בהוראת בג"ץ: המדינה השלימה פירוק גדר שכלאה כפר פלסטיני בתוך מובלעת

תושבי הכפר חיו מאז 2003 במובלעת סגורה המנותקת לחלוטין מן הגדה המערבית; התוואי החדש הוצע על ידי המדינה בדיון בבית המשפט

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

תושבי הכפר הפלסטיני חרבת’ ג’בארה, הממוקם כארבעה קילומטרים דרומית לטול כרם בצד המזרחי של העיר טייבה, עקבו בימים האחרונים בדריכות אחרי סיום עבודות פירוק גדר ההפרדה ופתיחת השער שהפריד ביניהם ובין שטחי הגדה המערבית.

תושבי הכפר חיו מאז 2003 בתוך מובלעת סגורה המנותקת לחלוטין מן הגדה המערבית. המגורים במקום, כמו גם התנועה אליו וממנו, הפכו כפופים למשטר היתרים נוקשה. בספטמבר 2009 קיבל בג”ץ את העתירה שהגישה האגודה לזכויות האזרח בשם ראשי הכפרים פרעון, ח’ירבת ג’בארה, א-ראס, כפר צור, ג’יוס ופלאמיה, והורה למדינה לפרק חלקים מתוואי הגדר העובר על אדמות הכפרים ולבנות אותו בתוואי חלופי.

התוואי הוצע על ידי המדינה עצמה, והוא תוכנן כך שהכפר ח’רבת ג’בארה יחדל להיות מנותק מסביבתו. לגבי מחסום הכניסה לכפר קבע בג”ץ כי “אין חולק בדבר אי-חוקיותו של מקטע הגדר עליו ממוקם השער, הפוגע קשות במרקם חייהם של תושבי הכפרים הסמוכים לו”.

גדר ההפרדה, סמוך למודיעין עליתצילום: מוטי מילרוד

החלטת בג”ץ התקבלה בתום שנים של דיונים, אך רק במאי 2011 החלו העבודות להעתקת תוואי הגדר. באגודה לזכויות האזרח מדגישים כי המדינה היא זו שהציעה את התוואי החדש בדיון בעתירה, ולכן נשאלת השאלה מדוע שורטט תוואי הגדר כפי ששורטט בתחילה.

עו”ד משכית בנדל מהאגודה לזכויות האזרח אמרה כי פתיחת השער והסרת הגדר הם אירועים משמחים ביותר שההשלכות שלהן על חיי התושבים מכריעות. “מצער ומדאיג, עם זאת, שהמדינה מתמהמהת בביצועם של פסקי דין של בג”ץ, שקבע נחרצות כי תוואי הגדר בלתי-חוקי”, אמרה בנדל, “זוהי דוגמה נוספת לפגיעה קשה בזכויות התושבים הפלסטינים כדי לאפשר את קיומן והתרחבותן של התנחלויות. במקרה הזה, של ההתנחלות סלעית”.

ראש המועצה המקומית, עאוני עודה, אמר בשיחה עם “הארץ” כי תושבי הכפר חשים הקלה גדולה. “אנו מחכים לרגע הזה עשר שנים, שנחזור למרחב המחיה שלנו ונתחבר לגדה המערבית”. עודה אמר עוד כי הוא אינו מגדיר את הסרת תוואי הגדר הראשוני כניצחון, “מבחינתנו, ניצחון משמעותו פירוק הגדר במלואה. אבל כיום תושבי הכפר יכולים לצאת ולעבד את אדמותיהם. בעקבות המאבק ניצלו כ-3,000 דונמים של חרבת ג’בראה ופרעון אבל יש עוד שטחים גדולים שנותרו מעבר לגדר, לצערי”, סיכם עודה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ