דיון ביוזמת השלום חשף את חילוקי הדעות בנושא בממשלה

השרה לבני הביעה תמיכה בפתרון שתי המדינות בדיון שנערך בוועדת חוץ וביטחון, אך חברי הבית היהודי ענו לה: עמדתך לא מייצגת את הממשלה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הדיון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת הבוקר (שלישי) בנושא תהליך השלום עם הפלסטינים חשף את עומק חילוקי הדעות בממשלה ובקואליציה בנושא. בעוד ששרת המשפטים, ציפי לבני, הממונה על המו"מ עם הפלסטינים מטעם הממשלה, הסבירה מדוע מדינה פלסטינית היא אינטרס ישראלי, תקפו אותה חברי הכנסת של הבית היהודי וטענו כי דבריה כלל לא מייצגים את עמדת הממשלה.

הדיון, שנמשך יותר משעתיים, רק הגביר את סימני השאלה לגבי עמדתה האמיתית של ממשלת ישראל כלפי תהליך השלום והמחוייבות של חבריה לעיקרון של שתי מדינות לשני עמים. הסוגיה עלתה כבר בחמש הדקות הראשונות של הדיון כאשר יו"ר הכנסת לשעבר, ראובן ריבלין (ליכוד) קטע את דבריה של לבני. "האם לממשלה יש כבר עמדה משותפת כלפי יוזמתו של שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי?", תהה. "נראה שיש פערים גדולים בתוך הממשלה".

לבני לא התחמקה מהשאלה ואישרה את דבריו של ריבלין. "המטרה המשותפת של הממשלה היא להתניע מחדש את המו"מ הישיר עם הפלסטינים", אמרה. "זה לא סוד שיש מחלוקות בין חברי הממשלה לגבי הנושא הפלסטיני ואיך צריך להיראות הסדר איתם, אבל המדיניות היא מו"מ על בסיס שתי מדינות לאום שיביאו לסיום הסכסוך".

ח"כ אורית סטרוק (הבית היהודי) קטעה את דבריה של לבני. "שתי מדינות לשני עמים היא לא עמדת הממשלה הרשמית", אמרה. "זה לא חלק מקווי היסוד של הממשלה ולא בכדי. זו אולי עמדת נתניהו ועמדתך, אבל לא התקבל כעמדת הממשלה".

ציפי לבני ונפתלי בנט בישיבת הממשלה

לשמע הדברים העיר ח"כ בנימין בן אליעזר (העבודה) ללבני: "אני מאחל לך הרבה כוח נפשי והרבה אמונה, אבל אני מאוד פסימי. מה שאותי מטריד זה לא מדינה פלסטינית, אלא קיומה של המדינה היהודית. אני בספק. הזמן לא פועל לטובתנו".

ח"כ רונן הופמן (יש עתיד) הגיב גם הוא לדבריה של סטרוק כשקיבל את זכות הדיבור. למרות הברית בין יו"ר מפלגתו יאיר לפיד לבין נפתלי בנט, לא היסס הופמן לתקוף את הבית היהודי. "איך אפשר לצפות מהפלסטינים להכנס למו"מ כשחלק מהממשלה שלנו מתנגדת למדינה פלסטינית?", שאל.

ח"כ יוני שטבון (הבית היהודי) שדיבר אחריו, מיהר לאשר את טענתו של הופמן. "הממשלה בכלל לא החליטה שהיא תומכת בשתי מדינות לשני עמים", אמר ללבני. חברו למפלגה ח"כ מוטי יוגב המשיך באותו קו: "שתי מדינות לשני עמים זו תפיסה תלושה מהמציאות".

ח"כ עומר בר לב (העבודה), שצפה בחילופי הדברים בשעשוע, שאל את לבני: "האם את זאב בודד בממשלה או עלה תאנה למדיניות האמיתית של הממשלה בנושא הפלסטיני?". חבר מפלגתו נחמן שי הצטרף: "האם החלטות הממשלה להכשיר מאחזים בלתי חוקיים מסייעות למאמצים שלך או פוגעות בהן?". לבני השיבה לשי: "הסביבה הפוליטית שבה אני נמצאת כעת היא תוצאה של ההחלטה של מפלגתך לא להצטרף לקואליציה".

לבני ציינה כי אין בממשלה עמדה אחידה לגבי הקפאת הבנייה בהתנחלויות, או אפילו לגבי נקיטת מחוות כלפי הפלסטינים, והוסיפה כי היא סבורה שיש להפסיק את הבנייה בהתנחלויות המבודדות שמחוץ לגושים. "בנייה בהתנחלויות המבודדות בגדה המערבית נועדה למנוע הסדר עם הפלסטינים", אמרה. "לאי בנייה במקומות האלה אין משמעות אסטרטגית ואני חושבת שיש מחירים שניתן לשלם".

לבני הזהירה במהלך הדיון כי אם לא יחודש המשא ומתן, ישובו הפלסטינים למהלכים חד צדדיים באו"ם ומדינות אירופה יקדמו יוזמות מדיניות משלהן וינסו לכפות אותן על ישראל. "אין ואקום", אמרה ליו"ר הוועדה, ח"כ אביגדור ליברמן. "אם אנחנו לא ניזום יהיו גורמים אחרים שישימו תכניות על השולחן. לכן גם מי שרוצה רק ניהול של הסכסוך כמוך צריך לתמוך בחידוש המו"מ".

לבני הוסיפה בדיון כי ככל שעובר הזמן, התנאים משתנים לרעת ישראל. "אם נגיע למבוי סתום ולא נצליח לחדש את המו"מ תהיה לזה משמעות חמורה מבחינתנו", אמרה לקראת סוף הדיון. "אי הגעה להסדר עם הפלסטינים תוביל לסופה של הציונות".

לקראת סופו של הדיון קראה ח"כ סטרוק, שתקפה את לבני והתפרצה לדבריה לכל אורכו, קריאות ביניים שהזכירו יותר הפגנה מאשר דיון בכנסת: "זו הארץ שלנו, זו הארץ שלנו". לבני, שכבר קמה ממקומה והתכוונה לצאת, עצרה והשיבה לה: "זו הארץ שלנו, אבל השאלה היא אם המדינה תישאר שלנו או לא".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ