ברק רביד - צרובה
ברק רביד

בכירים בממשל האמריקאי הציגו בשבועות האחרונים כמה פעמים לעמיתיהם הישראלים סרטון וידיאו שמתעד ניסוי בפצצה חודרת בונקרים חדשה שפותחה על ידי צבא ארה"ב ומסוגלת לחדור את הבונקרים של מתקן ההעשרה התת-קרקעי בפורדו. לפי העיתון "וול-סטריט ג'ורנל", הצגת הסרטון נועדה לשכנע את הישראלים להימנע מתקיפה חד-צדדית של מתקני הגרעין האיראנים.

לפי הדיווח בעיתון האמריקאי, שר ההגנה צ'אק הייגל אמר בפגישותיו בישראל לפני כשבוע כי ממשל אובמה יבחן יותר לעומק את האופציה הצבאית נגד לאחר הבחירות באיראן בחודש יוני הקרוב. האמריקאים מעוניינים לבחון את השפעת תוצאות הבחירות על כוונותיה של איראן בעניין תוכנית הגרעין. לדברי בכירים אמריקאים שהתראיינו לכתבה, ישראל וארה"ב סיכמו לבצע הערכת מצב משותפת לאחר הבחירות באיראן.

ה"וול סטריט ג'ורנל" דיווח הבוקר כי הצבא האמריקאי שדרג את ביצועיה של הפצצה מפצחת הבונקרים שמשקלה 15 טונות. בכירים בממשל האמריקאי אמרו לעיתון כי פיתוח הפצצה היה קריטי למאמצים לשכנע את ישראל שלארה"ב תהיה יכולת צבאית למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני אם המאמצים הדיפלומטיים ייכשלו, ואם לחיל האוויר הישראלי לא יהיו יכולות מתאימות למשימה הזו.

מתקן העשרת האורניום התת-קרקעי סמוך לעיר קום, ב-2009

האמריקאים הציגו לפקידים ולקצינים ישראלים בכירים את הסרטון שבו מוצגים ביצועיה של הגרסה הקודמת של הפצצה לצד הסברים על השדרוגים האחרונים שנעשו בה. בסרטון נראית הפצצה חודרת לקרקע כמה סנטימטרים מהמטרה ולאחר כמה שניות נראה פיצוץ תת-קרקעי גדול.

משרד ההגנה האמריקאי השקיע יותר מ-400 מיליון דולר בפיתוח הפצצה החדשה, מתוצרת חברת בואינג. לפי הדיווח, השדרוגים בפצצה כוללים מערכת הנחייה מתקדמת יותר להגברת הדיוק, נפצים רגישים יותר להגברת עוצמת הפיצוץ ומערכות אלקטרוניות שימנעו ממערכות ההגנה האווירית של איראן ליירט את הפצצה בדרכה למטרה. עם זאת, האמריקאים עדיין לא ביצעו ניסוי שבמסגרתו מושלכת הפצצה ממטוס.

פצצה חודרת בונקרים של בואינג (הדגם הפחות מתקדם)

"אנחנו מקווים שלעולם לא נצטרך להשתמש בפצצה הזו, אבל אם נעשה בה שימוש היא תעבוד", אמר בכיר אמריקאי לעיתון.

לפני כמה שבועות הצהיר בכיר איראני כי "איראן לעולם לא תסגור את מתקן העשרת האורניום בפורדו". הבכיר, אלדין בורוג'רדי, ראש ועדת החוץ והביטחון בפרלמנט האיראני, אמר את הדברים בתגובה לדיווחים שלפיהם מעצמות המערב יציעו לאיראן להקל את הסנקציות על סחר בזהב ומתכות יקרות בתמורה לסגירת המתקן הסמוך לעיר קום.

לפי בורוג'רדי, "פורדו לא ייסגר לעולם, משום שחובתנו הלאומית היא להגן על המרכזים הגרעיניים והחיוניים שלנו מפני האויב". הוא האשים כי "ההצעה לסגור את המתקן נועדה לסייע למשטר הציוני". לפרלמנט האיראני ישנה השפעה מועטה על מדיניות החוץ של המדינה, שנקבעת על ידי המנהיג העליון האייתוללה עלי חמינאי, אולם סביר להניח שדבריו מייצגים את מדיניות מקבלי ההחלטות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ