חיים לוינסון
חיים לוינסון

כמעט שמונה שנים לאחר ההתנתקות, המדינה הודיעה לבג"ץ כי תשיב את אדמות ההתנחלות המפונה חומש לידי בעליה הפלסטינים. חומש הוקמה בשומרון בשנת 1978 על אדמות בגודל 700 דונמים של תושבים מהכפר הפלסטיני הסמוך בורקא. האדמות נתפסו לצרכים צבאיים, כהגדרת המדינה, בהתאם לפרקטיקה שהיתה נהוגה בעבר ומאז נפסלה על ידי בית המשפט העליון.

במשך השנים נבנו על האדמות בתי ההתנחלות חומש, ובהמשך הוצאו צווי תפיסה נוספים, קטנים יותר, למרכיבי הביטחון של היישוב. ב-2005, כחלק מתוכנית ההתנתקות, פונתה חומש ובתיה נהרסו עד היסוד. המקום עצמו נטוש כיום, למעט מגדל מים שיש במקום. מדי פעם מנסים מתנחלים לשוב לחומש, באירועים אותה מארגנת תנועת "חומש תחילה", אך הם מפונים על ידי כוחות הביטחון.

כשש שנים לאחר ההתנתקות, בדצמבר 2011, עתרו ראש הכפר בורקא, שישה מבעלי הקרקע ותנועת יש דין לבג"ץ, באמצעות עורכי הדין מיכאל ספרד ושלומי זכריה, בדרישה לבטל את צווי התפיסה. המדינה התמהמהה זמן רב בגיבוש עמדתה בשל מחלוקת פנימית בצבא. מפקד פיקוד מרכז הקודם, האלוף אבי מזרחי, ניפק חוות דעת לפיה אין לבטל את צווי התפיסה, משום שיש צורך ביטחוני בהחזקת המקום. לעומת זאת, הדרג משפטי במשרד הביטחון טען כי אין להמשיך את תפיסת כל האדמות. בסופו של דבר העניין נפתר לאחר שמונה ניצן אלון לאלוף הפיקוד. הוא הפך את החלטתו של מזרחי, ובכך נסללה הדרך להשבת הקרקע לבעליה.

ההתנחלות לשעבר חומשצילום: ניר כפרי

ביום רביעי הקרוב אמור היה בג"ץ לדון בעתירה, אך ביום חמישי הודיעה עו"ד חני אופק ממחלקת הבג"צים כי הצווים יבוטלו. המדינה לא נימקה מדוע לקח כל כך הרבה זמן לבטל את הצווים.

עו"ד שלומי זכריה אמר בתגובה: "35 שנה עברו מאז נגזלה האדמה מבעליה החוקיים, שמונה שנים חלפו מאז פינוי ההתנחלות חומש ושנתיים וחצי מאז שהוגשה העתירה בנושא. עצוב שחולפות שנים כה רבות עד שהמדינה מחליטה לקיים את החוק ולהשיב את האדמה הגזולה לבעליה. כרגע עיקר עניינו הוא לדאוג שבעלי הקרקעות אכן יוכלו להגיע לאדמתם. מניסיוננו הכואב, עצם הכרת המדינה בבעלות פרטית פלסטינית לא בהכרח מתרגמת לאפשרות של בעלי הקרקע לבוא בפועל לאדמתם ולעבדה".

ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה, אמר בתגובה: "מדובר בהחלטה אומללה. די להזכיר את העובדה שאפילו מי שביצע את הגירוש מצפון השומרון הבין כי מדובר באזור חיוני מבחינה צבאית ואסטרטגית למדינת ישראל ולכן השטח נשאר שטח סי בשליטה מלאה של מדינת ישראל. לכן תמוהה בעינינו ההחלטה שהתקבלה עתה ואין לנו אלא להסיק שלמרות החלפת הממשלה וההצבעה הברורה של תושבי מדינת ישראל למחנה הלאומי, ממשיכה האג'נדה של היועצים המשפטיים במשרד הביטחון להשפיע על מקבלי ההחלטות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

הפגנה למען זכות ההפלה בתל אביב, ב-1978. לאורך השנים נמתחה ביקורת חריפה על פעילותן של הוועדות

בוויכוח על ההפלות בישראל ידם של השמרנים תמיד על העליונה

כריך "אומלט אנד צ'יז" של "סלין פרייטאג בייגל"

קשה להבחין בדוכן הזה, שמצליח להוסיף רוח כל כך נדרשת לשינקין

בראד פיט למגזין הגברים GQ. מה השתבש?

גופה? בובת שעווה? הרשת תוהה מה עולל מגזין GQ לבראד פיט

יאיר לפיד בלשכתו בתל-אביב. צעירים וימנים מתונים במרכז הקמפיין

מול מכונת הרעל של נתניהו, זה מה שלפיד צריך לעשות

המכללה האקדמית הדסה בירושלים, ב-2020. לדברי פרופ' חנה הרצוג, "נשים הן הנפגעות העיקריות מהתקנונים"

במסלולים לחרדים במוסדות אקדמיים דורשים מנשים לבוש צנוע

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ