור שמנסים להגיע לגבול. האפשרות שהם יקבלו נשק כימי או קונבנציונלי שמעולם לא היה ברשותם משליכה על מדינת ישראל”.

בסוף השבוע הנחה ראש הממשלה בנימין נתניהו את השרים שלא להתייחס לנושא הנשק הכימי בסוריה. השר לעניינים אסטרטגיים, יובל שטייניץ, הבהיר שלשום כי ישראל איננה דוחקת בארה”ב לתקוף בסוריה ואיננה קושרת בין המצב בסוריה לבין סוגיית הגרעין האיראני. שטייניץ אמר את הדברים בכנס הג’רוזלם פוסט בניו יורק, בתגובה לחשש שעלה בימים האחרונים - ואשר הדיו הגיעו גם לירושלים - שישראל תצטייר כמי שדוחפת את ממשל הנשיא אובמה לנקוט פעולה צבאית בסוריה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ