עריקאת: ליוזמה הערבית אין חשיבות כל עוד ישראל מתנגדת למתווה שתי המדינות

חבר הוועד הפועל של אש"ף טוען כי בהצעה לחידוש המשא ומתן לשלום אין חדש, אך גורמים פלסטינים אחרים רואים בה כניעה לתכתיבים אמריקאיים

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

חבר הוועד הפועל של אש"ף, ד"ר סאיב עריקאת, התייחס הבוקר (רביעי) להצעת משלחת הליגה הערבית לוושינגטון לקידום הסכם שלום בין ישראל לפלסטינים, שמתבססת על חילופי שטחים בהתאם לקווי 67' עם "שינויים קלים" במפת הגבולות.

עריקאת אמר כי העמדה שהציגה הליגה הערבית לא יכולה להיות פתח לחידוש המשא ומתן כל עוד ישראל לא מסכימה למתווה שתי המדינות על בסיס גבולות 67'. "נתניהו צריך להגיד קווי 67'. אם הוא לא יגיד את זה אין על מה לדבר. עבורנו, מה שהוצג על ידי משלחת הליגה הערבית בוושינגטון תואם את העמדה הרשמית הפלסטינית", אמר עריקאת הבוקר בראיון לרדיו אשמס המשדר מנצרת.

לדבריו, הרשות הפלסטינית ניהלה בעבר משא ומתן על בסיס גבולות 67' והביעה נכונות לתיקוני גבול מסוימים. "אנחנו לא רואים בזה הכרה בגושי ההתנחלויות כפי שמנסים להציג חלק מהפרשנים משני הצדדים. בעינינו כל אבן בהתנחלויות היא הפרה לחוק הבינלאומי, ולכן אי אפשר לדבר על הסכמה פלסטינית להתנחלויות. העמדה שלנו ברורה: כל עוד נתניהו לא אומר את המספר 1967 אין על מה לדבר. אולי הוא צריך לעבור טיפול פסיכולוגי כדי להגיד את המספרים הללו".

סאיב עריקאת

למרות דברי עריקאת, בחוגים רבים בתוך הזירה הפלסטינית והערבית הגדירו את המהלך כהתרפסות מצד הליגה הערבית וכניעה לתכתיבים אמריקאיים וישראליים, עד כדי חיסול המאבק הלאומי הפלסטיני לעצמאות. פקיד פלסטיני בכיר המעורב בסוגיית המשא ומתן אמר בשיחה עם "הארץ "כי העמדה הפלסטינית לגבי חידוש המשא ומתן ברורה והובהרה גם לאמריקאים בביקורו של הנשיא ברק אובמה ברמאללה, וגם בפגישות שקיים הנשיא מחמוד עבאס (אבו מאזן) עם שר החוץ ג'ון קרי.

לדבריו, "מבחינת הרשות הפלסטינית קיים חלון הזדמנויות שהחל לפני כחודש ויימשך עוד כמה שבועות בניסיון לאפשר לקרי להציג נוסחה שתוביל לחידוש המשא ומתן. אם זה לא יצליח, נבדוק מה האפשרויות". לגבי פנייה אפשרית לבית הדין הבינלאומי בהאג, אמר הבכיר כי לפלסטינים יש תוכנית מוכנה מבחינת המסמכים, אך לדבריו טרם התקבלה החלטה רשמית בנושא מצד הרשות הפלסטינית. הוא הוסיף כי הפלסטינים יניעו את הצעד הזה אם ישראל תחל לבנות באזור E1.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ