נתניהו הבטיח לקרי "לרסן" את הבנייה בהתנחלויות ובמזרח י-ם עד אמצע יוני

לאחר ביקור אובמה התחייב רה"מ בפני שר החוץ האמריקאי ל"שקט תעשייתי" שיאפשר חידוש המו"מ. השבוע הוא הורה לשר השיכון להקפיא מכרזים חדשים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו הבטיח לשר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי "לרסן" את הבנייה בהתנחלויות ובמזרח ירושלים עד אמצע יוני, כדי לתת הזדמנות למאמצי הממשל האמריקאי לחדש את המו"מ בין ישראל לפלסטינים, כך אומרים פקידים ישראלים בכירים.

הבוקר (שלישי) פורסם בגלי צה"ל כי נתניהו נפגש לפני כמה ימים עם שר השיכון אורי אריאל והורה לו להקפיא את ההליכים הנוגעים לפרסום מכרזים ממשלתיים חדשים לבנייה של 3,000 יחידות דיור בהתנחלויות ובשכונות היהודיות במזרח ירושלים. לשכת ראש הממשלה סירבה להתייחס לדברים.

גם שר השיכון אריאל, שהתראיין הבוקר לגלי צה"ל, סירב חרף שאלות חוזרות ונשנות להתייחס לכך. "איני רוצה להגיב או להתייחס לפרטים משיחתי עם ראש הממשלה", אמר אריאל כמה פעמים בראיון.

ברקע בנייה בשטח E1צילום: אמיל סלמן

נתניהו החליט על קידום המכרזים הללו בסוף נובמבר בתגובה למהלך הפלסטיני באו"ם. באותה החלטה קבע נתניהו שיקודמו הליכי התכנון והבנייה בשטח המחלוקת E1, בין מעלה אדומים לירושלים. מאז ההחלטה ועד היום לא קודמו המכרזים ולא קודמו הליכי התכנון ב-E1, וכן דיונים בנושא בנייה במזרח ירושלים הפסיקו להתקיים.

הנחייתו של נתניהו לאריאל היא חלק ממדיניות הריסון שעליה החליט עוד בחודש מארס, שבועיים לפני ביקורו של נשיא ארה"ב ברק אובמה בירושלים. לשכת ראש הממשלה ביקשה אז לדחות דיונים של ועדות התכנון והבנייה או פרסום הודעות על מכרזים לבנייה בהתנחלויות ובמזרח ירושלים.

נתניהו רצה "שקט תעשייתי" לפני ובמהלך ביקורו של אובמה ולמנוע מבוכות כמו זו שהתרחשה בעת ביקורו של סגן הנשיא ג'ו ביידן ב-2010. אז, פורסמה בעיצומו של הביקור החלטה של הוועדה המחוזית בירושלים בנוגע לבניית 1,600 יחידות דיור בשכונת רמת שלמה שמעבר לקו הירוק.

ב-23 במארס, יממה אחרי סיום ביקורו של אובמה בישראל, הגיע שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי לפגישה עם נתניהו בירושלים. הפגישה עסקה במאמציו של קרי להתניע מחדש את המו"מ בין ישראל לפלסטינים.

קרי ביקש אז מישראל ומהפלסטינים לתת לו פרק זמן של כחודשיים כדי לשמוע את עמדותיהם ולנסות ולהכשיר את הקרקע לחידוש השיחות. שר החוץ האמריקאי ביקש משני הצדדים לנקוט בצעדים בוני אמון ולהימנע מפרובוקציות ומצעדים חד-צדדיים. בתגובה לבקשת קרי, התחייבו הפלסטינים "להקפיא" את המהלכים החד-צדדיים שלהם באו"ם.

בשיחות עם נתניהו לא דרש קרי הקפאת בנייה בשטחים, אך ביקש שישראל תרסן את הבנייה הזו. פקידים ישראלים בכירים מציינים כי נתניהו הסכים לתת לקרי פרק זמן של 8-12 שבועות, עד אמצע חודש יוני, שבמהלכם לא יפורסמו מכרזים חדשים לבנייה בהתנחלויות או במזרח ירושלים.

בכיר בממשל האמריקאי סירב לאשר כי נתניהו התחייב בפני קרי לרסן את הבנייה בהתנחלויות, אולם הבהיר כי העובדות בשטח הן שלא מקודמת בנייה חדשה. "מאז ביקור אובמה אין הודעות חדשות ויש שקט מבחינת בנייה בהתנחלויות", אמר הבכיר האמריקאי. "כולם מנסים להתנהג למופת ולא להיות אלה שמאשימים אותם בהכשלת הניסיונות לחדש את המו"מ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ