תמיר כהן
תמיר כהן

באופן חריג, אישר משרד המשפטים החזר הוצאות משפט בסכום הגבוה פי 2.5 מהסכום המרבי שקבע החשב הכללי באוצר לשלושת השרים המבוקרים בדו"ח מבקר המדינה על אסון הכרמל. המשרד קבע לשלושה, יצחק אהרונוביץ', יובל שטייניץ ואלי ישי, החזר הוצאות בסך 50,000 שקלים (בתוספת מע"מ) לכל אחד. למרות שמדובר באישור של סכומים חריגים בפועל זו דחתה הוועדה את דרישתם של ישי לסכום גבוה משמעותית: ישי דרש החזר הוצאות של 326 אלף שקלים ויובל שטייניץ דרש החזר של 60 אלף שקלים.

הוועדה במשרד המשפטים האחראית על החזר ההוצאות נימקה החלטתה בכך שהליך הביקורת מצד המבקר התקיים בכמה שלבים (טיוטת הדו"ח והדו"ח הסופי) וכי רף האחריות המיוחדת שקבע המבקר לשטייניץ וישי אילץ את המבוקרים לייצוג משפטי הולם. הוועדה הסבירה כי סטנדרט האחריות המיוחדת הינה "חדשנות משפטית המצביעה על הצורך בהיקף ייצוג וייעוץ משפטי נכבדים".

ההשתתפות בהוצאות משפטיות שהוציא נושא משרה לצורך העברת תגובה לטיוטת דו"ח מטעם מבקר המדינה הוכרה בהחלטת ממשלה מנובמבר 2011, שהרחיבה החלטת ממשלה קודמת מלפני עשור. באחרונה, בעקבות החלטת הממשלה נוספת, עודכן התעריף להשתתפות במימון ההוצאה במקרה זה.

שטייניץ וישיצילום: אלכס קולומויסקי

על פי התעריף המעודכן, ההשתתפות תהיה עד סכום של 400 שקלים לשעה, ולא יותר מעשרת אלפים שקל. כמו כן, נקבע כי במקרים מיוחדים, לנוכח רמת המעורבות של העובד המיוצג, רמת הסיכון שנחשף לה ואופי התיק, תפעיל הוועדה שיקול דעת להגדלת התקרה. במקרה כזה יעמוד הסכום המרבי על 20 אלף שקלים. עם זאת, תיקון נוסף שהוכנס להוראת החשב, מאפשר לוועדה לאשר סכום השתתפות גבוה יותר רק "במקרים חריגים בהם מורכבות ההליך או נסיבות מיוחדות אחרות מצדיקות זאת". אישור זה מותנה בכך שפרטי שכר הטרחה אושרו מראש על ידי הוועדה.

עבור שר הפנים לשעבר, אלי ישי, הסכום החריג שנקבע נמוך משמעותית מ-326 אלף השקלים אותם דרש. מבקשתו של השר ישי, שנחשפה ב"הארץ" בנובמבר אשתקד, עולה כי בעקבות טיוטת דו"ח המבקר הראשונה נשכרו שירותי משרד עורכי הדין אשבול בורובסקי, שהשקיע בייצוגו של ישי 240 שעות שתומחרו ב-98,100 שקל. לאחר פרסום טיוטת הדו"ח המתוקנת, צורף לייצוגו של שר הפנים גם משרד עורכי הדין גדעון פישר ושות' (צוות שבראשו עמד השותף הד"ר אליהו וינוגרד). שכר הטרחה המבוקש על ידם עמד על 228 אלף שקל. סך ההוצאות המשפטיות של שר הפנים בסוגיית דו"ח המבקר נאמדת ב-326 אלף שקל לא כולל מע"מ.

עבור שר האוצר בעת האסון, יובל שטייניץ, מדובר בהחלטה נדיבה מאוד לאחר שהוא דרש החזר של 60 אלף שקלים. בעקבות הטיוטה הראשונה, ביקש שטייניץ מפרופ' אריאל בנדור, מומחה למשפט חוקתי-מינהלי מאוניברסיטת בר אילן, לייצגו תמורת 30 אלף שקלים, בתוספת מע"מ. בנדור הגיש את תגובתו של שטייניץ לטיוטה הראשונה וכן ייצג אותו בשימוע עם אנשי המבקר.

בעקבות התגובות שהתקבלו לטיוטה הראשונה, הפיץ משרד המבקר טיוטה מתוקנת לדו"ח. על מנת לגבש את תגובתו לטיוטה הסופית, פנה שטייניץ לעו"ד צבי אגמון, מעורכי הדין המובילים בישראל בתחום המשפטי המינהלי וביקש לשכור את שירותי משרדו. שטייניץ סיכם עם משרדו של אגמון על שכר טרחה של 30 אלף שקלים נוספים, בתוספת מע"מ. בסך הכל, הוציא שטייניץ 60 אלף שקלים על ייצוגו, בתוספת מע"מ.

החזר ההוצאות האחיד שקבע משרד המשפטים עבור שלושת השרים מפתיע במיוחד בהקשר של השר לביטחון פנים. אהרונוביץ' הגיש בקשה להחזר הוצאות משפטיות אך ללא ציון הסכום המבוקש ("משרד עורכי הדין אינו דורש תמורה מעבר לתמורה שתיקבע על ידי הוועדה"). לשר יוחסה בטיוטה הראשונה אחריות מיוחדת ובטיוטה השנייה ובדו"ח המלא יוחסה לו אחריות כוללת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ