שגריר ישראל בירדן זומן לשיחת נזיפה קשה על רקע העימותים בהר הבית

לדברי גורמים במשרד החוץ, שר הפנים הירדני מתח ביקורת "נוקבת ביותר" על התנהלות ישראל ומעצר המופתי. פרס ביקש להרגיע: "השלום יקר לנו"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שגריר ישראל בירדן, דניאל נבו, זומן הערב (רביעי) לשיחת נזיפה אצל שר הפנים וממלא מקום שר החוץ חוסיין אל-מג'אלי, בעקבות המתיחות בהר הבית ביומיים האחרונים. השר הירדני העביר לשגריר מסר חריף לפיו ארצו מטילה על ישראל את האחריות לעימותים אתמול במסגד אל-אקצא.

גורמים במשרד החוץ בירושלים ציינו כי השגריר הישראלי זומן לשיחת הנזיפה בעקבות החלטה שקיבל בצהריים הפרלמנט הירדני. בהחלטה קרא הפרלמנט לממשלה לגרש את השגריר הישראלי ולהחזיר את השגריר הירדני מישראל לאות מחאה על העימותים שהתרחשו אתמול בהר הבית.

אתמול בבוקר אישרה המשטרה לכ-200 מתפללים יהודים לעלות להר הבית לרגל יום ירושלים. במקביל מנעו השוטרים מכמה עשרות מוסלמים, שלטענת המשטרה חברים בקבוצות קיצוניות, להיכנס להר. תוך זמן קצר התפרסמו בתקשורת הפלסטינית דיווחים על כך שמתנחלים קיצונים השתלטו על מסגד אל-אקצה ובמקביל, פרסומים על כך שהמשטרה מונעת ממוסלמים לעלות להר הבית.

שוטרי מג"ב עוצרים פלסטיני, למצולמים אין קשר לכתוב בידיעה

בעקבות הפרסומים פרצו במקום עימותים בין מתפללים מוסלמים ויהודים לבין שוטרים. המתפללים הפלסטינים אף החלו ליידות אבנים ולהשליך כיסאות לעבר השוטרים. כמה שעות לאחר ההתפרעויות זימנה המשטרה את המופתי של ירושלים מוחמד חוסיין לחקירה, בעקבות מידע מודיעיני כי היה מעורב בהתפרעויות. השוטרים הזהירו את המופתי ושחררו אותו לביתו. עם זאת, בתקשורת הפלסטינית והירדנית פורסם כי המופתי נעצר ובילה את הלילה בתחנת המשטרה.

"ירושלים ומסגד אל-אקצה הם קו אדום עבור ירדן לאור החסות שפורשת הממלכה ההאשמית על המקומות הקדושים לאיסלאם ולנצרות בעיר", אמר מג'אלי לשגריר הישראלי, לפי הודעה שפרסמה לשכתו. "המשך ההתקפות המאורגנות של המתנחלים על המקומות הקדושים בירושלים מצביע על כוונה לעורר אלימות, לפגוע ביציבות באזור כולו ולחבל במאמצים לחדש את תהליך השלום".

העובדים במשרד החוץ ציינו כי השיחה בין השר הירדני לשגריר הישראלי היתה "עניינית", אולם "נוקבת ביותר" וכללה ביקורת קשה נגד ההתנהלות סביב הר הבית. עם זאת, השר הירדני הבהיר לשגריר הישראלי כי ממשלתו רואה בחומרה את מה שהגדיר "התפרעות של קיצונים יהודים בהר הבית" וכן את עיכובו לחקירה של המופתי. "אני מבקש שתעביר את המסר הזה לירושלים", אמר השר הירדני לשגריר הישראלי.

המתיחות הרבה בהר הבית והכעס הרב בעמאן הורגשו היטב בירושלים. הנשיא פרס, שקיבל דיווחים על האירועים, קיים התייעצויות מדיניות ובסיומן הכניס לנאומו ביום ירושלים הערב פסקה חדשה ובה מסר מרגיע לממשלת ירדן. "ירושלים יקרה לנו. השלום עם ירדן יקר לנו", אמר פרס. "אני רוצה לומר בקול רם וצלול שאנו נכבד את כל המקומות הקדושים לכל הדתות ונעשה הכל כדי לשמור על ביטחונם כפי שהוסכם בינינו... השלום שהושג בינינו הוא שלום לכל המתפללים יהודים, מוסלמים, ונוצרים כאחד. הרי כל העולם יודע שכאשר שמענו קולות של שלום שבאו ממצרים ומירדן לא דחינו, לא היססנו, והושטנו יד לשלום.. בירושלים יש גם מסגדים וגם כנסיות, וישראל מגינה ותגן על פתיחותם ועל ביטחונם".

במקביל למתיחות הרבה בהר הבית התקיים היום דיון בוועדת הפנים של הכנסת בסוגיית תפילת יהודים בהר הבית. נציגת משרד החוץ שהשתתפה בדיון התריעה בדיון כי כל שינוי בסטאטוס קוו בהר הבית יגרור מתקפה בינלאומית חריפה על ישראל.
סגנית מנהלת מחלקת ירדן במשרד החוץ, פרידה יובל, ציינה כי שינוי של הסטאטוס-קוו יעורר את כל העולם, בדומה למה שקרה לאחר ביקורו של אריאל שרון בהר הבית בספטמבר 2000 או לאחר פתיחת מנהרת הכותל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ